Margin Trading – Czym Jest? - Coincasso
margin trading

Margin trading – czym jest?

Popularność kryptowalut wzrasta. Ich zastosowanie jest coraz bardziej powszechne. Dlatego warto poszerzać swoją wiedzę na ten temat. Dzisiaj na tapetę bierzemy proces zwany handlem z dźwignią. Czym jest margin trading? O co może chodzić? Już tłumaczymy.

Czym jest handel z dźwignią?

Co oznacza pojęcie handlu z dźwignią? Najbardziej konkretnie, proces ten możemy nazwać po prostu kredytem, ponieważ przeprowadzamy transakcje, dzięki środkom dostarczanym przez osoby trzecie. Tradycyjny handel opiera się na kapitale, który aktualnie posiadamy. Natomiast konto na giełdzie, które ma dostęp do funkcji dźwigni, pozwala inwestorom skorzystać z możliwość zwiększenia zainwestowanego kapitału, ponieważ zwielokrotniają go dzięki pożyczce.

Ta opcja handlu jest popularna na rynkach, które odznaczają się niską zmiennością ceny aktywów. Jednak trading z dźwignią jest możliwy na rynkach związanych z handlem akcjami, towarami i kryptowalutami. Jeśli chodzi o obszar związany z krypto– środki zazwyczaj są dostarczane przez innych traderów, w ten sposób otrzymują odpowiedni procent. Czasami platformy do wymiany krypto samodzielnie decydują się na udzielanie kredytu traderom, którzy są zainteresowani margin tradingiem. Mimo wszystko to mało znana i wykorzystywana możliwość.

Jak wygląda cały proces?

Jeśli chcesz rozpocząć handel przy użyciu dźwigni, jako trader musisz zapewnić pewien procent całkowitej wartości pożyczki. Taki procent to po prostu depozyt zabezpieczający i jest związany z całym zamysłem margin tradingu. Na podstawie ilości środków znajdującym się w depozycie, tworzy się lewarowane zlecenia. Natomiast dźwignia to stosunek funduszy zawartych w kredycie do wartości depozytu zabezpieczającego. Wygląda to mniej więcej tak, że jeżeli chcesz utworzyć transakcje o wartości $100 000 z lewarem 10:1, musisz posiadać $10 000 własnych środków.

Giełdy oferujące handel z dźwignią różnią się od siebie ofertami i regułami związanymi z tą formą transakcji. Szczególnie zmienne są wartości dźwigni. Na tradycyjnej giełdzie akcji i obligacji najczęściej lewar wynosi 2:1. Natomiast na rynkach kontraktów terminowych margin trading odbywa się przy lewarze 15:1. Jeśli chodzi o branże krypto, stosowana dźwignia waha się od 2:1 do 100:1.

Plusy i minusy

Jedną z głównych zalet handlu z dźwignią jest po prostu możliwość większego zysku, opierając się o lepszą wartość pozycji handlowej. Dodatkowe ten rodzaj transakcji jest przydatny podczas dywersyfikacji strategii handlowej. Traderzy korzystając z handlu z dźwignią mają możliwość stworzenia kilku pozycji wykorzystując niewielkie ilości własnego kapitału. I równie ważną zaletą jest fakt, że konto typu margin ułatwia handlującym szybkie udostępnianie pozycji, dzięki temu nie ponoszą kosztów związanych z przenoszeniem pieniędzy między kontami.

zalety margin tradingu

Źródło:medium.com
Natomiast istotną wadą tego procesu jest ryzyko zwiększenia strat. W tradycyjnym handlu gospodarujemy prywatnym kapitałem. Natomiast dźwignia wprowadza ryzyko osiągnięcia strat, które przekraczają początkowy kapitał tradera, ponieważ część środków jest po prostu uzyskana w postaci kredytu. W zależności od dźwigni wykorzystywanej przez uczestnika rynku, straty mogą być olbrzymie nawet przy niewielkim spadku wartości zainwestowanego aktywa. Dlatego tak ważna w tym procesie jest odpowiednia strategia handlowa czy wykorzystywanie alternatywnych sposobów zarządzania rynkiem.

Kryptowaluty a margin

Mimo wszystko handel z dźwignią jest bardziej ryzykowny niż tradycyjny, zwłaszcza na rynkach kryptowalut. Aktualnie zmienność cen kryptowalut jest wysoka, dlatego podejmując działania związane z margin tradingiem w świecie krypto, należy być szczególnie ostrożnym. Na pewno nie warto z niego korzystać na początku inwestycji w krypto.

Predyspozycje analityczne, odpowiednie identyfikowanie trendów na rynku czy określanie punktów wejścia i wyjścia nie są wystarczające, aby uniknąć ryzyka w przypadku handlu z dźwignią. Jednak takie umiejętności są w stanie pomóc w opracowaniu lepszej strategii handlowej. Jeżeli chcesz spróbować tego typu tradingu, na początku dokładnie przeanalizuj podstawy analizy technicznej oraz zdobyć pierwsze doświadczenia w handlu krypto.

Margin funding

Boisz się zbyt dużego ryzyka, które wiąże się margin tradingiem? Dla takich jak ty stworzona została specjalna odmiana handlu z dźwignią – margin funding. Platformy handlowe, w tym giełdy krypto oferują swoim traderom możliwość przekazania środków użytkownikom na sfinansowanie transakcji z dźwignią innych użytkowników.

Odbywa się to według zasad określonych wcześniej i zaakceptowanych przez obie strony takiej transakcji. Jeżeli handlujący zaakceptuje warunki margin fundingu, pożyczkodawca ma prawo do uzyskania regularnej spłaty udzielonego kredytu wraz z odsetkami. Choć zasady działania tego typu tradingu są różne w zależności od platformy – ryzyko z zapewnieniem margin fund dla innych handlowców jest niskie. A dlaczego? Ponieważ pozycje lewarowane mogą być usunięte, aby zapobiec prawdopodobnym stratom. Jednak podczas tego procesu wszystkie środki muszą być przechowywane na giełdzie.

Więc dla kogo jest dźwignia handlowa? To użyteczne narzędzie dla użytkowników, którym zależy na zwiększeniu zysków z udanych transakcji. Odpowiednie zastosowanie tego procesu sprawi, że inwestycje będą bardziej rentowne. W przypadku podjęcia złej decyzji, straty mogą być ogromne. Dlatego tego typu handel dedykowany jest najbardziej doświadczonym traderom.

Jeśli czujesz się niepewnie, ale chciałbyś dowiedzieć się więcej skorzystaj z naszych poradników dla początkujących, dzięki którym zdobędziesz wskazówki jak inwestować w kryptowaluty:

Akademia Blockchain
Co to jest Bitcoin?
Kryptowaluty dla początkujących – podstawowa wiedza – część 1!
Kryptowaluty dla początkujących – podstawowa wiedza – część 2!

Tutaj kupisz kryptowalutę i dowiesz się jak to zrobić:

Jak kupić kryptowaluty na CoinCasso?
Jak kupić Bitcoina?
Jak kupić Bitcoin Cash?
Jak kupić Ethereum?
Jak kupić ChainLink?
Jak kupić Litecoin?
Jak kupić Dash?
Kantor Bitcoin (BTC)
Kantor kryptowalut

Ostatnie posty

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

Recent Posts

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

Недавний пост

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

Son Gönderi

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

READY TO BUY CRYPTO?
Create an account and start trading right now.

GET STARTED!

Copyright © Coincasso LT UAB 2018-2022