GameFi: gry typu “graj, aby zarobić” | CoinCasso Exchange
GameFi: your play-to-earn games

Fenomen GameFi jest stosunkowo nowy i rewolucyjny, ale powoli opanowuje świat. Model play-to-earn (P2E) został wprowadzony dopiero w 2018 roku w GameFi – Axie Infinity. W dzisiejszym wpisie na blogu opowiemy wszystko o grach blockchainowych – jak działają, dlaczego powstały i dlaczego ich popularność rośnie.

GameFi: przegląd i historia

Pierwszą grą blockchain, która zyskała szerokie uznanie, była CryptoKitties. Jest to gra oparta na blockchainie Ethereum, która rozpoczęła rewolucję w grach NFT jeszcze w 2017 roku. Czy kiedykolwiek o niej słyszałeś? Nie martw się, jeśli nie. W ciągu ostatnich 4 lat powstały setki nowych projektów GameFi, które przyniosły zupełnie nowe, a nawet nieoczekiwane doświadczenia w grach i możliwości zarabiania pieniędzy.

GameFi history
Historia GameFi 

Co zatem sprawia, że gry oparte na technologii blockchain zmieniają oblicze gry?

Termin GameFi jest połączeniem dwóch słów: game i DeFi – decentralized finance. Fuzja nastąpiła nie tylko na poziomie leksykalnym, ale także na poziomie gier. Gry oparte na Blockchainie stanowią unikalny ekosystem gier z modelem “play-to-earn”. Oznacza to, że gracze mogą zarabiać pieniądze i uzyskiwać pasywny dochód tylko dzięki graniu w gry.

GameFi oferuje całą masę nagród (głównie aktywów cyfrowych), takich jak tokeny lub NFT (non-fungible tokens) oraz nagrody w grze. Gracze otrzymują bonusy za walkę między sobą lub przechodzenie kolejnych poziomów. W większości projektów GameFi można wymieniać nagrody NFT na giełdach NFT. Jednak niektóre gry posiadają jedynie bonusy bez wartości, które służą wyłącznie do uzyskania efektów wizualnych. Mogą to być kosmetyki, awatary itp. Podobnie jak gry tradycyjne, gry blockchainowe mają różne scenariusze. Niektóre projekty koncentrują się na hodowli i walce z cyfrowymi stworzeniami, podczas gdy inne skupiają się głównie na rozwoju własnego kawałka wirtualnej ziemi. Niektóre GameFi oferują nawet funkcje DeFi, dzięki którym użytkownicy mogą korzystać z możliwości farmingu, płynności finansowej i stakingu.

GameFi vs video games
GameFi vs gry wideo

GameFi vs tradycyjne gry wideo

Podstawowa różnica między grą typu play-to-earn a zwykłą grą wideo polega na generowaniu pieniędzy i pasywnego dochodu w świecie rzeczywistym. Gracze tradycyjnych gier otrzymują nagrody, ale nie mogą nimi handlować nigdzie indziej poza swoją przestrzenią gry. Model play-to-earn sugeruje, że gracze mogą spieniężać swoje aktywa i tokeny (zazwyczaj kryptowaluty i NFT) w grze – kupować, sprzedawać, handlować i wymieniać je na rynku NFT.

Kolejna różnica dotyczy kontroli ze strony użytkownika. Element DeFi w grach blockchain oznacza, że gracze faktycznie decydują o tym, jak GameFi będzie się zmieniać i rozwijać. Gry typu play-to-earn nie są własnością ani nie są tworzone przez żadne studio gier. Dlatego też żadna firma nie może zamknąć projektu, wprowadzić własnych zmian itp. W rzeczywistości to twórcy gry blockchain – producenci gier – są za nią odpowiedzialni. Sukces GameFi w dużej mierze zależy od tego, jak zareagują na nią gracze. Nic dziwnego, że większość gier sieciowych posiada tzw. tokeny do głosowania. Im więcej tokenów do głosowania, tym większy wpływ ma użytkownik na przyszły rozwój gry. Poprzez głosowanie za pomocą tokenów gracze dzielą się swoimi poglądami i wyrażają opinie na temat tego, co można dodać lub zmodyfikować, np. kolejne poziomy, nowe cyfrowe stwory, funkcje itp. Podsumowując, podobnie jak monety kryptowalutowe, gry play-to-earn są zdecentralizowane, ponieważ działają na blockchainie. Gry oparte na blockchainie nie są kontrolowane przez jedną organizację, w przeciwieństwie do tradycyjnych gier wideo.

