Zarządzanie ryzykiem w branży kryptowalutowej | CoinCasso Exchange

Znane przysłowie mówi: “Kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana”. Nie możemy się z tym nie zgodzić, zwłaszcza jeśli chodzi o rynek kryptowalut. Nie jest tajemnicą, że branża ta zmienia się z minuty na minutę i, tak jak każda inna sfera związana z finansami, wiąże się z licznymi zagrożeniami. Dlatego zarządzanie ryzykiem związanym z kryptowalutami jest jedną z pierwszych rzeczy, których musisz się nauczyć, zanim zaczniesz kupować i sprzedawać monety. W dzisiejszym artykule omówimy rodzaje i zalety zarządzania ryzykiem, a także najlepsze strategie eliminowania potencjalnego ryzyka związanego z rynkiem kryptowalut.

Czym jest zarządzanie ryzykiem

Zacznijmy od prostej i jasnej definicji. Ryzyko to prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych wyników w handlu (kryptowalutami, akcjami, nieruchomościami itp.). Z kolei zarządzanie ryzykiem polega na właściwym i rozważnym radzeniu sobie z potencjalnym ryzykiem i zagrożeniami w celu uzyskania maksymalnego możliwego zysku.

Zarządzanie ryzykiem jest często ignorowane nie tylko przez nowych inwestorów handlujących kryptowalutami, ale nawet przez profesjonalnych inwestorów. Co więcej, radzenie sobie z ryzykiem staje się trudniejsze i bardziej gorączkowe w stresujących warunkach, takich jak nieprzewidziany kryzys gospodarczy, zmiany w polityce (zarówno krajowej, jak i międzynarodowej) itp.

Rynek kryptowalut jest niezwykle zmienny i zależy od wielu czynników. Mimo to pozostaje bardzo dochodowy i będzie się utrzymywał w trendzie przynajmniej przez kilka najbliższych lat. Wartość kryptowalut dostosowuje się i reaguje zarówno na małe, jak i duże wydarzenia lokalne i globalne. Dlatego dobrze przemyślane zarządzanie ryzykiem pozwala uniknąć strat finansowych i osiągnąć zyski.

Crypto risk management
Zarządzanie ryzykiem związanym z kryptowalutami

Jakie są ryzyka związane z aktywami kryptowalutowymi?

Porozmawiamy teraz więcej o czynnikach ryzyka, aby lepiej zrozumieć, jak sobie z nimi radzić (dotyczy to zarówno kryptowalut, jak i innych branż).  

 • Ryzyko rynkowe

Jest to możliwość utraty inwestycji ze względu na czynniki, które mają wpływ na dany rynek. Na przykład, nawet takie rzeczy jak ataki terrorystyczne czy katastrofy naturalne są istotne, ponieważ mogą drastycznie zmienić sytuację na rynku, ale są dość nieprzewidywalne. 

 • Ryzyko prawne

Są one związane z regulacjami prawnymi. Mówiąc o handlu kryptowalutami, inwestorzy powinni brać pod uwagę legalność transakcji kryptowalutowych i giełd, z których korzystają, zezwolenie lub zakaz handlu, opodatkowanie i w zasadzie wszystko, co wiąże się z aspektem prawnym. Zasady te różnią się w zależności od kraju, a nawet od stanu, na przykład w USA. 

 • Ryzyko operacyjne

Takie ryzyko nieodłączne wynika z wewnętrznych problemów z systemami i ludźmi i zakłóca cały przepływ operacji biznesowych i finansowych. W świecie kryptowalut, ryzyko operacyjne to wszelkie zagrożenia, które powodują, że inwestorzy nie są w stanie wpłacać, wypłacać, a nawet handlować kryptowalutami. Przyczyną takich komplikacji może być wszystko – od problemów technicznych po utratę dostępu do konta.

 • Ryzyko kredytowe

Ten rodzaj ryzyka występuje, gdy emitenci monet nie wywiązują się ze swoich zobowiązań. W większości przypadków jest to związane z oszustwem i kradzieżą

 • Ryzyko płynności

Jest to ryzyko, że dana strona nie będzie w stanie wywiązać się ze swoich krótkoterminowych zobowiązań lub nie będzie w stanie zrobić tego po zrównoważonej cenie. Jeśli chodzi o kryptowaluty, takie sytuacje mają miejsce, gdy inwestorzy nie mogą wymienić swoich aktywów na waluty fiat po rozsądnym kursie. Zatem z jednej strony posiadasz monety i są one wartościowe. Z drugiej strony, nie możesz ich użyć ani zdobyć prawdziwych pieniędzy.

