Jak przechowywać kryptowaluty? Portfel kryptowalut | CoinCasso Exchange

Wyobraź sobie, że skradziono Ci Bitcoiny, które były warte setki tysięcy dolarów! Dlaczego tak się stało? Nie zadbałeś o ich bezpieczeństwo? Jak przechowywać kryptowaluty? Dzisiaj porozmawiamy o najlepszych krypto portfelach. Więc jeśli jesteś ciekawy, gdzie i jak możesz przechowywać swoje Bitcoiny, przeczytaj nasz artykuł!

Wybór bezpiecznego portfela

Po co ci w ogóle najlepszy portfel Bitcoin? Bitcoin jest walutą cyfrową. BTC w rzeczywistości nie funkcjonują w formie fizycznej, więc technicznie nie mogą być nigdzie przechowywane. Istnieją jednak portfele kryptowalut – urządzenia, które przechowuje klucze publiczne i prywatne. Używamy ich, aby mieć dostęp do adresu BTC i zweryfikować nasze transakcje. To wszystko sprawia, że płatności za pomocą cyfrowych walut są możliwe.

Wszystkie coiny mają swój blockchain. Natomiast każdy token wykorzystuje blockchain innych krypto. Dlatego decydując się na portfel do przechowywania kryptowalut weź pod uwagę, z jakiej sieci blockchain korzysta dana cyfrowa waluta bądź token. Więc jeśli umieścimy tokeny w sieci Ethereum na portfelu dostosowanym do przechowywania tokenów sieci NEO, możemy je stracić. W krypto świecie działamy indywidualnie i posiadamy swoje własne środki. To od nas zależy ich bezpieczeństwo oraz prawidłowo wykonane przelewy. Na początku musisz się dowiedzieć, na jakim blockchainie oparta jest krypto, którą posiadasz. Później dowiedz się, jakie portfele kryptowalut są dostosowane do tej cyfrowej waluty, którą chcesz przechować.

Istnieje kilka rodzajów portfeli, w których możemy przechowywać BTC. Dlatego omówimy każdy z nich, abyś lepiej zrozumiał, jak działają.

what is bitcoin wallet

Źródło: BlockGeeks
 

Portfele kryptowalut – typy

Istnieją dwa podstawowe rozróżnienia krypto portfeli – cold wallet i hot wallet.

Cold wallet to portfel kryptowalut, gdzie klucze prywatne są szyfrowane offline. Oznacza to, że klucz prywatny został wygenerowany na urządzeniu, który nie miał dostępu do Internetu. Prawidłowo stworzony portfel offline jest odporny na atak hakerów, jednak jest stosunkowo trudno w założeniu.

Hot wallet to przeciwieństwo cold walletu – klucz prywatny zostały wygenerowane na urządzeniu, który posiada dostęp do Internetu. Ten rodzaj portfeli jest o wiele bardziej popularny i zdecydowana większość posiadaczy krypto decyduje się na takie rozwiązanie.

Portfele papierowe

Pierwszy z nich to paper wallet. W zasadzie to kawałek papieru, który zawiera twój publiczny i prywatny adres. Te dane nie są na nim wypisane pod pełnymi adresami. Zazwyczaj mają formę drukowaną w postaci kodów QR, które można szybko zeskanować, aby ułatwić dostęp do środków. Główną zaletą jest to, że klucze są rzeczywiście przechowywane w trybie offline, co czyni je odpornymi na działanie hakerów. Główna wada polega na tym, że dane mogą zostać skradzione, gdyż jest to tylko kartka papieru. Polacy stworzyli portfel kryptowalut Cryptosteel, który można nazwać ulepszonym portfelem papierowym. Papier został zastąpiony stalą nierdzewną, dzięki czemu portfel kryptowalut jest bezpieczny w razie pożaru, powodzi czy innej katastrofy.

