Kryptowaluty Dla Początkujących - Podstawowa Wiedza - Część 2! - CoinCasso

Kryptowaluty dla początkujących – podstawowa wiedza – część 2!

Jesteś nowy/nowa w świecie kryptowalut? Po opublikowaniu pierwszej części naszego podstawowego glosariusza kryptowalut, jesteśmy gotowi na część 2! Tym razem omówimy kilka prostych i trochę zaawansowanych zwrotów oraz fraz, więc zapnij pasy i przeczytaj uważnie!

Byczy rynek (ang. Bull market)

Bull market to inaczej hossa czyli po prostu rynek, na którym ceny rosną. Na przykład na przełomie lat 2017 i 2018 rynek kryptowalutowy przeżywał boom, a cena Bitcoin wzrosła do około 20 000 USD.

Rynek niedźwiedzi (ang. Bear market)

Rynek niedźwiedzi jest przeciwieństwem rynku hossy – jest to okres, w którym ceny maleją. Na przykład prawie cały 2018 rok doświadczył spadku na rynku kryptowalut. Dla przykładu, cena Bitcoin spadła do około 3500 USD w styczniu 2019 roku.

Whitepaper

Whitepaper jest dokumentem utworzonym przez firmę, która ma na celu przedstawienie projektu podczas ICO. Zawiera szczegółowy opis produktu. Możesz zapoznać się z Whitepaper CoinCasso. Wkrótce przedstawimy nową wersję tego dokumentu. Bądź na bieżąco!

Trading

Trading, czyli handel kryptowalutami to po prostu wymiana kryptowalut, tzn. możesz kupić lub sprzedać kryptowalutę za inną walutę wirtualną lub pieniądz FIAT. Możesz wymienić nasze tokeny CCX na naszej wewnętrznej giełdzie kryptowalut i inne waluty na CoinCasso Exchange 1.0. W nadchodzących miesiącach planujemy przedstawić nową wersję (2.0) naszej giełdy.

Hodl

Hodl to slangowe wyrażenie, oznaczające kupowanie i trzymanie na koncie kryptowalut z nadzieją na podniesienie ceny bez aktywnego handlu. To słowo stało się popularne w grudniu 2013 roku, po tym jak na forum Bitcoin najwyraźniej pijany użytkownik opublikował literówkę: “I AM HODLING” (holding oznacza po angielsku trzymanie).

P2P

P2P lub peer-to-peer to sieć komputerowa, która pozwala użytkownikom komunikować się na równorzędnych warunkach. Każdy, kto korzysta z tego rodzaju aplikacji internetowej, może w dowolnym momencie zainicjować połączenie. Struktura P2P nie ma centralnego serwera. Oznacza to, że wymiana typu peer-to-peer umożliwia jednostkom transferowanie walut ze swoich kont do innych, bez konieczności przechodzenia przez instytucję finansową.

Halving

Halving to pojęcie związane z miningiem – oznacza redukcję nagród dla minerów za wydobywanie nowych bloków o 50%. Przykładowo, halving Bitcoina odbywa się co 210,000 bloków i najbliższy czeka nas w maju 2020 roku, kiedy nagroda spadnie z 12.5 BTC do 6.25 BTC.

Dzięki wprowadzeniu halvingu, istnieje większe prawdopodobieństwo, że wzrost ceny Bitcoina będzie stabilny, ponieważ ilość dodanych nowych Bitcoinów na rynek kryptowalut zmniejsza się z czasem.

Hard fork

Co to jest hard fork? Wspomnieliśmy już, że transakcje kryptowalutowe są oparte na technologii blockchain. Hard fork, jak sama nazwa wskazuje (fork po angielsku oznacza rozwidlenie), jest podziałem blockchaina.

Fork odbywa się w kryptowalutach, gdy dwa bloki są wykopywane w podobnym czasie i niemożliwe jest określenie, który blockchain jest dominujący. Decydujące jest wykopanie dalszych bloków, ten łańcuch, który jest dłuższy, staje się łańcuchem głównym, a krótszy staje się “sierotą”, tj. górnicy przestają go eksploatować.

Jeśli jednak niektórzy górnicy nie zaakceptują zmian i pozostaną w starym łańcuchu, zostanie utworzona nowa krypto-waluta. Przykładem jest Ethereum Classic (fork Ethereum).

Soft fork

Soft fork to zmiana w protokole oprogramowania, w którym tylko ważne wcześniej bloki i transakcje są nieważne. Ponieważ stare węzły uważają nowe bloki za poprawne, oprogramowanie jest kompatybilne wstecznie. Ten typ forka wymaga tylko większej liczby minerów, aby wymusić nowe reguły, w przeciwieństwie do hard forka, który wymaga aktualizacji wszystkich węzłów i zaakceptowania nowej wersji. Soft fork nie powoduje powstania nowej kryptowaluty.

