Web 3.0: przykłady i wyjaśnienie | CoinCasso Exchange
Web 3.0: examples and explanation

Innowacje technologiczne sprawiają, że niemożliwe staje się możliwe i codziennie rzucają wyzwanie rzeczywistości. Jeszcze dziesięć lat temu ludzie używali plastikowych kart lub gotówki, aby dokonać zakupów. Teraz można płacić niemal każdym smartfonem lub używać wirtualnych kart bankowych zarówno w sieci, jak i w fizycznych sklepach.

To samo stało się z Internetem – siecią pomagającą ludziom w komunikacji, pracy i po prostu rozrywce. Internet powstał w latach 90. i wyglądał zupełnie inaczej niż widzimy go dzisiaj. To kolejna technologia, która wciąż się rozwija i modyfikuje sposób, w jaki z niej korzystamy. Cóż, przyszłość może być bliższa niż myślimy i już puka do naszych drzwi. W tym artykule omówimy przykłady web 3.0 – nowej koncepcji znanego nam internetu.

Czym jest web 3.0?

Termin web 3.0 (lub web3) powstał jeszcze w 2014 roku po uruchomieniu blockchaina Ethereum. Jednak ogromną popularność zyskał w ciągu ostatniego roku, kiedy wszyscy zaczęli o nim mówić. Niewątpliwie wzrost rynku kryptowalut i zainteresowanie nim były jednym z powodów, dla których web 3.0 jest jednym z kluczowych tematów w świecie kryptowalut.

Mówiąc najprościej, web 3.0 to przyszła wersja obecnego światowego internetu lub internetu opartego na blockchainie. Aby zrozumieć, dlaczego w ogóle potrzebujemy jakichkolwiek ulepszeń dla obecnie dostępnej sieci, przyjrzyjmy się osi czasu i ewolucji sieci.

Web 1.0 vs web 2.0 vs web 3.0
Web 1.0 vs web 2.0 vs web 3.0

Web 1.0 vs web 2.0 vs web 3.0

Głównym celem stworzenia światowej sieci internetowej było dzielenie się informacjami i komunikowanie się z innymi ludźmi na duże odległości za pośrednictwem Internetu. 20 lat później powody korzystania z Internetu pozostają takie same, ale funkcjonalność samej sieci osiągnęła zupełnie nowy poziom. Zamiast wymieniać się informacjami, użytkownicy tworzą teraz treści, zarabiają pieniądze i wchodzą w interakcje na wiele sposobów. Co więcej, wymagania wobec przyszłej sieci będą rosły, ponieważ technologie oferują wiele nowych możliwości.

  • Web 1.0

Była to pierwsza znana sieć lat 90. i początku XXI wieku. Użytkownicy w większości biernie konsumowali treści – czytali blogi i strony internetowe na otwartych protokołach. Wprowadzony przez Tima Bernersa Lee, Web 1.0 był zdecentralizowany.

  • Web 2.0

Kolejny etap ewolucji sieci rozpoczął się około 2005 roku i trwa do dziś. To czas scentralizowanych gigantycznych platform takich jak Instagram, Facebook, Twitter itp. Z jednej strony media te organizowały zarówno treści, jak i twórców treści oraz zapewniały im pewne frameworki. Z drugiej strony ustalały też liczne ograniczenia dotyczące zdjęć i filmów, a nawet decydowały o tym, co dana osoba może powiedzieć/napisać. W przeciwnym razie użytkownik może zostać zablokowany lub nawet usunięty. Tak ostra polityka została skrytykowana przez twórców treści na całym świecie, ponieważ nie mają oni pełnej kontroli nad swoimi kontami na portalach społecznościowych.

  • Web 3.0

W tej chwili web3 nie został jeszcze w pełni wdrożony i istnieje tylko częściowo jako np. metawersy czy płatności kryptowalutowe. Ma on ponownie zdecentralizować internet i oddać wszystkie prawa użytkownikom. Nie będzie gigantycznych korporacji i firm, które decydują o tym, co jest dopuszczalne, a co zabronione. Aplikacje Web 3.0 łączą sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe i wirtualną rzeczywistość, aby zwiększyć doświadczenia użytkowników końcowych bez względu na to, co robią w sieci.

Web 3.0 plusy

Teraz przechodzimy do zalet web3 i tego, jak rzucają one wyzwanie istniejącej sieci internetowej:

  • Dostępność

Web3 to sieć oparta na blockchainie, dzięki czemu jest otwarta i dostępna dla każdego. Główną cechą technologii blockchain jest to, że nie ma centralnego organu do przetwarzania i weryfikacji płatności kryptowalutowych. Takie transakcje są przetwarzane przez górników, którzy są po prostu zwykłymi użytkownikami, co oznacza, że każda płatność przejdzie i nie zostanie anulowana lub zamrożona. Web 3.0 jest zbudowany na technologii blockchain, która przyznaje równe prawa i dostęp do otwartej sieci bez żadnych wymagań i ograniczeń dla każdego.

  • Brak cenzury

Poprzedni punkt pokazuje, że web3 prawdopodobnie nie będzie miał żadnych zasad obowiązujących użytkowników i twórców treści. Tym samym każda treść jest akceptowalna i żaden inny użytkownik czy ogólnie społeczność nie może jej zgłosić, ograniczyć czy zablokować.