Paper Wallet (Portfel papierowy/na papierze)
bitcoin paper wallet

Źródło: Cryptonomist
 

Portfele mobilne

Następnym rodzajem portfela jest mobile wallet (portfele mobilne). Główną zaletą posiadania portfela mobilnego jest to, że telefon mamy zawsze przy sobie. Jeśli potrzebujesz wykonać jakąś transakcję w krypto za pomocą telefonu, możesz to zrobić w każdym dowolnym momencie.

Natomiast wadą tego portfela jest fakt, że telefon można łatwo ukraść. Taka sytuacja jest poważnym zagrożeniem, ponieważ osoba, które ukradła twoje urządzenie, może mieć dostęp do środków dostępnych na smartphonie. Taki mobilny system przechowywanie krypto zajmuje dużo miejsca w pamięci telefonu. Spowodowane jest to dużą pojemnością danych znajdujących się w skondensowanej kopii Blockchain Ledger. Na rynku możemy znaleźć kilka opcji mobilnych walletów, takich jak Coincasso Mobile WalletFreewalletEdge czy Lumi wallet.

Mobile Wallet (Mobilny portfel)
blockchain mobile wallet

Źródło: CoinRevolution
 

Portfele komputerowe

Kolejnym i najbardziej rozpowszechnionym typem portfela jest desktop wallet. Ten rodzaj portfela można pobrać i przechowywać na dysku twardym komputera. Możesz więc uzyskać do nich dostęp nawet bez połączenia z Internetem. Są one bardziej bezpieczne niż portfele internetowe, ponieważ nie opierają się na danych osób trzecich. Najbardziej popularnymi tego typu portfelami są ElectrumExodus i Bitcoin Core. Najprościej opisując, jest to prosty program, który pobierasz i instalujesz na swoim komputerze.

 

Desktop Wallet (Portfel komputerowy)
electrum desktop wallet

Źródło: 99Bitcoins
 

Portfele sprzętowe (hardware wallet)

Ostatnim portfelem, o którym dzisiaj wspomnimy jest hardware wallet (portfele kryptowalut sprzętowe). Urządzenia te przechowują klucz publiczny i prywatny na prawdziwym fizycznym urządzeniu, które nie jest podłączone do Internetu. Ten portfel kryptowalut przypomina trochę pamięć USB flash, ale jest o wiele bardziej zaawansowany technologicznie. Trzy najlepsze portfele sprzętowe to Ledger Nano STrezor i Keepkey.

Hardware Wallet (Portfel sprzętowy)
bitcoin hardware wallet

Źródło: Technogadżet
 

Jak przechowywać kryptowaluty? Portfele kryptowalut podsumowanie

Są plusy i minusy każdego z nich. Wiele osób korzysta z różnych platform, na których przechowują swoje Bitcoiny. Większość z nich działa na giełdach kryptowalut, takiej jak CoinCasso i przetwarza tam swoje transakcje. Ważne, aby pamiętać, że gdy kupisz krypto na różnych giełdach, warto przenieść je od razu do portfela. A najprościej jest to wykonać właśnie dzięki hardware wallet.

Prawdopodobnie hardware wallet to najbardziej powszechny i najbezpieczniejszy sposób na przechowywanie kryptowalut. Można go również przenieść do innych portfeli. Wyglądem przypomina pamięć USB. Niestety istnieje też szansa, że może zostać skradziony.

Bezpieczeństwo twoich kryptowalut powinno być priorytetem. Na rynku istnieje kilka ciekawych rozwiązań dotyczących odpowiedniego przechowywania krypto. Zastanów się, jakie rozwiązanie będzie dla ciebie najlepsze. Pamiętaj też o tym, że choć możesz nie mieć zbyt dużej ilości BTC, wartość kryptowalut ciągle wzrasta, dlatego nie warto ryzykować ich straty.

Wiesz już jak przechowywać kryptowaluty? Najpopularniejsze portfele kryptowalutowe zostały opisane w naszej Akademii blockchain. Sprawdź teraz nasze recenzje!

Ostatnie posty

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

Recent Posts

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

Недавний пост

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

Son Gönderi

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

READY TO BUY CRYPTO?
Create an account and start trading right now.

GET STARTED!

Copyright © Coincasso LT UAB 2018-2022