Porównanie: złoty krzyż vs krzyż śmierci | CoinCasso Exchange
Death cross pattern and Bitcoin death cross

Złoty krzyż vs krzyż śmierci

Na bardzo zmiennym rynku kryptowalut analiza techniczna i formacje wykresów są jednymi z niewielu narzędzi, które zapewniają jasny obraz trendów rynkowych. Dogłębne zrozumienie ruchów cenowych pomaga przewidzieć możliwe zmiany i odpowiednio dostosować swoje strategie inwestycyjne. Nasz ostatni artykuł poświęcony był formacji świecowej młota, a dziś porozmawiamy o dwóch kolejnych wzorach – krzyżu śmierci i złotym krzyżu.

Co to jest krzyż śmierci?

Krzyż śmierci to wzór wykresu, który jest najczęściej używany do określenia długoterminowych nadchodzących trendów rynkowych. Wskaźnik ten jest zwykle znakiem, że rynek byka zmienia się w rynek niedźwiedzia, a co za tym idzie, wartość aktywów cyfrowych będzie spadać w najbliższej przyszłości. Oprócz handlu kryptowalutami, krzyże śmierci są również wykorzystywane przez analityków do handlu akcjami i towarami. Przejdźmy od razu do rzeczy i zobaczmy, jak i kiedy tworzy się krzyż śmierci i co to oznacza dla inwestorów.

Jak rozpoznać krzyż śmierci?

Na wszystkich rynkach finansowych dla wszystkich aktywów, krzyże śmierci kształtują się na przecięciu dwóch linii na wykresie cenowym – w naszym przypadku są to tak zwane średnie kroczące. Średnia krocząca to linia pokazująca jak zmieniała się średnia cena w pewnym okresie. W każdym krzyżu śmierci mamy ich dwie:

  • 50-dniową średnią kroczącą (MA50)
  • 200-dniowa średnia krocząca (MA200)

Jeśli krótkoterminowa średnia kroczącej schodzi poniżej długoterminowej średniej kroczącej, jest to sygnał, że rynek staje się niedźwiedzi. Traderzy mogą chcieć kupić cyfrowe aktywa po niższej cenie. Na poniższym zdjęciu widać obie średnie kroczące na przykładzie wartości Bitcoina jeszcze w latach 2017-2018.

Moving averages. Source: Hazelcat
Średnie kroczące. Źródło: Hazelcat

Obie średnie obejmują dłuższe okresy czasu – odpowiednio prawie 2 i 7 miesięcy. Dlatego też nie pokazują pewnych krótkoterminowych ruchów cenowych czy trendów. Wręcz przeciwnie, krzyż śmierci przedstawia wyniki zmian rynkowych w przeszłości i możliwej przyszłości.

Czym jest Bitcoinowy krzyż śmierci?

Ten wzór wykresu oznacza, że 50-dniowa średnia krocząca BTC zeszła niżej niż 200-dniowa średnia krocząca, a rynek prawdopodobnie wkrótce stanie się niedźwiedzi. Może to być dobry czas dla handlowców i inwestorów, aby kupić to cyfrowe aktywo, dopóki wartość nie będzie ponownie rosła. Spójrzmy na wykres ceny Bitcoina w ciągu ostatniego roku (wrzesień 2021 – lipiec 2022) i zobaczmy jak zachowywała się dzienna średnia ruchoma.

Bitcoin death cross. Source: TradingView
Bitcoinowy krzyż śmierci. Źródło: TradingView

Krzyż śmierci Bitcoina zaznaczyliśmy czarną kropką na powyższym zdjęciu. Jak widać, dwie linie przecięły się 14 stycznia 2022 roku i od tego czasu wartość kryptowaluty spada już od ponad pół roku z niewielkimi korektami rynkowymi tu i ówdzie. Na dzień, w którym nastąpił wzór krzyża śmierci, cena Bitcoina wynosiła $43,000. Na lipiec 2022 roku wartość tej kryptowaluty wynosi zaledwie $22,000. Zrozumienie trendów w cenie Bitcoina jest kluczowe dla każdego tradera lub inwestora. Jako pierwsza i główna kryptowaluta, BTC wspiera cały rynek kryptowalut. Zazwyczaj, gdy Bitcoin spada na wartości, altcoiny podążają za tym samym wzorcem.

