Czym Jest Ethereum? - Coincasso

Czym jest Ethereum?

Czym tak naprawdę jest Ethereum? Większość ludzi słyszała o Bitcoinie, ale kiedy pytasz ich o inne kryptowaluty, takie jak Ethereum, nie mają pojęcia, o co może chodzić. W tym artykule poznasz absolutne podstawy związane z Ethereum. Co to jest, kiedy został utworzony i jakie są jego funkcjonalności. Więc jeśli szukasz odpowiedniej dawki wiedzy o Ethereum, to trafiłeś idealnie.

Początki Ethereum

Jeśli nie wiesz, czym są kryptowaluty, czym jest blockchain lub czym jest Bitcoin, przeczytaj nasze inne artykuły, w których omawiamy podstawy Bitcoina i blockchaina, a następnie wróć do tego artykułu i dowiedz się więcej o ETH.

 

Czym więc jest Ethereum? Ethereum został stworzony w 2014 roku przez Vitalika Buterina. Vitalik urodził się w Rosji w 1994 roku. Kiedy miał sześć lat, jego rodzice postanowili przeprowadzić się do Kanady. I tak rozpoczął się ważny etap w jego życiu. Kanadyjski system szkolny dostrzegł jego zdolność do edukacji oraz niesamowitą inteligencję. Umieszczono go na zajęciach dla uzdolnionych dzieci, a Buterin coraz bardziej interesował się matematyką i ekonomią. Buterin dowiedział się o Bitcoinie od swojego ojca, gdy miał 17 lat, a następnie w 2013 roku odwiedził programistów w innych krajach, którzy podzielali jego entuzjazm dotyczący kodu stworzonego przez niego.
krótka historia ethereum

Źródło: ConsenSys

Rok później wrócił do Toronto i opublikował white paper Ethereum. W tym czasie studiował na Uniwersytecie Waterloo, ale porzucił naukę w 2014 roku, kiedy otrzymał stypendium Thiel w wysokości 100 000 $ i zaczął pracować nad ETH.

Czym jest Ethereum i jakie ma możliwości?

Powszechnym nieporozumieniem jest to, że Ethereum jest tylko kryptowalutą. Prawda jest taka, że ​​ETH to tak naprawdę blockchain. Waluta używana w tym Blockchain nazywa się Ether. Więc kiedy ludzie mówią o cenie Ethereum, tak naprawdę mówią o Etherze.

 

Bitcoin ma limit swoich coinów, których jest 21 milionów. Ethereum nie ma ograniczeń co do ilości monet w obiegu czy ich produkcji. Ponadto blockchain ETH ma większą zdolność niż blockchain BTC, który jest używany tylko do kupowania, sprzedaży i handlu kryptowalutami.

 

Blockchain Ethereum ma wiele różnych funkcji, ponieważ używa tak zwanych smart contracts. Blockchain ETH faktycznie używa 15-sekundowych bloków, w przeciwieństwie do 10-minutowych bloków używanych przez Sieć Bitcoin. Każdy może stworzyć smart contract i zgłosić ją do blockchainu Ethereum, jednak wiąże się to z pewnymi kosztami

Jak działa Ethereum?

jak działa ethereum

Źródło: Coinrevolution

Wyobraźmy sobie więc, że twój dostawca telefonii komórkowej proponuje Ci umowe na 2 lata na podstawie blockchainu Ethereum. Operator oferuje usługi telefoniczne, internetowe i SMS-y. Płacisz firmie co miesiąc przez okres dwóch lat. Są określone ramy czasowe początku zawarcia umowy oraz jej końca, wraz z datami poszczególnych płatności. 

Twoja płatność zostanie przesłana za pośrednictwem blockchain. Firma natychmiast sprawdzi moment, w którym zapłaciłeś za ich usługę i automatycznie przedłuży ją na kolejny miesiąc. Umowa jest jednak bardzo surowa, nie można przegapić płatności, nawet o sekundę. W przeciwnym razie smart contract blockchain Ethereum całkowicie rozwiąże kontrakt, nie oferując już usługi telefonu komórkowego, a operator dostanie błyskawiczną informację o braku płatności z Twojej strony.

Konsekwencją tego będzie negocjacja z operatorem o wygenerowanie nowej umowy. Kontrakty są napisane w języku programowania o nazwie Solidity.

Ethereum i Ethereum Classic

ethereum vs ethereum classic

Źródło: Daniel Mcclure

Kryptowaluty, które pojawiły się po ETH, są w rzeczywistości oparte na blockchainie Ethereum. Tak wiele altcoinów, które wszyscy kochamy i których używamy, znajduje się w sieci ETH. Istnieją jednak Ethereum i Ethereum Classic. Jak to wszystko się zaczęło? Chodzi głównie o wydarzenie związane z aplikacją DAO.

