Tokenizacja, kryptowaluty, monety, żetony, tokeny – definicji w świecie krypto jest naprawdę dużo. Jak to wszystko rozróżnić i zrozumieć? Często nadużywamy jakiegoś pojęcia, tak jak w przypadku kryptowalut. Mówimy, że ostatnio na rynku pojawiło się mnóstwo nowych krypto. Najczęściej jednak jest mylne stwierdzenie, ponieważ chodzi o tokeny i to dzisiaj na nich się skupimy.
Źródło:Cryptocurrency Facts
Ekonomia określa token jako przedmiot numizmatyczny, różniący się od monet czy banknotów. Tokeny są wykorzystywane w kasynach, grach planszowych. Dodatkowo mogą służyć jako voucher, karta podarunkowa bądź bon. Nas jednak bardziej interesuje ich związek z rynkiem krypto.
Token wykorzystywany w technologii to pewnego rodzaju klucz. Jest to po prostu hasło autoryzujące. Wykorzystywany jest w sieciach komputerowych. Tokenizację zastosowano w celu zapewnienia bezpieczeństwa danych, a to już łączy się z użyciem tokenów w technologii blockchain.
Źródło: MasterTheCrypto
Żeby zrozumieć czym jest token i jak powstaje, warto przyjrzeć się bliżej pojęciu – protokołu blockchain. Protokół najprościej opisując, to sieć blockchainu konkretnego projektu. Cała technologia danego przedsięwzięcia zapisana jest w postaci linijek kodu. W kodzie znajdują się informacje na temat komunikacji węzłów w sieci, które muszą zachować spójność, trwałość i bezpieczeństwo. W sieci znajduje się każda informacja o wydarzeniach, jakie kiedykolwiek w niej miały miejsce. To wszystko znajduje się w blokach transakcyjnych. Nie na każdym blockchainie powstaje kryptowaluta. Nie wszystkie sieci blockchain posiadają krypto, jednak nas interesują te, które je mają.
Najprościej rzecz ujmując, tokenizacja to proces, w którym przekształca się “wartości” w zasób cyfrowy. Aby najlepiej zrozumieć ten proces warto skorzystać z przykładu. Pomyśl, że chciałbyś sprzedać coś cennego, jednak dostarczenie tego przedmiotu w ręce kupującego jest skomplikowane. Właśnie w takiej sytuacji możesz przekształcić dany przedmiot w token na danym blockchainie. Największym pozytywem tokenizacji jest znaczna poprawa bezpieczeństwa i przejrzystości transakcji.
Tokenów jest znacznie więcej niż samych kryptowalut. W technologii blockchain zastosowanej w Bitcoinie nie ma żadnych tokenów. Inaczej wygląda sytuacja w sieci Ethereum. W niej tokeny można kreować za pomocą smart contracts – aplikacji, które tworzone są wokół protokołu. W sieci Ethereum istnieje krypto o nazwie Ether i dodatkowo można tworzyć nieograniczoną liczbę tokenów. Tokeny podobnie jak cyfrowe waluty możemy przesyłać i odbierać.
Różnica polega jednak na tym, że opłaty transakcyjne na tokenach trzeba dokonać ETH – w kryptowalucie. We wszystkich sieciach, gdzie można kreować tokeny wygląda to mniej więcej podobnie. Tokeny są tworzone dzięki smart contract w danej sieci blockchain. Smart kontrakty mogą być tworzone bez żadnych ograniczeń, dlatego różne tokeny mogą znaleźć się w tej samej sieci blockchain. A za operacje, które są wykonywane za pomocą tokenów, trzeba zapłacić w krypto.
Często projekty kreują swój własny token na potrzeby ICO. Gdy środki zostaną zebrane, token jest dostępny na giełdach. Natomiast zespół pracuję nad dalszą częścią projektu, która zakłada tworzenia blockchainu. Kiedy uda się osiągnąć wyznaczony cel, token stworzony na innym blockchainie jest zmieniany na coina, który oparty jest na blockchainie przedsięwzięcia.
Żródło: KindPNG
Istnieje wiele platform, gdzie można tworzyć tokeny i każda posiada swój standard. Zdecydowanie najpopularniejszą platformą do kreowania tokenów jest Ethereum. Najczęściej spotykany jest standard ERC20, z które powstały takie krypto jak np. OmiseGo, Golem, Augur, Holo.
Standardy ciągle są rozwijane i mogą odpowiadać potrzebom tokenizacji papierów wartościowych, nieruchomości bądź innych wyjątkowych przedmiotów.
Z drugiej strony tokeny możemy podzielić na tokeny użytkowe i kapitałowe. Z czego tokeny użytkowe zapewniają dostęp do funkcjonalności systemów informatycznych, aplikacji i usług. Mogą być metody płatności. Natomiast tokeny kapitałowe to instrumenty analogiczne do akcji, które odzwierciedlają stan ich posiadania. Uznaje się je jako rodzaj papierów wartościowych.
Tokeny i tokenizacja mają istotny wpływ na świat krypto. Warto tutaj dodać, że na platformie CoinMarketCap można zaobserwować, że zarejestrowanych krypto jest mniej niż 900, a samych tokenów jest ponad tysiąc.
CoinCasso LT UAB
Registration code: 305813174
Vilnius, Vilkpėdės g. 22, LT-03151, Lithuania
Address code 156-983-575
Disclaimer: Cryptocurrency trading can involve high risk and may not be suitable for every investor. Before deciding to trade cryptocurrency, you should carefully consider your investment objectives, level of experience, and risk. You can make money from trading, but there is also the risk that you may lose some or all of your initial investment. Therefore, never invest money that you cannot afford to lose.
Copyright © Coincasso LT UAB 2018-2022