Formacje młota – jak handlować? | CoinCasso Exchange
Hammer candlestick patterns - how to trade?

Formacje młota – jak handlować?

Wzory świecowe są jednym z najbardziej popularnych narzędzi do wykrywania kierunku cen aktywów. Wykresy te są łączone z innymi narzędziami analitycznymi i strategiami w celu określenia najlepszych możliwości inwestycyjnych. Ten artykuł omawia formacje świecowe młota – najbardziej znany typ wykresu świecowego. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak działa formacja świecowa i jak wykorzystać ją do handlu.

Jak działają świeczki?

Jest to wykres, który zazwyczaj przypomina świecę – jej grubsza część nazywana jest korpusem, a cienka – knotem lub cieniem. Świeczki przedstawiają, jak zmieniała się cena aktywów w różnych przedziałach czasowych. Pierwsze wzory świecowe powstały już w XVII wieku w Japonii, aby śledzić ruchy cenowe ryżu. Obecnie wzór świecowy jest narzędziem, które sprawdza się na licznych rynkach finansowych: kryptowalut, akcji, handlu na rynku Forex itp.

Czytaj także: Jak czytać wykresy kryptowalut?

Przyjrzyjmy się teraz najważniejszym elementom formacji świecowej:

 • Open – cena otwarcia z danego okresu,
 • Close – cena zamknięcia z danego okresu,
 • Low – najniższa cena w danym okresie,
 • High – najwyższa cena w danym okresie.

Korpus formacji świecowej to interwał pomiędzy zamknięciem a otwarciem. Cień z kolei jest odstępem pomiędzy pozycjami niskimi i wysokimi. Różnica i relacja pomiędzy tymi wszystkimi wartościami definiuje wygląd formacji świecowej.

Czym jest formacja młota?

Wykres młota jest formacją świecową z knotem co najmniej dwa razy dłuższym niż korpus. Knot znajduje się poniżej korpusu, co wskazuje, że sprzedający zmniejszyli wartość, zanim kupujący odzyskali ją powyżej ceny otwarcia.

Hammer candlestick
Formacja młota

Świece młota mogą być bycze i niedźwiedzie. Wyjaśnimy teraz różnicę między nimi.

Niedźwiedzie młoty

Niedźwiedzia formacja świecowa młota jest czerwona i ma mały korpus, ale krótki knot. Istnieją ich dwa rodzaje:

 • Wiszący człowiek

Ten typowy niedźwiedzi młot pojawia się po długim byczym trendzie. Nie wskazuje on na początek niedźwiedziego rynku, a jedynie na niedźwiedzią formację odwrócenia. Świeca młota tworzy się po trendzie spadkowym, gdzie cena zamknięcia jest niższa niż cena otwarcia.

Świeca odwrócenia na rynku niedźwiedzim pokazuje, że rynek ma zamiar zmienić się z trendu wzrostowego na spadkowy. W większości przypadków, formacja odwrócenia zawiera kilka wykresów świecowych młota. Teraz omówimy tylko najbardziej powszechny typ, który składa się tylko z jednej świecy.

 • Świeca w kształcie strzelającej gwiazdy

Ten odwrócony młot pokazuje przeciwny trend do świecy wiszącego człowieka. Pozycja otwarta jest powyżej pozycji zamkniętej, co może być sygnałem, że rynek może wkrótce przestać iść w górę.

Czytaj także: 5 strategii tradingowych na rynku niedźwiedzia

Bycze formacje świecowe

Dla głębokiego zrozumienia wykresu świecowego młota i jego działania, kluczowe jest zbadanie byczego młota. Świece te pojawiają się, kiedy na rynku dominują niedźwiedzie trendy. Byczy młot jest zielony i wskazuje na potencjalne odwrócenie ceny. Ta formacja świecowa młota charakteryzuje się wyższą ceną zamknięcia w porównaniu z ceną otwarcia.

 • Świeca odwróconego młota

Podobnie jak spadająca gwiazda, bycza formacja odwrócenia trendu składa się tylko z jednej świecy młota. Cena zamknięcia jest wciąż wyższa niż cena otwarcia, co sugeruje możliwość kupna. Byczy odwrócony młot tworzy się po utrzymującej się presji kupna.

Formacje świecowe młota – wady i zalety

Chociaż zrozumienie formacji świecowej młota może wydawać się wyzwaniem, zwłaszcza dla kryptowalutowych nowicjuszy, każda świeca młota demonstruje istotne dane, które można wykorzystać do poprawy i dostosowania swoich strategii handlowych. Przygotowaliśmy krótki przegląd zarówno plusów jak i minusów tych narzędzi analitycznych.

 • Zalety:

  • Każda formacja świecowa młota jest odzwierciedleniem potencjalnego odwrócenia ceny. Tak więc, z pomocą świecy młota, można spróbować przewidzieć potencjalne odwrócenie na dowolnym rynku finansowym.
  • Wzór młota może obejmować różne ramy czasowe, które pozwalają inwestorom obserwować różne okresy czasu na rynku. W związku z tym otrzymane dane mogą być wykorzystane zarówno do handlu długoterminowego, jak i krótkoterminowego.
  • Świeca młot jest w pełni kompatybilna z innymi narzędziami price action (trend, poziomy wsparcia/oporu, wskaźniki niedźwiedzia lub byka, i tak dalej).
  • Byczy lub niedźwiedzi młot pomaga objąć więcej odwróceń, co zwiększa możliwości inwestycyjne.
 • Wady:

  • Żadna świeca młota ani odwrócony młot nie może zagwarantować, że wkrótce nastąpi odwrócenie trendu. Bez wątpienia są to ważne wskaźniki, ale nie definiujące. Oprócz polegania wyłącznie na formacji młota przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych, należy zawsze brać pod uwagę analizę techniczną i inne narzędzia analizy.
Hammer candlestick patterns
Formacje świecowe młota

Jak wykorzystać formacje świecowe młota w strategiach handlowych?

Jak więc właściwie wykorzystać dane otrzymane z młotów w tradingu? Oto krótki przegląd tego, jak dodać świecę młota do najczęściej stosowanych strategii handlu kryptowalutami:

 • Handel na wsparciu i oporze

  W połączeniu z akcją cenową, świece służą jako dodatkowe potwierdzenie trendu podczas zawierania transakcji.

 • Góra-dół

  Rynki finansowe, w tym kryptowaluty, zależą od wielu czynników, w tym światowej polityki, gospodarki itp. Nic dziwnego, że potencjalne odwrócenie ceny jest często związane z pewnymi zmianami pozarynkowymi. Jeśli stosujesz strategię góra-dół, świecznik młotkowy pomaga określić limity dla orderów buy stop i stop loss.

Podsumowując:

Świeca młot nie bez powodu zbudowała reputację fundamentalnego narzędzia tradingowego. Jego reprezentacja akcji cenowej w różnych przedziałach czasowych pozwala lepiej zrozumieć i przewidzieć potencjalne odwrócenie ceny na dowolnym rynku finansowym. Każdy trader powinien jednak pamiętać, że młotki nie mogą być podstawą jego strategii inwestycyjnej. Nie należy zapominać o analizie technicznej i kontekście całego rynku. Handel aktywami zawsze wymaga złożonego podejścia i analitycznego myślenia, aby wyeliminować ryzyko i zmaksymalizować zysk.

Ostatnie posty

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

Recent Posts

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

Недавний пост

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

Son Gönderi

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

READY TO BUY CRYPTO?
Create an account and start trading right now.

GET STARTED!

Copyright © Coincasso LT UAB 2018-2022