Co to jest cryptojacking? Jak go wykryć i się zabezpieczyć? | CoinCasso Exchange

Żyjemy w erze cyfrowej, w której ludzie dokonują więcej transakcji online niż kiedykolwiek wcześniej. Ich popularność zainteresowała również hakerów, którzy zauważyli idealny sposób na czerpanie zysków. Przez lata opracowali wiele genialnych metod takich jak cryptojacking. Hakerzy często próbują ukraść cenne dane (w szczególności dane osobowe i bankowe) np. poprzez email phishing (złośliwe linki w e-mailach). Co więcej, na pewno nie raz czytałeś na pierwszych stronach gazet, o ostatnio rozpowszechnionych atakach typu DDoS.

Hakerzy często wysyłają złośliwy kod w celu kradzieży danych lub pieniędzy, na szczęście nie każdy atak się udaje. Dlatego niektórzy hakerzy wysyłają złośliwe oprogramowanie lub kod służący do kopania kryptowalut. Takie działanie nazywa się cryptojacking. Dowiedzmy się dokładnie na czym polega cryptojacking.

Detect And Block Malicious Code
Detect And Block Malicious Code

Co to jest cryptojacking?

Jest to rodzaj cyberataku, w którym haker próbuje wykorzystać komputer ofiary w celu wydobycia kryptowaluty. Ofiara, zazwyczaj nieświadomie instaluje złośliwe skrypty tzw. cryptomining scripts na swoim sprzęcie. W rezultacie daje dostęp cyberprzestępcom do swoich danych. Podczas tego procesu, zainfekowany komputer zwolni, a hakerzy będą mogli wykorzystać go do wydobywania np. Bitcoina.

Co więcej, programy używane do cryptojacking’u często nazywane są kopaczami monet (coin miners) i służą do wydobywania Monero na komputerach.

Czy wiesz, że…

 • Każdy może zostać ofiarom cryptojacking’u – indywiudalini konsumenci, duże organizacje czy systemy
 • Granica między legalnym wykorzystaniem przeglądarki do miningu i cryptojacking’iem jest bardzo cieńka

Zanim przejdziemy dalej, przypomnijmy sobie, czym właściwie jest to wydobywanie krypto walut.

Kup Kryptowaluty Na Coincasso

Czym jest crypto mining?

Metoda używana do sprawdzania transakcji w celu dodania ich do rejestru blockchain nazywana jest wydobywaniem kryptowalut. Kryptowaluty kontrolowane są przez rejestr blockchain z decentralizacją lub walutami rozproszonymi. Rejestr ten nie może zostać zepsuty bez zaawansowanej mocy obliczeniowej, ponieważ jest silnie chroniony przez złożoną kryptografię.

Tutaj pojawia się także pojęcie kopaczy kryptowalut. Walidacja transakcji w celu aktualizacji łańcucha bloków jest kontrolowana przez kopaczy. Górnicy walczą ze sobą, aby jak najszybciej rozwiązać skomplikowane równania kryptograficzne przy pomocy dużej mocy obliczeniowej. Kto pierwszy rozwiąże kod, zostanie nagrodzony kryptowalutą.

Wróćmy jednak do cryptojacking’u i jego historii.

Computer To Mine

Cryptojacking – jak to się zaczęło?

Cryptojacking po raz pierwszy znalazł się w centrum uwagi w 2017. Wybór padł na Bitcoina. Organizacja Coinhive opublikowała pierwsze skrypty do cryptojacking’u. W 2019 roku kod został zamknięty, ponieważ wielu właścicieli witryn zaczęło go wykorzystywać do uzyskania dochodu pasywnego zamiast wyświetlania reklam. Zanim odwiedzający witrynę się zorientowali, ich komputery były już wykorzystywane do cryptojacking’u.

Wzrost popularności cyber ataków typu cryptojacking

Kod Bitcoina został opublikowany w 2009 roku. W 2010 roku pojawiła się pierwsza giełda kryptowalut. W 2011 roku zaczęły pojawiać się kolejne kryptowaluty i niestety kantor Mt. Gox został zhakowany. 850 000 BTC zostało skradzione. Do 2019 wartość Bitcoina wahała się, jednak teraz kryptowaluty są w szczytowej formie.

Wraz ze wzrostem popularności kryptowalut, cryptojacking stał się poważnym problemem na świecie. Nieautoryzowane dostępy do systemów informatycznych spowodowały dużo nerwów wśród kopaczy. Hakerzy nauczyli się osadzać złośliwe skrypty, tak aby użytkownicy łatwo w nie klikali. Jakie zatem znaleźli metody?

Jak rozprzestrzeniają się złośliwe skrypty (cryptojacking scripts)?

