Jeśli śledzisz świat krypto, z pewnością kojarzysz termin ICO. Prawdopodobnie zauważyłeś, że wiele projektów pozyskało fundusze właśnie dzięki Initial Coin Offering. Więc czym jest ICO? Najprościej opisując, jest to pewien rodzaj finansowania przedsięwzięć, który opiera się za sprawą sprzedaży kryptowalut. Proces ICO jest jednak bardziej złożony i warto go poznać, dlatego zapraszamy do lektury naszego artykułu.
Źródło: Lvivty
Często ICO jest porównywane do IPO – oferty publicznej dotyczącej określonych papierów wartościowych. Jednak takie bezpośrednie porównanie tych dwóch form pozyskiwania środków jest złudne. IPO głównie dotyczy przedsiębiorstw, które mają już ustaloną pozycję na rynku, gotowy produkt i sprzedają udziały w swojej firmie, aby pozyskać fundusze na dalszy rozwój. ICO to proces, który pozwala przedsiębiorstwom zebrać potrzebne środki, na wczesnym etapie rozwoju projektu. Inwestorzy, którzy kupują tokeny, emitowane w ramach pozyskania funduszy, nie otrzymują żadnego prawa do własności przedsiębiorstwa.
Najpopularniejszym sposobem do tworzenia tokenów ICO jest wykorzystywanie sieci blockchain Ethereum, na podstawie standardów ERC-20. Wraz z ETH powstały inne blockchainy, które wspierają kreowanie własnych tokenów np. Stellar, NEM czy Waves. Firmy, które opracowały już swój blockchain, zazwyczaj decydują się na stworzenie tokenów na własnej platformie.
Jeżeli przedsiębiorstwo chce opracować swój token w formacie ERC-20, może wykorzystać smart contracts, które są częścią sieci blockchain Ethereum. Protokół ERC-20 przedstawia reguły, których należy przestrzegać w przypadku tworzenia tokenów w oparciu o sieć blockchain Ethereum. Smart contracts zapewniają, że dane zasady są stosowane. Pozwalają one stworzyć token i zwiększyć czas na znalezienie sposobu, który przekona potencjalnych inwestorów do zaangażowania w projekt ICO i zakupy danego tokenu. Najczęściej firmy wykorzystują do tego celu whitepaper, który opisuje cele firmy i kwestie technologiczne nowego produktu.
Źródło: Medium
Odpowiednio przeprowadzone ICO może być idealną opcją do pozyskania środków całego projektu. Startupy mogą wykorzystać ICO na pozyskanie finansowania na podstawie pomysłu, który może, ale nie musi być sprawdzony na rynku. Pozyskanie środków w innym procesie niż Initial Coin Offering bez gotowego produktu jest praktycznie niemożliwe. Tradycyjne instytucje finansowe są bardzo restrykcyjne, jeżeli chodzi o inwestowanie.
Aktualnie większością w trwających lub zakończonych ICO są startupu. Jednak sytuacja powoli się zmienia. Niektóre przedsiębiorstwa z ugruntowaną pozycją rynkową zaczynają dostrzegać możliwości, jakie może zaoferować ICO. Pojawiają się już firmy, które zorganizowały udane ICO, którego głównym celem było stworzenie nowego projektu opartego o technologię blockchain. W takich przypadkach ICO było sposobem na pozyskanie środków na konkretne przedsięwzięcie bądź decentralizację całego biznesu. Taki proces nazywamy reverse ICO.
Wykorzystując gotowe poradniki czy opinie ekspertów prawie każdy może wykreować swój token i stworzyć whitepaper zawierający opis jego zastosowania. Jednak, aby ICO osiągnęło sukces, osoby odpowiedzialne za projekt, powinny opracować opłacalny projekt oparty na technologii blockchain. To wszystko wymaga wiedzy, umiejętności oraz odpowiedniego doświadczenia zwłaszcza w świecie kryptowalut.