Dowód Pracy (Proof-of-Work)

Transakcje przeprowadzane przy użyciu kryptowalut wymagają potwierdzenia – tzw. konsensusu, to znaczy zgody użytkowników sieci. W blockchain algorytm Proof-of-Work służy do potwierdzania transakcji i tworzenia nowych bloków w łańcuchu. Dzięki Proof-of-Work minerzy rywalizują o potwierdzanie transakcji w sieci i otrzymują nagrodę. Wymaga to, aby węzeł uczestnika udowodnił, że praca wykonana i wysłana przez niego kwalifikuje go do otrzymania uprawnienia do dodawania nowych transakcji do blockchain. Cały mechanizm wydobywania wymaga jednak dużego zużycia energii i długiego czasu przetwarzania.

Proof-of-Work używane przez wiele popularnych kryptowalut, w tym Bitcoin i Litecoin.

Dowód Stawki (Proof-of-Stake)

Proof of Stake jest jednym z mechanizmów konsensusu (algorytmem) wykorzystywanych przez takie kryptowaluty, jak Qtum, Waves i Wanchain.

Jak działa mechanizm Proof of of Stake? Po pierwsze, jest tanią i energooszczędną alternatywą dla algorytmu Proof-of-Work. W przeciwieństwie do Proof-of-Work, PoS nie opiera się na wydobyciu (miningu). Ma on na celu osiągnięcie rozproszonego konsensusu. W kryptowalutach opartych na Dowodzie Stawki, twórca następnego bloku jest wybierany przy użyciu różnych kombinacji losowej selekcji i bogactwa lub wieku (tj. stawki). Ma to tę wadę, że promuje oszczędzanie kryptowalut zamiast ich wydawania.

Anonimowe kryptowaluty

Anonimowe kryptowaluty zapewniają funkcjonalność ukrywania tożsamości podczas dokonywania transakcji. Mogą również zachować anonimowość portfela i ukryć saldo transakcji.

Aby zrozumieć tę koncepcję, weźmy Bitcoina jako przykład. Jest to najbardziej znana kryptowaluta, a w rzeczywistości mówi się o tym, że gwarantuje jedynie pseudoanonimowość. Ważne jest to, że transakcje Bitcoin są powiązane z adresem odbiorcy i nadawcy.

Istnieją kryptowaluty, które charakteryzują się wyższym poziomem bezpieczeństwa IT. Przykładami anonimowych kryptowalut są Dash, Monero i ZCash. One również nie zapewniają pełnej anonimowości, ale w tym kontekście są lepszą alternatywą niż Bitcoin.

Na przykład Dash – jedna z kryptowalut, które niedługo pojawi się na naszej giełdzie – wykorzystuje mechanizm konsensusu Proof-of-Work (jak Bitcoin), jednak w rzeczywistości niektóre rozwiązania Dash są podobne do Proof-of-Stake, a zatem ten projekt łączy te dwa algorytmy.
Niektóre interesujące rozwiązania w Dash nazywają się Private Send i Instant Send (pol. Prywatne wysyłanie i Natychmiastowe wysyłanie).

Private Send to możliwość wysyłania jednostek kryptowalutowych w ramach prywatnego przelewu. Po wybraniu tej opcji dane dla konkretnej transakcji są mieszane z podobnymi informacjami o zleceniach płatniczych innych użytkowników sieci. Opisane rozwiązanie w oczywisty sposób utrudnia identyfikację użytkownika sieci Dash. Co więcej, istnieje opcja bardzo szybkiego transferu (Instant Send), który kosztem wyższej opłaty pozwala na wysłanie środków w kilka sekund.

Uff … nie wszystko jest łatwe do zrozumienia, prawda? Jeśli jesteś nowicjuszem krypto, nie martw się. Na pewno z czasem wszystko stanie się dla Ciebie bardziej jasne. Życzymy udanej przygody z kryptowalutami i technologią blockchain! Kolejną porcję wiedzy znajdziesz w pierwszej części naszego poradnika na temat kryptowalut dla początkujących, odpowiadamy tam na podstawowe pytanie takie jak: “Co to kryptowaluty?“, “Co to Bitcoin?“, “Czym jest Ethereum?“, wyjaśniamy również co wpływa na kurs kryptowalut, w tym na kurs bitcoina, co to kryptowaluty oraz gdzie kupić kryptowaluty.

Ostatnie posty

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

Recent Posts

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

Недавний пост

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

Son Gönderi

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

READY TO BUY CRYPTO?
Create an account and start trading right now.

GET STARTED!

Copyright © Coincasso LT UAB 2018-2022