Główny podział miał miejsce w 2016 roku, gdy w kodzie platformy DAO opartej na Ethereum jeden z użytkowników znalazł błąd, który dał mu dostęp do ponad 3 milionów coinów ETH. Skutki takiego przejęcia i sprzedaży Ethereum w dużych ilościach mogły mieć fatalne konsekwencje dla kursy cyfrowej waluty.

Jednak twórcy platformy i jej menedżerowie postanowili zaradzić całej sytuacji. Jednak wybrali rozwiązanie, które w środowisku kryptowaluty jest bardzo złym posunięciem – usunęli całe wydarzenie z systemu. Zmianę wykonano za pomocą hard fork.

W tym przypadku działanie zarządców platformy oznaczało konfiskatę wszystkich Ethereum przejętych przez użytkownika, który znalazł lukę w systemie. Zdecydowanie był to błąd po stronie aplikacji DAO, a nie samego Ethereum. Część społeczeństwa platformy nie uznała tego rozwiązania sprawy. Oświadczyli, że zdecydowali wspierać „stary blockchain” ETH, bez operacji hard fork. W ten sposób powstał podział na Ethreum Classic – stary, uznający incydent związany z aplikacją DAO i Ethreum – nowy, po wprowadzeniu zmian przez hard fork.

Czym różni się Ethereum od Bitcoina?

Chociaż BTC i ETH są dwiema kryptowalutami, bardzo się różnią. Ethereum to platforma oparta na technologii blockchain i ma wiele możliwości. Główną funkcją ETH jest zapamiętywanie smart contracts w taki sposób, aby niemożliwe było ich sfałszowanie. 

Można stwierdzić, że Ethereum powstało wokół zupełnie innej idei. Zdecydowanie najważniejszą częścią ETH jest globalny, zdecentralizowany „serwer aplikacji” połączony ze spójną historią transakcji. Takie rozwiązanie pozwala tworzyć różne aplikacje na blockchainie tej cyfrowej waluty. Zdecentralizowane aplikacje, zwane „dApps”, mają unikalne funkcje. Już jesteśmy świadkami nowych pomysłów, które rozwijają się w tej sieci. Tymczasem BTC jest typową kryptowalutą, a jej zastosowanie to głównie płatności.

Ciekawym faktem jest również to, że nagroda za „kopanie” bloku BTC zmniejsza się o połowę co 4 lata – nazywamy to halvingiem. Tymczasem Ethereum nagradza za pracę opartą na algorytmie Ethash, regularnie płacąc 5 ETH za jeden blok, i to nie powinno się zmienić.

Ponadto Ethereum ma ciekawy i trwały sposób na wycenę kosztów wszystkich transakcji. Bez opisu szczegółów technicznych można ustalić, że naliczana prowizja zależy od złożoności transakcji. Tymczasem koszty transakcji dla Bitcoinów są stałe. Dlatego w ostatnich miesiącach rentowność płatności o niskiej wartości dokonywanych za pomocą BTC spadła.

Podsumowanie

ETH jest bardzo interesującą walutą cyfrową. Składa się z wielu innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Blockchain Ethereum jest stosowany w wielu obszarach. Dlatego warto wiedzieć, jak działa ta technologia. W tym artykule dowiedziałeś się wszystkiego o Ethereum, blockchainie ETH i jego działaniu. Ethereum to bezpieczna i sprawdzona kryptowaluta.

Wszystko to pomoże Ci jeszcze lepiej zrozumieć świat kryptowaluty. Pamiętaj, że krypto to nie tylko Bitcoin i jego blockchain, ale także wiele innych interesujących coinów! Przeczytaj nasze inne artykuły o tym, czym jest blockchain, BTC i poznaj wszystkie sekrety cyfrowych waluty!

Jeśli czujesz się niepewnie, ale chciałbyś dowiedzieć się więcej skorzystaj z naszych poradników dla początkujących, dzięki którym zdobędziesz wskazówki jak inwestować w kryptowaluty:

Akademia Blockchain
Co to jest Bitcoin?
Kryptowaluty dla początkujących – podstawowa wiedza – część 1!
Kryptowaluty dla początkujących – podstawowa wiedza – część 2!

Tutaj kupisz kryptowalutę i dowiesz się jak to zrobić:

Jak kupić kryptowaluty na CoinCasso?
Jak kupić Bitcoina?
Jak kupić Bitcoin Cash?
Jak kupić Ethereum?
Jak kupić ChainLink?
Jak kupić Litecoin?
Jak kupić Dash?
Kantor Bitcoin (BTC)
Kantor kryptowalut

 

Ostatnie posty

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

Recent Posts

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

Недавний пост

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

Son Gönderi

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

READY TO BUY CRYPTO?
Create an account and start trading right now.

GET STARTED!

Copyright © Coincasso LT UAB 2018-2022