Sukces ICO zależy od solidnie opisanego projektu, który jest poparty odpowiednimi dowodami świadczącymi o możliwościach przedsięwzięcia oraz jego głównych idei i ich rozwoju w kolejnych etapach. Dlatego sprzedaż w tym procesie jest również istotna i to od niej zależy podejście inwestorów do tematu.
Rosnąca liczba przeprowadzonych ICO przyciągnęła uwagę regulatorów w wielu miejscach na świecie. W świecie krypto regulacje, to bardzo aktualny i gorący temat. W USA kwestie prawne dotyczące ICO i kryptowalut ostatnio są bardzo powszechnym tematem spotkań i rozmów instytucji do spraw regulacyjnych.
Wszystkie te regulacje wciąż znajdują się na początkowym etapie. Aktualnie nie ma jednolitych przepisów w kwestii uregulowania procesów związanych z pozyskiwaniem środków w wielu krajach. Zbyt wiele regulacji może zdecydowanie spowolnić rozwój sektora krypto i technologii blockchain. Jednak w świecie finansów mówi się, że takie ustawy mogą zwiększyć legitymizację przestrzeni, która złagodzi obawy instytucji finansowych, które dotychczas mają uprzedzenia do rynku kryptowalut. Zrównoważone podejście zakłada, że sektor krytpo powinien być wystarczająco wolny, ponieważ będzie mógł funkcjonować poza tradycyjnym systemem finansowym.
O tym jakie możliwości ma ICO można się przekonać, dzięki dotychczasowym sukcesom różnych Initial Coin Offering. Aktualnym rekordzistą w pozyskiwaniu środków dzięki ICO jest projekt Filecoin, który uzyskał $257.000.000. Głównym celem przedsięwzięcia jest wykorzystywanie wolnej przestrzeni na dyskach twardych na całym świecie. Całość zbudowana na blockchainie, który posiada token Filecoin (FIL).
Kolejnym ciekawym projektem, który odniósł sukces podczas ICO jest Tezos, który zebrał $232.000.000. Tezos to zdecentralizowana platforma oparta na technologii blockchain z własną kryptowalutą XTZ. Sieć Tezos funkcjonuje od czerwca 2018 roku i oparta jest na algorytmie konsensusu Proof of Stake.
SIRIN LABS Token – kolejne przedsięwzięcie, które podczas ICO zebrało środki w postaci $157.885.825. Warto tutaj dodać, że firma Sirin Labs jest producentem jednego z pierwszych dostępnych na rynku blockchainowych smartfonów.
Bancor to również projekt, który uzyskał z ICO $153.000.000. Na 5 miejscu na liście przedsięwzięć z największą ilością ICO jest – Status z ICO $108.000.000.
Głównym instrumentem, który służy do pozyskiwania funduszy w ramach ICO, są kryptowaluty. Cyfrowe waluty same w sobie wyznaczają nowe trendy w sektorze finansowym oraz są wykorzystywane w wielu firmach. Ilość kapitału, jakie krypto są w stanie zebrać podczas ICO, daje wielu projektom i firmą sygnał, że to idealny sposób na postęp danego przedsięwzięcia.
Ciągle jednak słyszy się o oszustwach związanych z ICO. Takie działania niekorzystnie wpływają na reputację rynku krypto. Dlatego tak ważne są udane projekty ICO, które zwiększają autentyczność rynkowi cyfrowych walut w oczach opinii publicznej oraz potencjalnych inwestorów. Ten nowy sposób pozyskania środków wciąż się zmienia w celu zlikwidowaniu wad. ICO przez wielu jest uważane za najlepszą alternatywę do pozyskiwania środków dla firm na dalszy rozwój.
CoinCasso LT UAB
Registration code: 305813174
Vilnius, Vilkpėdės g. 22, LT-03151, Lithuania
Address code 156-983-575
Disclaimer: Cryptocurrency trading can involve high risk and may not be suitable for every investor. Before deciding to trade cryptocurrency, you should carefully consider your investment objectives, level of experience, and risk. You can make money from trading, but there is also the risk that you may lose some or all of your initial investment. Therefore, never invest money that you cannot afford to lose.
Copyright © Coincasso LT UAB 2018-2022