Czym jest pułapka na niedźwiedzia? Znaczenie w tradingu | CoinCasso Exchange
What is a bear trap? Meaning in crypto

W naszym ostatnim artykule omówiliśmy wszystko o pułapkach na byki – czym są i jak nie dać się złapać. Głównym tematem naszego dzisiejszego artykułu jest pułapka na niedźwiedzie – czym jest ten wzór techniczny, co oznacza dla traderów kryptowalut i jak go uniknąć. Czytaj dalej, aby znaleźć odpowiedzi na wszystkie swoje pytania dotyczące pułapek na niedźwiedzie!

Co to jest pułapka na niedźwiedzia?

Ten wzór techniczny może wystąpić na wszystkich rodzajach rynków: futures, akcje, obligacje, waluty i kryptowaluty. Mówiąc najprościej, pułapki na niedźwiedzie to fałszywe sygnały zmiany trendu wzrostowego na spadkowy. Chociaż akcja cenowa, która poprzedza faktyczną pułapkę na niedźwiedzie może trwać miesiącami, sama pułapka często dzieje się w mgnieniu oka. Po tym jak cena spada, w najbliższym czasie odzyskuje swoją wartość i tworzy pułapkę na niedźwiedzie. Niedźwiedzi inwestorzy otwierają krótkie pozycje wierząc, że wkrótce nastąpi odwrócenie nastrojów na rynku. W rzeczywistości jednak niedźwiedzie wpadają w pułapkę i ryzykują utratę swoich inwestycji w długim terminie, jeśli nie sprzedadzą swoich aktywów.

Co oznacza pułapka na niedźwiedzia w tradingu?

Rynek kryptowalut jest bardzo zmienny i zmienia się cały czas. Chociaż kryptowaluty zdobyły już reputację cyfrowych pieniędzy przyszłości, ich wartość nadal podlega silnym wahaniom i powoduje gwałtowne zmiany cen tokenów. Pułapki na niedźwiedzie w tradingu to krótkoterminowe odwrócenia trendów. Rynek jest byczy, następnie na krótki czas staje się niedźwiedzi, a na koniec znów odzyskuje byczy charakter.

Jak więc zachowują się traderzy w takich warunkach rynkowych? Na byczym rynku ceny idą w górę. Jeśli byki przestają kupować monety lub handlować długo nawet przez krótką chwilę, wartość zaczyna spadać, ponieważ podaż staje się większa niż popyt. Wkrótce cena przełamuje poziomy wsparcia. Niedoświadczeni traderzy mogą potraktować ten ruch jako początek niedźwiedziego trendu i pójść na krótko. I to jest początek schematu pułapki na niedźwiedzie – inwestorzy otwierają krótkie pozycje i oczekują zysku, ponieważ cena aktywa spada. Może to być prawdą w krótkim okresie czasu, ale patrząc na szerszy obraz, sytuacja jest zupełnie inna.

W rzeczywistości trend spadkowy nie trwa długo, a trend wzrostowy powraca zamykając niedźwiedzie w pułapce. W dłuższej perspektywie mogą one stracić wszystkie swoje inwestycje, ponieważ sentyment na rynku wraca do pozytywnego.

Pułapki na niedźwiedzie – przykłady

Below, we’ve prepared a few screenshots that illustrate what a bear trap looks like on a chart.

Bitcoin bear trap. Taken from TradingView
Pułapka na niedźwiedzie na Bitcoinie. Źródło: TradingView

Na powyższym wykresie BTC/USD widać pułapkę na niedźwiedzie zaznaczoną żółtym kółkiem. Wzór ten wystąpił między 19 a 26 sierpnia 2021 roku – gwałtowna zmiana wartości monety. BTC spadł z okolic 32 000 $ o ponad 2 000 $.

Sentyment rynkowy był pozytywny przynajmniej od końca maja, jak widać na zrzucie ekranu. Od końca czerwca cena była dość niestabilna ostatecznie doprowadzając do pułapki na niedźwiedzie. Od około 20 sierpnia wartość BTC zaczęła ponownie rosnąć, a odwrócenie ceny nigdy nie nastąpiło.