Wzór krzyża śmierci a złoty krzyż

Krzyż śmierci nie jest jedynym wzorem, który pokazuje dane dotyczące średniej ceny aktywów w ustalonym okresie. Złoty krzyż jest podobnym wskaźnikiem, ale sygnalizuje, że rynki będą szły w górę. W takich warunkach 200-dniowa średnia krocząca idzie w górę ponad 50-dniową średnią kroczącą. Oznacza to, że wartość aktywa będzie prawdopodobnie rosła w długoterminowej przyszłości. Na tym samym zrzucie ekranu, który omówiliśmy powyżej, można również zobaczyć wzór złotego krzyża, który pojawił się prawie rok temu – 15 września 2021 roku. I, z tego co widać na tym wykresie, cena BTC rosła przez kolejne dwa miesiące.

Golden cross. Source: TradingView
Złoty krzyż. Źródło: TradingView

Dlaczego powinieneś analizować wzory krzyża śmierci?

Zarówno złoty krzyż jak i krzyż śmierci są niezbędnymi narzędziami technicznymi do analizy rynku. Wykresy te reprezentują rzeczywiste wskaźniki danych i na podstawie tych informacji traderzy mogą podejmować swoje decyzje inwestycyjne. Jedną z zalet tych krzyży jest to, że średnie ruchome obejmują dłuższy okres czasu i dzięki temu mogą dać szeroki obraz tego, co dzieje się na rynku. Należy jednak pamiętać, że krzyż śmierci nie jest jedynym wykresem czy instrumentem, wokół którego należy budować swoją strategię inwestycyjną. Kompleksowe podejście jest tutaj najlepszym rozwiązaniem, szczególnie jeśli mówimy o rynku kryptowalut, który zmienia się dosłownie co godzinę. Wykresy krzyża śmierci dostarczają istotnych informacji na temat wartości aktywa, ale powinny być potwierdzone przez inne narzędzia lub wykresy, takie jak na przykład wolumen obrotu. Wreszcie, niezależnie od tego, jak dokładne są dane, krzyż śmierci jest również uważany za wskaźnik opóźniony. Chodzi o to, że ten wzór tworzy się, gdy kryptowaluta lub jakikolwiek inny rynek zaczął się już zmieniać. W handlu długoterminowym, skuteczny trader powinien nie tylko reagować w czasie na trendy i sentymenty rynkowe, ale także przewidywać nadchodzące trendy. Na przykład, jeśli zobaczysz krzyż śmierci, może się okazać, że rynek zaczął już skręcać w kierunku niedźwiedzia i może być za późno na zakup aktywów. Podobnie, jeśli zobaczysz wzór złotego krzyża, nie spiesz się, aby zainwestować wszystko, ponieważ rynek może tylko odzyskać na krótką chwilę, a następnie będzie spadać ponownie. W obu przypadkach sprawdź dwukrotnie wszystkie dostępne informacje, wykresy itp. i ponownie oceń swoją strategię, aby uniknąć strat i zmaksymalizować zysk. Podsumowując, wzór krzyża śmierci jest zdecydowanie jednym z najprostszych wykresów do zrozumienia w handlu kryptowalutami. Niemniej jednak, jeśli przemyślisz swoją strategię inwestycyjną lub po prostu rozważasz kilka drobnych korekt, zaleca się przyjrzenie się kilku różnym narzędziom w celu uzyskania najlepszych możliwych wyników.

Ostatnie posty

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

Recent Posts

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

Недавний пост

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

Son Gönderi

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

READY TO BUY CRYPTO?
Create an account and start trading right now.

GET STARTED!

Copyright © Coincasso LT UAB 2018-2022