Kryptowaluty Dla Początkujących - Podstawowa Wiedza - Część 1! - CoinCasso
Kryptowaluty dla początkujących

Poradnik kryptowalut

Jesteś nowy w świecie blockchain i kryptowalut? Czy chcesz poczytać nasze artykuły na blogu z pełnym zrozumieniem? Przygotowaliśmy pierwszą część glosariusza dla “początkujących w branży krypto”! Z naszego poradnika dowiesz sie czym jest kopanie kryptowalut. Ten wartościowy poradnik kryptowalut dla początkujących pozwoli Tobie wejść w świat blockchain i rozpoacząć handel kryptowalutami. Sprawdź poniżej definicje niektórych fraz:

Kryptowaluta

W prostych słowach jest to wirtualna waluta, która – jak sama nazwa wskazuje – wykorzystuje kryptografię do zabezpieczenia transakcji finansowych. Główną zaletą kryptowaluty jest to, że jest ona zdecentralizowana w przeciwieństwie do “tradycyjnych” walut (tj. walut FIAT – sprawdź definicję w dalszej części artykułu). Z tego powodu przelewy kryptowalutowe są bezpieczne, anonimowe i transparentne. Obecnie jest ponad 4000 istniejących kryptowalut.

Większość kryptowalut opiera się na technologii blockchain.

Blockchain

Jest to zdecentralizowana i rozproszona baza danych w modelu open source. Działa w sieci P2P i nie jest kontrolowana przez jakąkolwiek stronę trzecią, tj. nie ma centralnych komputerów i nie ma scentralizowanej przestrzeni do przechowywania danych. Jest to anonimowy i weryfikowalny rejestr, do którego każdy może uzyskać dostęp.

Jak sama nazwa wskazuje, blockchain jest łańcuchem bloków. Ten łańcuch jest listą rekordów z informacjami, które są powiązane dzięki kryptografii. Blockchain zapisuje transakcje w sposób stały i bezpieczny.

Bitcoin (BTC) i Ether (ETH) to niektóre z kryptowalut oparte na blockchain.

Wcześniej przygotowaliśmy również artykuł wyjaśniający istotę technologii blockchain, w którym można znaleźć więcej informacji na ten temat.

Bitcoin

Jest to najbardziej znana i największa kryptowaluta pod względem kapitalizacji rynkowej. Bitcoin został stworzony w 2009 roku przez anonimową osobę używającą imienia Satoshi Nakamoto. Jest uważany za pierwszą zdecentralizowaną kryptowalutę.

Ogólnie rzecz biorąc, cena innych kryptowalut jest bezpośrednio związana z ceną Bitcoin. Kiedy Bitcoin rośnie, rynek rośnie (rynek hossy), analogicznie, gdy cena Bitcoin spada, rynek spada (rynek niedźwiedzi). Aczkolwiek czasem zdarzają się odstępstwa od tej sytuacji.

Ethereum

Nazywa się “młodszym bratem Bitcoina”. Jest to druga najbardziej znana platforma kryptowalutowa, obecnie będąca w top 3 w rankingu kapitalizacji rynkowej. Została stworzona przez Vitalika Buterina.
Ether (ETH) to nazwa kryptowaluty na platformie Ethereum. Ethereum zapewnia zdecentralizowaną maszynę wirtualną (EVM) i została zaprojektowana do obsługi Inteligentnych Kontraktów (sprawdź definicję w dalszej części naszego glosariusza).

W przeciwieństwie do Bitcoin, w Ethereum istnieje możliwość tworzenia własnych kryptowalut i uruchamiania projektów blockchain (na przykład blockchain ICO i blockchain STO).

Kapitalizacja rynkowa

Jest to łączna wartość wszystkich akcji spółki. Na przykład firma z 1 milionem akcji o cenie 10 USD za akcję ma kapitalizację rynkową równą 10 milionów USD.

Jedną z najbardziej znanych stron, na której można sprawdzić aktualny ranking giełdowy kryptowalut jest CoinMarketCap.

Waluta FIAT

Jest to waluta, która nie jest oparta na dobrach materialnych, takich jak złoto czy srebro. Jej wartość zwykle wynika z regulacji politycznych, a jej wysokość określają rządy lub zaangażowane strony.

Historia pieniędzy FIAT sięga XI wieku. Powstały w Chinach i zaczęły dominować w poprzednim wieku. Po tym, jak prezydent USA R. Nixon oddzielił USD od złota w 1971 roku, waluty FIAT zaczęły zyskiwać popularność na całym świecie.

W przeciwieństwie do kryptowalut, waluty FIAT są kontrolowane przez instytucje finansowe i mogą znacznie stracić na wartości ze względu na inflację.

Altcoiny

W prostych słowach nazywamy altcoiny wszystkimi kryptowalutami za wyjątkiem Bitcoin.
Tokeny i altcoiny są błędnie używane jako synonimy, ponieważ ich struktura jest inna. Altcoiny mają swój własny, oddzielny blockchain.

Najbardziej znanym altcoinem dzisiaj jest Ethereum.

Tokeny

Wraz z altcoinami tokeny to dwa podzbiory kryptowalut.
W prostych słowach token jest kryptowalutą, która zależy od innej kryptowaluty jako platformy do działania.