Bear traps. Taken from TradingView
Pułapki na niedźwiedzie. Źródło: TradingView

Nasz kolejny przykład pochodzi z września-października 2021 roku i tutaj można zaobserwować kilka pułapek na niedźwiedzie. Od 20 września do 4 października co kilka dni miała miejsce nowa pułapka na niedźwiedzie. W końcu nie doszło również do odwrócenia ceny i BTC powrócił do trendu byczego.

Jak rozpoznać pułapkę na niedźwiedzie?

Pułapki na niedźwiedzie, podobnie jak pułapki na byki, są naturalnymi częściami cyklu rynkowego. W kryptowalutach zdarzają się one w przypadku wszystkich monet i tokenów, w tym Ethereum i Bitcoina. Na szczęście mnóstwo wskaźników technicznych może pomóc nam przewidzieć nadchodzące pułapki na niedźwiedzie i uniknąć ich przy minimalnym ryzyku. Przyjrzyjmy się:

  • Niski wolumen: Niski wolumen obrotu jest wyraźną oznaką braku zainteresowania monetami w ogóle. Nie jest to najlepszy czas na wprowadzanie większych zmian w strategii inwestycyjnej lub pochopne kupowanie/sprzedawanie aktywów.
  • Działania cenowe: Jeśli działania cenowe pokazują, że rynek niedźwiedzi się skończył, nie jest mądre, aby iść wbrew wskaźnikom technicznym i otwierać krótkie pozycje.
  • Poziomy Fibonacciego: Ten wskaźnik jest przeznaczony dla bardziej zaawansowanych traderów, ponieważ poziomy Fibonacciego są wykorzystywane do rysowania poziomów oporu i linii wsparcia, ustalania cen docelowych i zleceń itp. Jeśli cena nie przebije poziomów Fibonacciego, odwrócenie trendu jest mało prawdopodobne. Niemniej jednak, niewielkie przełamania w tym miejscu sugerują raczej korektę trendu niż odwrócenie ceny.

Co powinienem zrobić?

Pułapka na niedźwiedzie nie jest wcale taka straszna, jeśli wiesz, jak się chronić. Ten wzorzec jest tylko jednym z etapów cyklu rynkowego, a zatem nie może być ignorowany lub niezauważony. Oto nasza wskazówka, jak uniknąć pułapki na niedźwiedzie:

  • Przede wszystkim zwracaj uwagę na wskaźniki techniczne, które omówiliśmy w poprzedniej części. Dostarczają one rzeczywistych danych na temat rynku kryptowalut i przydają się podczas podejmowania decyzji o kolejnym ruchu handlowym.
  • Po drugie, zbadaj alternatywne strategie handlowe. Jedną z nich jest zakup opcji put, które gwarantują cenę określonego aktywa w określonym czasie.
  • Po trzecie, jeśli rynek idzie w górę, unikaj tworzenia krótkich pozycji, aby nie dać się złapać w pułapki na niedźwiedzie.

Pułapka na niedźwiedzia vs pułapka na byka

Te dwie formacje techniczne są dość podobne – obie są krótkoterminowymi błędnymi sygnałami o odwróceniu ceny. Pułapka na byka ma miejsce, gdy rynek jest niedźwiedzi i następuje szybki skok ceny. Pułapka na niedźwiedzia, wręcz przeciwnie, ma miejsce na rynkach byczych i jest szybkim załamaniem wartości kryptowalut.

Obie pułapki są naturalne dla rynku, ale dość podstępne dla niedoświadczonych traderów. Na szczęście można ich uniknąć zwracając uwagę na szereg wskaźników technicznych, wolumen obrotu w szczególności.

Ostatnie posty

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

Recent Posts

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

Недавний пост

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

Son Gönderi

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

READY TO BUY CRYPTO?
Create an account and start trading right now.

GET STARTED!

Copyright © Coincasso LT UAB 2018-2022