Zalety zarządzania ryzykiem związanym z kryptowalutami

Zarządzanie ryzykiem opiera się na faktach i liczbach, a nie na przeczuciach i intuicji. Dlatego korzystanie z zarządzania ryzykiem ma poważne zalety, bez względu na to, czy handlujesz akcjami, nieruchomościami czy kryptowalutami.

Mając jasny obraz tego, co dzieje się na rynku i co może się na nim wydarzyć w przyszłości, lepiej widać możliwości uzyskania dochodu.

 • Identyfikacja ryzyka

Zarządzanie ryzykiem pozwala nam błyskawicznie wykryć czynniki ryzyka i odpowiednio się nimi posługiwać.

 • Zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia nieoczekiwanych strat

Lepiej poinformowani, lepiej przygotowani. Ta zasada jest doskonałą ilustracją zarządzania ryzykiem związanym z kryptowalutami, ponieważ jesteś bardziej podatny na wszelkie niespodzianki, które mogą spowodować nieprzewidziane straty zysków.

Cryptocurrency risk factors
Czynniki ryzyka związane z kryptowalutami

Porady dotyczące zarządzania ryzykiem kryptowalutowym

Niewątpliwie, nie ma jednej zwycięskiej strategii, która pozwoliłaby uniknąć wszystkich możliwych zagrożeń związanych z kryptowalutami. Jednak najlepszym podejściem w każdym handlu jest rozważenie ryzyka i na podstawie tych informacji podjęcie właściwej decyzji, która pomoże uzyskać wystarczający dochód.

CoinCasso jest giełdą kryptowalutową z własnym tokenem CCX. Jesteśmy na rynku kryptowalut już od ponad 3 lat i doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak kluczowe dla traderów jest zarządzanie ryzykiem. Przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek, aby bezpiecznie kupować i sprzedawać monety oraz maksymalizować zyski:

 • Przedwiedza

Poświęć czas na przeprowadzenie dokładnych badań i analiz rynku kryptowalut, najpopularniejszych i najbardziej dochodowych projektów, najlepszych giełd kryptowalutowych, najnowszych tendencji itp. Ten etap przygotowań może zająć dużo czasu, ale zawsze lepiej być przygotowanym. Nie inwestuj tylko w Bitcoin lub Ethereum, tylko dlatego, że są one głównymi graczami. Dzięki właściwemu zrozumieniu tego, jak działa rynek kryptowalut, Twoje reakcje w krytycznych sytuacjach będą oparte na głębokiej wiedzy, a nie na emocjach i instynktach. A handel kryptowalutami to zdecydowanie nie jest miejsce, w którym warto wypróbować swoje szczęście.

 • Szeroko zdywersyfikowany portfel

Dzięki temu unikniesz utraty wszystkich pieniędzy w jednej chwili. Im więcej monet posiadasz – tym większe szanse na osiągnięcie zysku niż na bankructwo.

 • Dochodowość transakcji

Przed rozpoczęciem handlu należy przyjąć do wiadomości i zapamiętać fakt, że nie wszystkie transakcje przyniosą duży zysk. Jest to tylko kwestia statystyki i teorii prawdopodobieństwa. Na szczęście możliwe jest obliczenie stosunku zysku do straty i trzymanie się go, aby ocenić swój sukces w handlu. Większość ekspertów zgadza się, że ta korelacja powinna wynosić 3/1 lub 2/1. W przeciwnym razie zaleca się wstrzymanie od dokonywania transakcji, aby uniknąć utraty wszystkich inwestycji lub nawet bankructwa.

 • Rozmiar transakcji

Po raz kolejny, w handlu kryptowalutami powinniśmy kierować się logiką, faktami i liczbami, a nie emocjami. Istnieją dwie podstawowe zasady, których należy przestrzegać: 6% i 2%. Pierwsza z nich mówi, że powinieneś przestać dokonywać transakcji, jeśli ciągle tracisz środki i wydałeś już 6% depozytu. Zgodnie z zasadą 2%, nie powinieneś otwierać pozycji z sumą większą niż ten procent całego depozytu. Wreszcie, nie zaleca się inwestowania w kryptowaluty więcej niż 10% miesięcznego dochodu ani robienia tego za pożyczone pieniądze. Ryzyko utraty wszystkiego w krótkim czasie jest nadal bardzo wysokie.

Ostatnie posty

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

Recent Posts

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

Недавний пост

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

Son Gönderi

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

READY TO BUY CRYPTO?
Create an account and start trading right now.

GET STARTED!

Copyright © Coincasso LT UAB 2018-2022