Obecna sieć internetowa ma mnóstwo regulacji dotyczących wolności słowa i odpowiednich treści foto/video. Wszystkie największe platformy społecznościowe takie jak Facebook, Instagram, YouTube czy Twitter mają swoje własne regulacje.

  • Identyfikacja

Jak już pewnie zauważyłeś, większość platform i stron internetowych w web2 jest połączona. Do większości stron możesz się zalogować za pomocą konta na Facebooku/Google. W tym celu platformy wymieniają się Twoimi danymi osobowymi, takimi jak imię/ nazwisko/numer telefonu/email/data urodzenia itp. Co więcej, musisz podać te dane, aby otworzyć konto, podczas gdy niezarejestrowani użytkownicy mają zazwyczaj dostęp do ograniczonej funkcjonalności.

Aplikacje Web 3.0 działają na blockchainie, a co za tym idzie, nie trzeba podawać żadnych z tych informacji, aby otworzyć konto. Inną korzyścią jest to, że będzie w stanie łatwo przenieść swoje konta / profile z platformy na platformę, po prostu łącząc łańcuchy bloków. Na przykład, można używać niektórych mediów społecznościowych na blockchainie Bitcoin, ale następnie przenieść konto na Ethereum blockchain. Jak na razie użytkownicy często tracą dostęp do swoich kont, a także followersów, opublikowanych treści itp. z powodu przepisów i zasad ustanowionych przez właścicieli sieci społecznościowych.

Web 3.0 examples and advantages
Przykłady i zalety Web 3.0
  • Monetyzacja dla twórców treści

Boom na NFTs (non-fungible tokens) w ostatnich 2 latach udowodnił, że niemal wszystko można zdigitalizować. A, web 3.0 będzie do tego idealną przestrzenią. Twórcy treści będą mogli zdigitalizować dowolny fragment i sprzedać go na blockchainie. Bez ograniczeń w web3, zarówno twórcy jak i artyści mają większą swobodę w tworzeniu i sprzedaży swoich unikalnych zdigitalizowanych fragmentów treści. I, co najlepsze, opłaty za przetwarzanie i otrzymywanie płatności przez blockchain są nieznaczne. W tej chwili, aby uzyskać jakikolwiek dochód na web2, ludzie muszą płacić podatki, miesięczne opłaty lub opłaty za dostęp do niektórych funkcji premium, a następnie opłaty za przetwarzanie dla banków.

Przykłady integracji Web 3.0 przez duże firmy

Duże firmy i korporacje już teraz badają możliwości web3, aby zaoferować swoim użytkownikom nowe zaawansowane funkcjonalności. Najlepszym przykładem jest tu były Facebook, który zmienił nazwę na Meta, ponieważ skupia się na wdrażaniu technologii metaverse i web 3.0 na swojej platformie.

Użytkownicy mogą kupować i sprzedawać cyfrowe kawałki ziemi, budować domy i budynki, tworzyć swoje awatary, odwiedzać się wirtualnie itp. Również w Mecie można organizować wydarzenia i spotkania, takie jak koncerty czy konferencje. Aby doświadczyć tego wszystkiego, należałoby posiadać zestaw słuchawkowy VR.

Web 3.0 przykłady

Web3 pozostaje na razie zjawiskiem teoretycznym, ale możemy już przyjrzeć się niektórym jego częściom, które już teraz doskonale funkcjonują. A, jedną z nich jest poniższa gra.

  • Axie Infinity

Najpopularniejsza gra na świecie GameFi obejmuje cały mały wirtualny świat. Gracze w tej grze hodują Axies – małe stworki i walczą ze sobą. Axies rozwijają się i rosną przez całą grę i są zapisywane jako NFT. Można również łatwo kupić i sprzedać Axies na platformie NFT w grze za kryptowaluty. Ta gra jest zasilana przez ich token – Axie Infinity Shards (AXS).

Gra Axie Infinity jest chyba najbliższa temu, co mamy teraz do web 3.0.

Web 3.0 i przyszłość

Wraz z rozwojem i wzrostem popularności kryptowalut i technologii blockchain, web 3.0 wkrótce stanie się rzeczywistością. Bez wątpienia przejście z web2 na web3 nie będzie szybkie ani płynne. Niemniej jednak, jak możemy zauważyć, mnóstwo firm i organizacji poczyniło już pierwsze kroki w kierunku web 3.0. Począwszy od gier, a skończywszy na branży finansowej, wszystkie te sfery mogą wykorzystać aplikacje web3 do poprawy jakości swoich usług i zadowolenia klientów. Web 3.0 zrewolucjonizuje sposób w jaki firmy mogą sprzedawać i oferować swoje usługi, a także jak klienci wchodzą w interakcje z produktami.

CoinCasso x web 3.0

Jesteśmy innowacyjną giełdą kryptowalut, która idzie w parze z najnowszą technologią. Budujemy kompleksowy sklep dla płatności kryptowalutowych i finansów osobistych. CoinCasso stale dodaje nowe kryptowaluty i blockchainy (Solana już wkrótce!). Nasz zespół ekspertów przygląda się również możliwościom web3 i temu, jak możemy poprawić doświadczenie użytkownika na naszej giełdzie kryptowalut.

Crowdfunding
Crowdfunding

Ostatnie posty

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

Recent Posts

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

Недавний пост

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

Son Gönderi

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

READY TO BUY CRYPTO?
Create an account and start trading right now.

GET STARTED!

Copyright © Coincasso LT UAB 2018-2022