Najlepsze projekty GameFi, w które można zagrać w 2022 r.

Porozmawiamy teraz o najlepszych grach play-to-earn i spróbujemy zrozumieć, dlaczego na te gry jest duży popyt.

Axie Infinity

Play-to-earn games: Axie Infinity
Gry play-to-earn: Axie Infinity

Jest to jedna z pierwszych gier blockchainowych, podobna do Pokemonów. Gracze hodują swoje cyfrowe zwierzaki – Axie i walczą między sobą. Każdy Axie ma tylko 6 części ciała, ale ogólnie do wyboru jest ponad 500 opcji. Z kolei każda część ciała ma trzy różne geny (pomniejszy recesywny, recesywny i dominujący). W ten sposób różne części ciała i siła genów tworzą różne kombinacje mocy. Celem jest wyhodowanie potężnego Axie i wygranie jak największej liczby bitew. W trakcie gry gracze mogą zarabiać pieniądze za hodowlę i walkę.

Sandbox

GameFi: Sandbox
GameFi: Sandbox

Sandbox to kolejny produkt GameFi zapisany na blockchainie Ethereum, który zapewnia dostęp do całego metawersum unikalnych doświadczeń związanych z grami. W jednym ekosystemie zintegrowane są trzy podstawowe produkty, które przenoszą gry na zupełnie nowy poziom.

  • VoxEdit

Narzędzie do modelowania i animowania NFT, które można później sprzedać lub włączyć do gry.

  • Marketplace

Specjalny rynek Sandbox, na którym można sprzedawać i kupować cyfrowe zasoby stworzone w VoxEdit.

  • Game Maker

Darmowe narzędzie do tworzenia gier 3D bez umiejętności i doświadczenia w kodowaniu.

Sandbox posiada kilka różnych tokenów i kategorii użytkowników, dzięki którym zarządzanie całym ekosystemem odbywa się płynnie i bez wysiłku. Najważniejszym z nich jest token SAND, który jest używany do większości transakcji. LAND to cyfrowy kawałek ziemi, który może być rozwijany i personalizowany przez graczy. ASSETS to tokeny stworzone w VoxEdit, które można sprzedać na rynku lub wykorzystać w Game Makery.

Cryptoblades

Cryptoblades - blockchain based game
Cryptoblades – gra oparta na technologii blockchain

W tej grze GameFi chodzi przede wszystkim o broń i walkę. Gracze rozwijają swoje postacie i bronie, aby pokonać wrogów. Mogą również sprzedawać i handlować swoim wyposażeniem i awatarami na otwartym rynku. W miarę przechodzenia kolejnych poziomów, użytkownicy rozwijają swoje bronie i postacie. Co więcej. Cryptoblades działa na Binance Smart Chain, podobnie jak jego rodzima waluta – token SKILL. Użytkownicy muszą posiadać portfele kryptowalutowe, które obsługują zarówno tokeny SKILL, jak i BNB. Im bardziej zaawansowana i potężna postać – tym więcej tokenów SKILL gracz otrzymuje za wykonanie zadań.

Podsumowanie

GameFi tworzy jedyne w swoim rodzaju doświadczenie w grach, w których łączą się ze sobą zarówno świat wirtualny, jak i rzeczywisty. Z jednej strony, gry blockchain funkcjonują i wyglądają jak tradycyjne gry wideo. Z drugiej strony, możesz zarabiać prawdziwe pieniądze, rozwijając swoje postacie/cyfrowe stworzenia i walcząc z innymi graczami. Jeśli jesteś ciekawy, jak sprawdzić swoje umiejętności w grach i generować dochód pasywny, GameFi jest zdecydowanie warta uwagi. Należy jednak zawsze zachować ostrożność przy wyborze gry, aby uniknąć oszustów i wyłudzaczy.

 

Ostatnie posty

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

Recent Posts

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

Недавний пост

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

Son Gönderi

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

READY TO BUY CRYPTO?
Create an account and start trading right now.

GET STARTED!

Copyright © Coincasso LT UAB 2018-2022