Ostatnie lata pokazały, że kryptowaluty są coraz bardziej popularne. Globalny sukces tych aktywów spowodował to, że rządy państw musiały wziąć pod uwagę zastosowanie kryptowalut wśród obywateli. Jakie regulacje związane z cyfrowymi pieniędzy zastosowały różne kraje? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
Główną różnicą między krypto a walutami FIAT jest to, że cyfrowe aktywa nie są kontrolowane przez żadne instytucje. BTC jest całkowicie zdecentralizowany i przy transakcjach wykorzystuje węzły sieci peer-to-peer.
Na świecie brak nadzoru finansowego nad kryptowalut wywołuje kontrowersje. Systemy, na którym opierają się cyfrowe pieniądze sprawiają, że zbyt szerokie regulację prawne BTC nie są możliwe. Działania nad procesem regulacyjnym krypto, mogą podjąć poszczególne banki centralne w różnych państwach. Dlatego każdy kraj może posiadać inne stanowisko związane z polityką pieniężną dotyczącą definiowania Bitcoina jako środka płatniczego.
Stany Zjednoczone często są określane jako kraj wolności gospodarczej. To właśnie w USA największe firmy na świecie mają swoje siedziby. Dodatkowo wiele korporacji, które są związane z kryptowalutami rozwijają się w Stanach. Do niedawna sytuacja kryptowalut w USA była niejasna. Aktualnie uznaje się je jako Money Services Business.
Sam BTC został zaakceptowany przez USA i wykorzystywany jako środek płatniczy, już w 2013 roku. Rząd Stanów Zjednoczonych całkiem wcześnie dostrzegł potencjał cyfrowych aktywów. Dlatego korzystanie z krypto w tym państwie jest całkowicie legalne. Mimo wszystko wciąż brakuje odpowiednich regulacji prawnych.
Kraj Kwitnącej Wiśni jest jednym z największych rynków krypto na świecie. Kryptowaluty w Japonii są prawnie zaakceptowane jako forma realizacji transakcji. Dodatkowo dzięki działaniom organu Financial Services Agency, zastosowanie kryptowalut w Japonii jest uregulowane. Jest jednym z pierwszych państw, w których prawnie zatwierdzono BTC.
W maju 2016 roku Bitcoin i inne krypto zostały zaakceptowane jako środek płatniczy, a od 2017 roku obowiązuje ustawa dotycząca usług płatniczych. W dokumencie tym zawarto potwierdzenie kryptowalut, jako jedną z nowych form zawierania transakcji. Dodatkowo ustawa przedstawiała regulacje związane z Initial Coin Offerings. Natomiast w 2018 roku FSA postanowiło dodać wszystkie kryptowaluty do kategorii “krypto-aktywa”. Głównym celem tego działania było odróżnienie kryptowalut od innych metod płatniczych.
Korea Południowa to prawdopodobnie 3 największy rynek kryptowalut na świecie. To państwo wyprzedzają tylko USA i Japonia. W marcu 2020 roku parlament Korei Południowej przyjął ustawę regulującą cyfrowe waluty i giełdy krypto.
Aktualnie ustawa czeka na podpis prezydenta Korei. Sam dokument będzie ważny po upływie roku od daty jego podpisania. Ustawa będzie posiadała sześciomiesięczny okres karencji. Co oznacza nowe prawo? Przede wszystkim nakłada na giełdy krypto obowiązki, które dotyczą zapobiegania praniu pieniędzy, w oparciu o zasady FATF – światową organizację nadzorującą ten proces. Dodatkowo wszystkie platformy, które są powiązane z kryptowalutami muszą zastosować procedurę KYC i otrzymać certyfikat ISMS od Koreańskiej Agencji Bezpieczeństwa Internetowego.
Te malutkie państwo nazywane jest wyspą blockchain. To właśnie na niej liczne firmy związane z kryptowalutami mają swoje siedziby. W 2018 roku rząd zatwierdził 3 ustawy regulujące rynek kryptowalut i technologii blockchain.
