Dapp (aplikacja zdecentralizowana) jest aplikacją komputerową, która działa na rozproszonym systemie komputerowym. Dapps zostały spopularyzowane przez DLT (ang. distributed ledger technologies), takie jak sieć Ethereum. Ostatnio ten nowy typ aplikacji staje się coraz bardziej popularny. Aplikacja zdecentralizowana może mieć wiele obszarów zastosowań. Co to jest Dapp? Przeczytaj artykuł i dowiedz się wszystkiego o zdecentralizowanych aplikacjach, a także o pierwszym w historii połączeniu Dapps z loot boxami.
Dapp to zdecentralizowana aplikacja pozbawiona głównego serwera kontrolującego jej działanie. Zdecentralizowana aplikacja działa jak publiczna baza danych, a do napędzania jej są używane tokeny kryptowaluty na której została zbudowana.
Aplikacje zdecentralizowane (Dapps),są oparte na technologii Blockchain i działają w sieci komputerów typu peer to peer. Jakie są różnice między Dapp a tradycyjną aplikacją?
Tradycyjne, scentralizowane aplikacje są kontrolowane na jednym serwerze. Przez to są one bardziej narażone na ataki hakerów i mają jeden punkt awarii. Każdy Dapp bazuje na swoim własnym kodzie backendowym (smart contract). Dzięki wykorzystaniu technologii Blockchain, Dapps pracują szybciej i są zdecydowanie bezpieczniejsze.
Każda aplikacja zdecentralizowana oparta na technologii Blockchain powinna być:
• otwartoźródłowa (ang. open – source) – kod źródłowy aplikacji powinien być widoczny i dostępny dla każdego,
• zdecentralizowana – stosować technologię Blockchain,
• mieć system motywacyjny – Dapps ma swój własny, wewnętrzny system ekonomiczny oparty na tokenach,
• posiadać algorytm lub protokół – zdecentralizowana aplikacja powinna generować
Biorąc pod uwagę wszystkie funkcje, jakie powinna posiadać Dapp można uznać, że pierwszą zdecentralizowaną aplikacją był Bitcoin (BTC), który dotąd działa jak pewnego rodzaju finansowa zdecentralizowana aplikacja. Oczywiście, pierwsza kryptowaluta miała duży wpływ na rozwój Dapp, przede wszystkim dlatego, że dała początek technologii Blockchain, jednak to Ethereum odgrywa znacznie większą rolę w powstawaniu nowych dApps.
Dapps to aplikacje cyfrowe, które istnieją i działają w sieci blockchain lub peer to peer. Technologia Dapp pozwala użytkownikom na bezpośredni kontakt między dostawcami a kupującymi. Dzięki braku scentralizowanych serwerów informacje i środki trafiają bezpośrednio do odbiorcy, bez pośredników, a co za tym idzie, bez dodatkowych opłat transakcyjnych.
Ponadto korzystanie z Dapps zapewnia większe bezpieczeństwo danych, które są przechowywane w zdecentralizowanej pamięci masowej. Smart contracts używane w Dapps działają jak tradycyjne umowy prawne, więc jeśli warunki zawarte w dokumencie cyfrowym są spełnione, transakcja zostanie wykonana.
Dapp może działać w sieci Blockchain typu open source lub peer to peer. Ze względu na wysokie bezpieczeństwo i szybkie transakcje, najlepszym polem do wykorzystania Dapps są finanse. Dapps bez wymagania danych osobowych oferują pożyczki i prywatne płatności. Najpopularniejszą aplikacją oparta na sieci Ethereum, Maker (MKR), której celem jest zapewnienie dostępu do cyfrowych tokenów działających jak stablecoin’y do walut fiducjarnych i innych aktywów.
Pojawia się jednak coraz więcej aplikacji opartych na inteligentnych kontraktach. Jednym z najnowszych jest CoinsLoot, pierwsze na świecie połączenie kryptowaluty i loot boxów w oparciu o technologię blockchain. Jednym z powodów dla których powstał CoinsLoot, jest zwiększenie adopcji kryptowalut wśród nowych użytkowników, jest to także pierwsza na świecie platforma, która daje możliwość zdobywania prawdziwych przedmiotów za kryptowaluty. CoinsLoot uruchomił własny natywny token LOOT oparty na zaufanym protokole Ethereum ERC-20, który będzie dostępny podczas oficjalnego ICO projektu. Informacje o nadchodzącym ICO możecie znaleźć tutaj.
