Porsche wprowadza blockchain do pojazdów. Czy stajemy w obliczu rewolucji? | CoinCasso Exchange

Kontynuujemy naszą serię dotyczącą wpływu blockchain na różne branże! Ostatnim razem mówiliśmy o blockchainie w medycynie. Tym razem bierzemy pod uwagę przemysł motoryzacyjny. Czy słyszałeś o samochodach bez kierowcy? Wyobraź sobie jazdę bez potrzeby kontrolowania samochodu, obracania kierownicy, hamowania i dodawania gazu. To nie jest science-fiction, to staje się rzeczywistością i prawdopodobnie za naszego życia nie będzie już pracy taksówkarza ani kierowcy ciężarówki. A technologia blockchain będzie częścią tej rewolucji. Jak dokładnie? Spójrzmy!

Blockchain już w Porsche


Słynna firma motoryzacyjna Porsche ogłosiła, że ​​jako pierwsza przetestowała aplikację opartą na blockchain w pojazdach. Przypomnijmy, że blockchain przynosi większą szybkość i bezpieczeństwo. I taki był cel wyznaczony przez władze Porsche. W systemie pojazd staje się częścią blockchain i współpracuje z nim bezpośrednio.

Testowana aplikacja Porsche umożliwia otwarcie i zamknięcie samochodu. Wszystkie dane są zapisywane na blockchainie – właściciel może zezwolić komuś na odblokowanie samochodu, a zajmuje to tylko 1,6 sekundy (sześć razy szybciej niż w “tradycyjnym systemie”). Oczywiście, wszystkie dane są zaszyfrowane i nie można ich modyfikować, więc posiadacz samochodu może łatwo przyznać dostęp do niego komuś innemu za pośrednictwem aplikacji.

Co ciekawe, Porsche zamknęło pożyczkę w wysokości 170 milionów dolarów na rachunku bankowym Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA), mając na celu wsparcie strategicznych przejęć w sieci dystrybucji detalicznej w Europie i Azji.

“Ponieważ digitalizacja jest integralną częścią strategii Porsche Holding 2025, celem jest rozwój we wszystkich dziedzinach działalności. Uważamy, że technologia blockchain ma ogromny potencjał i dlatego jesteśmy bardzo podekscytowani szansą zbadania możliwości technologicznych razem z BBVA.” powiedział Branch Manager Porsche Corporate Finance, Dominik Paschinger.

[embedit snippet=”porsche-1″]

Renault korzysta również z blockchain


W lipcu 2017 r. Renault opublikowało prototyp rozwiązania, którego celem jest zebranie informacji o samochodach w jednym miejscu. Jest to rodzaj cyfrowej książki, dzięki której dostęp do informacji za pomocą technologii blockchain jest szybki, jednoznaczny i bezpieczny. W dzisiejszym świecie informacje są rozproszone, na przykład, między mechanikami, ubezpieczycielami, sprzedawcami, właścicielami itp., a dzięki blockchain mogą być dostępne w jednym miejscu. To rozwiązanie zwiększa również poziom zaufania do transakcji kupna / sprzedaży; kupujący ma dostęp do informacji związanych z historią pojazdu.

Renault współpracowało podczas pracy nad tym projektem z firmą Microsoft, która zapewniała w tym celu dostęp do platformy o nazwie Blockchain Microsoft Azure. Renault ma dalsze plany; chcą również wykorzystać technologię blockchain do mikrotransakcji.

“Poza tym projektem, technologia ta będzie dużym krokiem naprzód dla podłączonych pojazdów i mikropożyczek oraz związanych z nimi wymagań bezpieczeństwa.” powiedziały władze Renault.

W grę wchodzi również Mercedes-Benz


W lutym 2017 r. Daimler AG, znany ze swojej flagowej marki – Mercedes Benz – zapowiedział dołączenie do Hyperledgera, którego celem jest zwiększenie zaawansowania technologii blockchain w dzisiejszym świecie. W chwili obecnej do tej inicjatywy dołączyła trzycyfrowa liczba firm, w tym giganty takie jak Intel i IBM. Daimler AG koncentruje się na daleko idących rozwiązaniach, więc stało się naturalne, że planuje wykorzystanie technologii blockchain.