Krypto zyskały miano “wirtualnych aktywów finansowych” – VFA. W ustawie określa się je jako “formę zapisu cyfrowego środka, która jest używana jako cyfrowy środek wymiany, jednostka rozliczeniowa lub nośnik wartości”.
Singapur to państwo, w którym kryptowaluty są również popularne. W listopadzie 2018 roku Monetary Authority of Singapore – organ regulacyjny, rozszerzył uznane już normy prawne, aby obejmowały wszystkie cyfrowe aktywa. Bank Centralny Singapuru wprowadził również obowiązkowe licencje, które muszą posiadać firmy związane z finansami. Tego typu oświadczenia muszą otrzymać również przedsiębiorstwa związane z kryptowalutami.
Wcześniejsze normy określały, że krypto nie są prawną metodą płatniczą, dlatego nie mogą być przedmiotem regulacji W Singapurze.
Od 2013 roku kryptowaluty uznane są przez Ministerstwo Finansów za “prywatny pieniądz”. Sprawia to, że zarobki uzyskane z handlu i wydobycia krypto są przedmiotem podatku od zysków kapitałowych.
27 listopada 2019 roku zostały udostępnione informacje na temat projektu nowej ustawy. Regulacje pozwoliłyby bankom na legalną sprzedaż BTC i innych kryptowalut. Ustawa weszła w życie w 2020 roku. Kryptowaluty zostały uznane tym samym za instrumenty finansowe.
W 2017 roku Ludowy Bank Chin zamknął lokalne platformy do wymiany kryptowalut. Głównym powodem takiego działania była obawa, że krypto pozwolą na uniknięcie kontroli kapitału. Mimo tego wydarzenia Państwo te całkowicie nie zrezygnowało z potencjału kryptowalut, a technologię blockchain starano się wykorzystywać w innych dziedzinach biznesu.
Aktualnie Chiny pracują nad swoją własną, państwową kryptowalutą, która będzie cyfrowym odpowiednikiem chińskiej waluty FIAT – cyfrowym juanem. Chociaż niewiele wiadomo na temat tego aktywa, to tokeny będą oparte na prywatnym blockchainie sieci peer-to-peer i będą służyć do potwierdzenia transakcji. Ludowy Bank Chin będzie monitorował użytkowników.
W Wenezueli ze względu na kryzys gospodarczy i wysoką inflację waluta FIAT tego państwa jest praktycznie nic niewarta. Dlatego nikogo nie dziwi fakt, że obywatele tego kraju zaczęli interesować się kryptowalutami.
Warto również dodać, że Wenezuela posiada swoją kryptowalutę Petro, która emitowana jest przez rząd. Jednak rozwiązanie to nie spotkało się z pozytywnym przyjęciem na rynku. Dodatkowo w 2019 roku rząd Wenezueli zaczął regulować przelewy wykorzystujące kryptowaluty. Został ustalony miesięczny limit oraz będą pobierane prowizje w wysokości 15% od całkowitej kwoty transakcji. Ogłoszono również nowe szczegóły dotyczące rejestru usług związanych z krypto.
Kryptowaluty mają potencjał i wciąż się rozwijają. Dostrzegają to również państwa, dlatego coraz więcej słyszymy o kolejnych regulacjach tych aktywów na świecie. Aktualnie wiele państw pracuje nad ustawami, które obejmują funkcjonowanie krypto w różnych krajach.
CoinCasso LT UAB
Registration code: 305813174
Vilnius, Vilkpėdės g. 22, LT-03151, Lithuania
Address code 156-983-575
Disclaimer: Cryptocurrency trading can involve high risk and may not be suitable for every investor. Before deciding to trade cryptocurrency, you should carefully consider your investment objectives, level of experience, and risk. You can make money from trading, but there is also the risk that you may lose some or all of your initial investment. Therefore, never invest money that you cannot afford to lose.
Copyright © Coincasso LT UAB 2018-2022