Anonimowość i bezpieczeństwo w świecie krypto to jedna z najważniejszych kwestii. Zdają sobie z tego sprawę twórcy coinów, którzy w swoich projektach często właśnie te motywy wykorzystują do promocji projektu. Jak to wygląda w rzeczywistości? Przedstawiamy 5 najbardziej anonimowych kryptowalut.
XMR to zdecydowanie najpopularniejsza anonimowa krypto. Technologia kryjąca się za tą cyfrową walutą znana jest jako protokół CryptoNight Proof-of-Work. Kryptowaluta Monero wykorzystuje system wymuszonej prywatności. Sprawia to, że nie ma możliwości identyfikacji żadnego użytkownika. Jak kupić Monero anonimowo? Osoby postronne nie są pewne, który adres wysłał daną transakcję. Jest to możliwe dzięki sygnaturom, które mieszają dane wejściowe nadawcy z innymi tego typu informacjami. W protokole XMR została wdrożona funkcja RingCT, która ukrywa kwoty przesyłanych środków.
Nacisk, jaki twórcy Monero kładą na jego anonimowość i bezpieczeństwo, daje możliwość użytkownikom, na korzystanie z niego do wszelkiego rodzaju aktywności online. Z tego względu kryptowalutę Monero często wykorzystują w środowisku darknetowym. Jest dla hakerów jedną z form płatności.
Mimo tego, że Monero jest wykorzystywane do działalności przestępczej, nadal pozostaje jedną z najbardziej anonimowych kryptowalut, z której możesz skorzystać.
W 2014 roku Dash został wprowadzony na rynek jako Xcoin. Aspekt anonimowości, jaki DASH oferuje swoim klientom, opiera się na mieszaniu wszystkich transakcji ze sobą, utrudnia to śledzenie płatności. Tę opcję nazywamy PrivateSend. Jest to funkcja dodatkowa i należy ją wcześniej włączyć.
Dash stało się popularnym sposobem zawierania transakcji w Wenezueli. Krypto ta, jest implementacją CoinJoin. Jednak najważniejszymi cechami Dash są natychmiastowe transakcje, globalność i łatwość w wykorzystaniu. To na tych 3 funkcjonalnościach twórcy budują wizerunek coina.
Zcash powstał w 2016 roku i jest konsekwencją Zerocoin. W celu zapewnienia anonimowości transakcji Zcash wykorzystuje protokół Zerocoin oraz dowód z wiedzą zerową. W sieci Bitcoin transakcje są przejrzyste, natomiast ZEC daje możliwość wygenerowania adresu publicznego oraz prywatnego. Jeżeli chodzi o ich działanie, to publiczny adres ma podobną funkcję, jak adres BTC. Natomiast adres prywatny służy do ukrywania nadawcy, odbiorcy i kwoty transakcji. Operacje handlowe są potwierdzane za pomocą metody o nazwie zk-SNARK. Same transakcje są dostępne w publicznym łańcuchu. Szyfruje się informacje o stronach i kwocie transakcji.
ZCash umożliwia wykonanie “przezroczystych transakcji”. Tego rodzaju operację handlową ZEC, możesz wysłać do portfeli lub giełd, które nie obsługują funkcji ochrony prywatności ZCash, zachowując anonimowość.
Komodo powstał w wyniku forku SuperNET na cyfrowej walucie Zcash. W tym wypadku prywatność zapewnia funkcjonalność Zero Knowledge Proofs. Ta technologia sprawia, że operacji handlowe są w pełni anonimowe. Zostają ukryte dane na temat nadawcy, odbiorcy i ilości coinów.
Na bezpieczeństwo wpływa również wykorzystany protokół Delayed Proof of Work. Ta opcja sprawia, że próba ataków na środki zostanie zablokowana. W celu manipulacji Komodo, atakujący musiałby przekształcić także blockchain BTC.
XVG to kryptowaluta oparta na technologii blockchain, która oferuje wykonywanie anonimowych transakcji. Wykorzystuje do tego rozwiązanie sieci Tor czy I2P. Głównym motywem przy tworzeniu projektu było opracowanie cyfrowej waluty gotowej do wykorzystania w ramach codziennych płatności z zachowaniem prywatności użytkowników.
Mimo że sieć Verge zawiera informacje na temat wszystkich transakcji, to adresy korzystających z tej krypto, którzy wykonują transakcje, są anonimowe. Dlatego XVG jest zaliczany do grupy private-coinów.
Rozwijający się świat kryptowalut dostarcza swoim użytkownikom wiele rozwiązań, które służą do ukrywania transakcji i zwiększają prywatność. Twórcy zdają sobie sprawę, że zachowanie anonimowości w wykonywaniu operacji handlowych jest kwestią bardzo ważną dla użytkowników. Mimo wszystko taka funkcjonalność jest też jednym z największych problemów.
W 2017 roku przeprowadzono badania na Monero. Testy przedstawiły, że możliwe jest powiązanie transakcji przez za duży rozmiar sygnatury pierścieniowej. Twórcy projektu całkiem szybko rozpoczęli pracę nad rozwiązaniem tego problemu. Dlatego deweloperzy wprowadzili protokół RingCT oraz wdrożyli minimalny rozmiaru sygnatur. Kolejnym minusem jest fakt, że określenie właściwego wyniku sygnatury może być łatwiejsze, niż myślano.
Z kolei centralizacja masternodów w sieci Dash sprawia, że masternody, które mają dostęp do prywatnych transakcji, mogą wpłynąć na prywatność tej krypto.
Dodatkowo nie wiadomo, czy nowy protokół Zcash okaże się systemem bez wad i błędów. Zk-SNAR jest stosunkową nową metodą stosowaną krypto.
Wydaje się, że przyszłość anonimowych coinów jest obiecująca. Dostarczają one rozwiązania na problem związany z prywatnością transakcji. Gdyby to użytkownicy mieli możliwość decyzji, to tego typu projekty mogłyby liczyć na rozwój. Jednak rządy różnych państw mogą zobaczyć zagrożenie w anonimowych coinach, co może wpłynąć na możliwość korzystania z nich.
Powiązanie operacji handlowych z użytkownikami, w sieci Bitcoina nie jest problemem. Zaszyfrowane transakcje uniemożliwiają ten proces. Obecnie kupno Monero kojarzone jest z przestępczością, ale jak zapewne sami się domyślacie, udział gotówki w tego typu “działaniach” jest jeszcze większy. To główny argument wykorzystywany przeciwko anonimowym cyfrowym aktywom. Dlatego inwestorzy decydujący się na taki zakup, muszą wziąć pod uwagę te wszystkie aspekty.
CoinCasso LT UAB
Registration code: 305813174
Vilnius, Vilkpėdės g. 22, LT-03151, Lithuania
Address code 156-983-575
Disclaimer: Cryptocurrency trading can involve high risk and may not be suitable for every investor. Before deciding to trade cryptocurrency, you should carefully consider your investment objectives, level of experience, and risk. You can make money from trading, but there is also the risk that you may lose some or all of your initial investment. Therefore, never invest money that you cannot afford to lose.
Copyright © Coincasso LT UAB 2018-2022