W przeciwieństwie do altcoinów, tokeny działają na szczycie blockchain. Zostały one zaprojektowane w celu ułatwienia wdrażania zdecentralizowanych aplikacji. Tokeny kryptowalut są dużo łatwiejsze do stworzenia niż altcoiny, a zatem około 80% krążących monet to dziś tokeny.

Aby wspomnieć o przykładzie, Ethereum wspiera tworzenie dodatkowych tokenów kryptowalut, a platformy krypto, takie jak TRON i EOS, zaczęły się jako tokeny oparte na Ethereum.

Satoshi Nakamoto

Satoshi Nakamoto to anonimowy pseudonim osoby, która stworzyła Bitcoin w 2009 roku. Wiele jest podejrzeń o to, kto jest “ukryty” pod tym pseudonimem, ale żadne z nich nie jest potwierdzone. Twierdzi się, że Nakamoto jest mężczyzną, urodził się w 1975 r. i pochodzi z Japonii.

Satoshi Nakamoto, wymyślając Bitcoin, zaimplementował pierwszy blockchain i wdrożył pierwszą zdecentralizowaną walutę cyfrową.

ICO

ICO to skrót od Initial Coin Offering. Jest to rodzaj finansowania z wykorzystaniem kryptowalut. W prostych słowach, gdy ktoś tworzy nowy projekt kryptowalutowy, może otrzymywać fundusze od inwestorów, sprzedając tokeny w zamian za prawny środek płatniczy lub inne kryptowaluty, takie jak Bitcoin lub Ethereum.

Na przykład podczas ICO Ethereum zebrał 18 milionów dolarów, a platforma EOS aż 185 milionów dolarów.

STO

STO oznacza oferowanie tokenów bezpieczeństwa (Security Token Offering) i jest to inna forma na gromadzenie funduszy niż ICO. W STO użytkownicy mogą kupować tokeny krypto, które są wspierane przez zasób lub przychód firmy.

STO, jak sama nazwa wskazuje, posiada tokeny zabezpieczające, dlatego STO zapewnia bezpieczeństwo finansowe, również dlatego, że podlega federalnym przepisom handlowym.

Możesz myśleć o tokenach użytkowych (ICO) jako szansę na przyszłe wynagrodzenie w przypadku, gdy nowy projekt krypto powiedzie się, a inwestowanie w STO jest bardziej stabilne finansowo.

Stablecoin

Jak wskazuje jego nazwa, Stablecoin ma stabilne wartości, a jednym z przykładów Stablecoina jest kryptowaluta Tether (USDT), której wartość wynosi około 1 USD. Ogólnie wartość Stablecoin można powiązać z tradycyjnymi walutami (np. pieniądze FIAT) lub dobrami materialnymi, takimi jak złoto i srebro.

Inteligentne Kontrakty (Smart Contracts)

Inteligentne Kontrakty są cyfrową formą tradycyjnych umów. Są to po prostu programy działające na wielu platformach krypto, na przykład Ethereum i NEO, i mają na celu zapewnienie, że wszystkie strony biorące udział w transakcjach są bezpieczne niezależnie od zaufania.

Mining – kopanie kryptowalut

Mining (z ang. wydobywanie) kryptowalut to proces, w którym nowe transakcje kryptowalutowe są dodawane do blockchain. Osoby odpowiedzialne za weryfikację tych informacji, a tym samym aktualizację księgi, nazywają się minerami (górnikami).

Być może już słyszałeś o zarabianiu poprzez wydobywanie Bitcoinów. Pamiętaj, że dzisiaj potrzebujesz bardzo zaawansowanego i specjalistycznego sprzętu, aby osiągnąć znaczący zysk, będąc “górnikiem”.

Zdecentralizowana aplikacja

Zdecentralizowana aplikacja (dApp) to aplikacja działająca w sieci P2P (peer-to-peer) na wielu komputerach, a nie tylko na jednym komputerze. Decentralizacja oznacza, że ​​jakakolwiek strona trzecia nie kontroluje tych aplikacji.

Zdecentralizowane aplikacje używają Smart Contractów do uruchomienia.

Czas blokady

W prostych słowach czas blokowania to czas, w którym sieć generuje jeden dodatkowy blok. W przypadku Bitcoin, jest to 10 minut, jednak na przykład w EOS, to tylko 0,5 sekundy.

Całkowita podaż i podaż w obiegu

Po pierwsze, musisz zrozumieć, że większość kryptowalut posiada ograniczoną podaż, dlatego nie można stworzyć nieskończonej liczby jednostek.

Całkowita podaż to maksymalna kwota monet kryptowaluty, które można utworzyć.

Podaż krążąca to bieżąca ilość monet kryptowaluty, które zostały wydobyte i dlatego są w obiegu.
Na przykład całkowita podaż Bitcoin wynosi 21 000 000 BTC, a jego podaż jest dziś (9 stycznia 2019 r.) równa 17 470 112 BTC.

Po przeczytaniu naszego glosariusza powinieneś mieć podstawową wiedzę na temat tego, o czym rozmawiamy na naszym blogu, szczególnie jeśli czytasz nasze cotygodniowe nowinki ze świata kryptowalut. Jednak to nie wszystko, co przygotowaliśmy dla kryptowalutowych laików!

Ostatnie posty

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

Recent Posts

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

Недавний пост

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

Son Gönderi

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

READY TO BUY CRYPTO?
Create an account and start trading right now.

GET STARTED!

Copyright © Coincasso LT UAB 2018-2022