Grupa kongresmenów USA napisała w zeszłym tygodniu do sekretarza skarbu – Stevena Munchin’a wiadomość, w której wzywają do rozważenia zastosowania technologii blockchain w zarządzeniu dotyczącego koronawirusa.
Dzieje się to zaledwie miesiąc po tym, jak Demokraci podczas obrad w Senacie zaproponowali stworzenie rachunków, które umożliwiłyby osobom fizycznym posiadanie kont kontrolnych bezpośrednio w bankach Rezerwy Federalnej. Konta te odnosiły się do “cyfrowych dolarów”. Głównym celem tego planu jest stymulowanie gospodarki za pomocą bezpośrednich zastrzyków gotówki.
Może się to wydawać ciekawym, innowacyjnym pomysłem, który napędzi entuzjazm dotyczący wykorzystywania technologii blockchain. Jednak podobna propozycja nazywana ‘planem chicagowskim”, była rozważana przez prezydenta Franklina Roosevelta podczas wielkiego kryzysu w latach 30. XX wieku i ostatecznie odrzucona.
Prawdą jest, że rachunki w dolarach cyfrowych, tak jak prywatne konta czekowe, byłyby ubezpieczone przez FDIC. Jednak to niewielke pocieszenie dla Amerykanów, którzy stoją przed widmem hiperinflacji. Tak czy inaczej, jeśli gospodarka dojdzie do punktu, w którym taki scenariusz jest możliwy, ludzie po prostu stracą zaufanie do Fedu, a nie do poszczególnych banków – to kolejny problem centralizacji.
Tworząc system federalizmu, Założyciele Stanów Zjednoczonych wiedzieli, że lepiej jest mieć konkurencję, nawet jeśli oznacza to rezygnację z możliwości osiągnięcia celu. Obecnie w Stanach jest federalizm finansowy, w którym banki są w stanie konkurować ze sobą, aby świadczyć jak najlepsze usługi.
Posiadanie przez Bank Centralny własnej waluty cyfrowej wyeliminowałoby wszystkie inne banki z rynku. Każdy korzystałby cyfrowego dolara FED w przeciwieństwie do zwykłej instytucji, powodując w ten sposób swego rodzaju monopol, który jest nielegalny w Stanach Zjednoczonych. Tradycyjne banki, takie jak Bank of America, Chase Bank, Wells Fargo posiadają systemy, które nie działają najlepiej. Niemożliwe jest, że gdy Rezerwa Federalna zaakceptuje cyfrowego dolara, sprawi to, że zastąpi on walutę FIAT. Prawdopodobnie to w znacznym stopniu pomogłoby systemowi. Takie działanie pozwoliłoby społeczności przetestować cyfrową walutę w zdecentralizowanej sieci. Akurat w tym przypadku byłoby to rozwiązanie scentralizowane, ale w znacznym stopniu uzmysłowi ludzi, że kryptowaluty to rozwiązanie przyszłości.
Krypto mają dużo korzyści. Dzięki nim można za darmo przekazywać swój kapitał na całym świecie, wystarczy tylko dostęp do Internetu. Dzięki nim przechowujesz swoje własne pieniądze i autoryzujesz wszystkie transakcje. Nie ma żadnej instytucji monitorującej. Tak naprawdę jedynymi czynnikami, jakie wpływają na ceny krypto, jest rynek globalny, popyt oraz podaż.
Eksplorator krypto – Blockstream podał informacje o niezwykłym odchyleniu od normy – górnicy BTC wydobyli 16 bloków w zaledwie 63 minuty. Cztery z nowych bloków zostały zgłoszone w ciągu 46 sekund o godzinie 19:02 UTC w piątek.
Każdy nowy blok BTC jest produkowany średnio co 10 minut. Dokładny czas potrzebny do wyprodukowania nowego bloku może się różnić i zależy częściowo od obecnego poziomu trudności górniczych, który dostosowuje się co 2.016 bloków lub mniej więcej raz na dwa tygodnie.
Taka anomalia w wydobyciu nowych bloków BTC została po raz pierwszy zauważona przez Étienne Larrivée – dewelopera bitcoin w Satoshi Portal. Zdaniem Larrivée: “Cztery bloki w mniej niż minutę nie wydają się naturalne, ale to najprawdopodobniej tylko zmienność”. Tak szybka produkcja bloków może sygnalizować, że obecny poziom trudności jest zbyt niski.
Warto wspomnieć, że transakcje Bitcoin są wysyłane do mempool, który jest rodzajem magazynu. Następnie górnicy pobierają transakcje z mempool i wstawiają je do nowych bloków, które są następnie dodawane do blockchainu. Ogólnie całe zjawisko jest bardzo interesujące, dlatego warto śledzić informację na ten temat.
Bitcoin wzrósł o ponad 20% w 2020 roku. W czwartek osiągnął $9500. Ożywienie tej krypto z marcowego niskiego poziomu, jest napędzane przede wszystkim przez amerykańskich inwestorów, co potwierdzają dane rynkowe.
Na amerykańskich giełdach BTC handlował ze stałą składką pod koniec marca oraz w kwietniu. Premia spot wskazuje, że giełdy doświadczyły silniejszej presji na kupno w porównaniu z innymi rynkami. Sygnalizuje to wyższy popyt. Dla kontrastu po spadku cyklu w grudniu 2018 roku, ceny Bitcoin spot na wszystkich dominujących giełdach były zbliżone do ceny indeksu. Rynki kontraktów terminowych Bitcoin odzwierciedlają również silne bycze nastroje amerykańskich inwestorów.
Kiedy Bitcoin spadł do 3.867 dolarów 12 marca, zgodnie z CoinDesk’s Bitcoin Price Index, otwarte zainteresowanie rynkami kontraktów terminowych Bitcoin spadło o ponad 50 procent. Ostatni wzrost Bitcoina jest “zdrowszy” niż poprzednie tendencje, wsparte silnym zwiększeniem wolumenu transakcji na giełdach, takich jak Coinbase, podczas gdy otwarte transakcje terminowe utrzymały się na stosunkowo stałym poziomie 2 mld USD w wyniku korekty dźwigni finansowej podczas marcowych wyprzedaży.
Dlaczego w Ameryce popyt na BTC ciągle wzrasta? To pytanie otwarte i z pewnością wiąże się kilkoma kwestiami. Jednym z nich jest zbliżający się halving, który pobudza nastroje inwestorów.
Powiązane artykuły
Digital Dollars Give the State Too Much Control Over Money
Bitcoin Miners Usually Create 6 Blocks per Hour. They Just Banged Out 16
American Buyers Are Fueling Bitcoin’s Rally, Data Suggests
CoinCasso LT UAB
Registration code: 305813174
Vilnius, Vilkpėdės g. 22, LT-03151, Lithuania
Address code 156-983-575
Disclaimer: Cryptocurrency trading can involve high risk and may not be suitable for every investor. Before deciding to trade cryptocurrency, you should carefully consider your investment objectives, level of experience, and risk. You can make money from trading, but there is also the risk that you may lose some or all of your initial investment. Therefore, never invest money that you cannot afford to lose.
Copyright © Coincasso LT UAB 2018-2022