Oczywiście finanse to nie jedyny obszar, w którym wykorzystuje się Dapps. Wiele aplikacji Dapps jest używanych jako bezpłatne gry. Korzyści płynące z zastosowania Blockchain są widoczne również w grach hazardowych, gdzie dzięki szybkości i wykorzystaniu kryptowalut jako środka płatniczego, gracze są w stanie przesyłać i odbierać natychmiastowe transakcje.
Skoro już wiemy czym są zdecentralizowane aplikacje, możemy skupić się na korzyściach, które nam dają. Zdecentralizowana aplikacja (Dapp) jest bardzo podobna do tradycyjnej aplikacji, ale istnieje wiele korzyści wynikających z wykorzystania open source i smart kontraktów. Na pewno jedną z nich jest brak opłat, lub ich minimalizacja podczas gdy w tradycyjnych aplikacjach opłaty mogą być bardzo uciążliwe. Kolejną zaletą Dapps jest to, że użytkownicy mogą przechowywać i kontrolować dane w bezpieczny sposób, przez brak głównego serwera, który mógłby zostać zhakowany. W systemie zdecentralizowanym nie ma centralnego organu, więc każda decyzja i transakcja musi być zatwierdzona przez kogoś w sieci.
Wreszcie, dzięki Dapps i technologii Blockchain, mamy dostęp do DeFi, nowego ekosystemu finansowego pozbawionego kontroli stron trzecich. DeFi działa w zaufanych, rozproszonych sieciach, umożliwiając każdemu dostęp do szerokiej gamy produktów i usług finansowych z dowolnego miejsca na świecie. Oznacza to, że ludzie napotkają znacznie mniej przeszkód w dostępie do usług finansowych i korzystaniu z nich w porównaniu z tradycyjnymi systemami.
Jeśli jesteś zainteresowany stworzeniem własnej Dapp z własnym blockchainem, w Internecie znajdziesz wiele tutoriali, jak to zrobić krok po kroku. Teraz omówimy najważniejsze kwestie, które należy wziąć pod uwagę podczas tworzenia własnej aplikacji.
Po pierwsze, przed budowaniem aplikacji należy dokładnie rozważyć, jakie potrzeby klientów powinna spełniać twoja Dapp. Nie ma sensu tworzyć projektu finansowego, który już istnieje czy niemal identycznego, ponieważ w świecie Blockchain i kryptowalut największą szansę na sukces i zdobycie zysków jest stworzenie czegoś nowego, dlatego powinieneś przeprowadzić szczegółowy research.
Następną decyzją, którą musisz podjąć jest wybór typu aplikacji chcesz utworzyć.
Istnieją 3 rodzaje Dapp:
Typ 1 – Dapps, które mają własny Blockchain.
Typ 2 – Dapps, które używają poprzedniego typu Dapps do działania, są one protokołami i muszą mieć tokeny, aby działać.
Typ 3 – Dapps, które używają protokołów typu 2 Dapps, ale są również protokołami, które emitują i wymagają tokenów.
Po wybraniu typu swojej zdecentralizowanej aplikacji, musisz wybrać sieć (prawdopodobnie najbardziej bezpieczną i najłatwiejszą jest sieć Ethereum), następnie wybierasz węzeł i łączysz go z siecią, tworzysz smart contract, wdrażasz go i nareszcie możesz rozwijać swoją aplikację.
Dapps już teraz mają wiele zastosowań, a wciąż pojawiają się nowe projekty, odpowiadające na potrzeby bardziej wymagających użytkowników. Zdecentralizowane aplikacje dzięki wykorzystaniu open source i Blockchain mają przewagę nad tradycyjnymi aplikacjami. Przyszłość Dapps związana jest ze światem kryptowalut, z którego wywodzi się cała koncepcja. W sieci Ethereum możesz znaleźć wiele ciekawych aplikacji, jednak Dapps działają nie tylko na Ethereum. Istnieje kilka Blockchain’ów, w których zdecentralizowane aplikacje rozwijają się pomyślnie. Należą do nich EOS, Tron, Steem i kilka mniejszych. Rynek Dapps i DeFi wciąż z powodzeniem się rozwija, dlatego warto obserwować nowe projekty, takie jak nasz partner CoinsLoot.
CoinCasso LT UAB
Registration code: 305813174
Vilnius, Vilkpėdės g. 22, LT-03151, Lithuania
Address code 156-983-575
Disclaimer: Cryptocurrency trading can involve high risk and may not be suitable for every investor. Before deciding to trade cryptocurrency, you should carefully consider your investment objectives, level of experience, and risk. You can make money from trading, but there is also the risk that you may lose some or all of your initial investment. Therefore, never invest money that you cannot afford to lose.
Copyright © Coincasso LT UAB 2018-2022