“Bycie częścią Hyperledger pozwala nam współpracować z globalną siecią ekspertów w celu stworzenia międzybranżowego standardu blockchain dla klientów, łańcucha dostaw, usług cyfrowych, usług finansowych i narzędzi finansowych”, powiedział Kurt Schäfer z Daimler AG.

Czy historia samochodu jest transparentna tylko w teorii?


Inną firmą, która pracuje nad wykorzystaniem technologii blockchain, jest Car-Vertical. Chcą, aby informacje o historii pojazdu były bardziej przejrzyste. Twierdzą oni, że dane dotyczące samochodu – na przykład ubezpieczenia lub naprawy – należą do właściciela pojazdu, zgodnie z prawem Unii Europejskiej lub USA, ale jednocześnie twierdzą, że jest to tylko czysta teoria, a w praktyce jest wręcz odwrotnie – właściciel nie ma pełnej kontroli nad tymi danymi. Przede wszystkim kwestia dotyczy kolejnych właścicieli samochodów, dzięki większej transparentności będą oni bardziej świadomi poprzednich działań związanych z ich samochodem.

Dziś okazuje się, że samochód ma kilku właścicieli w całym jego “życiu”, a większość z nich nie ma żadnych danych na jego temat! W końcu istnieją nierzadkie sytuacje, kiedy historia samochodu jest sfałszowana, np. poprzez zmianę stanu licznika. Technologia blockchain sprawia, że ​​problem ten jest całkowicie rozwiązany. Obecnie dane od firm ubezpieczeniowych nie są publiczne, więc nic nie wiadomo o poprzednich wypadkach samochodowych i związanych z nimi usterkach.

Firma CarVertical postanowiła wprowadzić swoje pomysły w życie i sprzedała tokeny o wartości 15 000 ETH, aby stworzyć zdecentralizowaną platformę danych pojazdów.

Zapobieganie terrorystom


Ogromne zagrożenie związane z samochodami bez kierowcy – które już istnieją (np. Uber Taxi wykorzystuje je w USA) – to potencjalne ataki hakerskie, które mogą prowadzić do ataków terrorystycznych. To kolejna innowacja, dla której blockchain może zagwarantować bezpieczeństwo. Czy możesz sobie wyobrazić sytuację, w której hakerzy dostaną się do bazy samochodów bez kierowcy na zatłoczonej jezdni i spowodują gigantyczny wypadek oraz znaczne straty u ludzi?

Dzięki blockchainowi błędy związane ze zbieraniem informacji z otoczenia będą minimalne. Warto również zauważyć, że blockchain, dzięki niezmienności, choć teoretycznie możliwy do shackowania, gwarantowałby duże bezpieczeństwo. Trudno jest przełamać ochronę całego blockchaina, ponieważ wymaga to ogromnej mocy obliczeniowej. Poza tym nie byłoby problemów z przerwaniem połączenia sieciowego, co w tradycyjnych systemach znacznie zwiększyłoby ryzyko katastrofy.

Czy blockchain jest skazany na sukces?


Zanim samochody bez kierowcy zostaną wprowadzone na skalę globalną, upłynie dużo czasu. Jednak dzisiaj blockchain może znacząco wpłynąć na komfort korzystania z samochodów, zwłaszcza w związku z ich otwieraniem/zamykaniem (przypisanie samochodu do konkretnej osoby trzymającej token) lub danymi na temat historii pojazdu (koniec manipulacji na tym tle).

Wydaje się, że to dopiero początek zmian, ale ponieważ tak duże firmy, jak Renault i Porsche, już poważnie traktują technologię blockchain, możemy spodziewać się kolejnych znaczących innowacji w najbliższej przyszłości. Jesteśmy przekonani, że blockchain zrewolucjonizuje przemysł motoryzacyjny. To musi się udać!

Ostatnie posty

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

Recent Posts

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

Недавний пост

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

Son Gönderi

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

READY TO BUY CRYPTO?
Create an account and start trading right now.

GET STARTED!

Copyright © Coincasso LT UAB 2018-2022