Cryptojackerzy używają zazwyczaj trzech metod:

 1. Przejęcie infrastruktury IT
 2. Wykonywanie skryptów, które zostały pobrane z internetu
 3. Dostęp do chmury

Skupmy się na typach cryptojacking’u.

Cryptojacking oparty na plikach

W przypadku tego rodzaju cryptojacking’u złośliwe oprogramowanie w postaci skryptu jest pobierane i uruchamia plik wykonywalny w infrastrukturze IT.

Innym najbardziej znanym sposobem używanym podczas cryptojacking’u są złośliwe wiadomości e-mail. Atakujący wysyłają do skrzynek e-mail fałszywe, wiarygodne łącza lub załączniki. Gdy użytkownik go kliknie, kod zaczyna działać, ale bez wiedzy użytkownika (skrypt działa w tle).

Kup Kryptowaluty Na Coincasso

Cryptojacking oparty na przeglądarce internetowej

Cryptojacking oparty na przeglądarce może bezpośrednio działać w przeglądarkach internetowych, poszukując odpowiedniej infrastruktury IT do miningu.

Hakerzy opracowują skrypt Cryptomining przy użyciu języka programowania. Umieszczają złośliwy skrypt w reklamach, nieaktualnych wtyczkach WordPress, w różnych witrynach internetowych, które są uruchamiane automatycznie, a kod jest pobierany na komputer użytkownika.

Co więcej, Cryptojacking oparty na przeglądarce może być również możliwy poprzez atak na łańcuch bloków, gdzie kod cryptomining’u włamał się do kodu bibliotek JavaScript.

Cloud Cryptojacking

Hakerzy przeszukują kod i pliki organizacji, aby uzyskać dostęp do usług w chmurze za pomocą kluczy API. Po uzyskaniu dostępu hakerzy wykorzystują duże zasoby procesora do wydobywania kryptowalut. Hakerzy używają tej techniki w celu uzyskania ogromnego wzrostu finansowego na koncie.

Web Browser Based

Jak działa Cryptojacking?

Osadź cryptomining scripts, naruszając zasób

Podmioty zagrażające (cyberhakerzy) osadzają skrypty Cryptojacking lub Cryptomining, aby zagrozić zasobom IT za pomocą jednej z 3 metod.

Kliknij skrypt wydobywania kryptowalut

Jak już omówiliśmy, Cryptojackerzy wykonują skrypty wydobywające kryptowaluty, uruchamiając je w przeglądarkach, witrynach internetowych lub udostępniając złośliwy link / załącznik zainfekowanym reklamom. Gdy skrypty Cryptojacking lub Cryptomining zostaną osadzone, hakerzy czekają, aż ofiary je klikną.

Uruchom kopanie kryptowalut

Gdy użytkownik kliknie skrypt, zostaje on wykonany i działa w tle bez wiedzy użytkownika.

Rozwiązywanie algorytmów

Skrypt Cryptojacking wykorzystuje moc komputera do rozwiązywania krytycznych algorytmów do wydobywania części kryptowaluty zwanej „blokiem”. Teraz te bloki są dodawane do technologii blockchain.

Cyberprzestępcy otrzymują nagrodę w postaci kryptowaluty

Za każdym razem, gdy cryptojackers dodaje nowy blok do łańcucha blokowego, zostaje nagrodzony kryptowalutą. Jak widzisz, bez żadnego ryzyka i ciężkiej pracy, przestępcy mogą zarabiać na kryptowalutach. Co więcej, mogą anonimowo dodać tę nagrodę do swoich cyfrowych portfeli.

Crypto Mining

Jak wykryć cryptojacking?

Cryptojacking może mieć wpływ na Twój cały system IT. Trudno jest wykryć, które z Twoich systemów zostały naruszone. Ty i Twój zespół IT musicie być spostrzegawczymi ekspertami, ponieważ kod w skryptach Cryptomining może być długo ukrywany.

Jednak są oznaki, które mogą pomóc w wykryciu cryptojacking’u, zanim będzie za późno.

Oznaki, że możesz być ofiarą Cryptojackingu

 • Niezwykłe spowolnienie działania urządzenia
 • Urządzenie wyłączyło się z powodu braku mocy obliczeniowej
 • Przegrzanie baterii urządzeń
 • Konsekwentny spadek wydajności Twojego urządzenia lub routera
 • Nagły wzrost kosztów energii elektrycznej

Przyjrzyjmy się szczegółowo niektórym z głównych znaków:

Spadek wydajności

Można zauważyć obniżoną wydajność ich urządzeń komputerowych, takich jak komputery stacjonarne, laptopy, tablety i urządzenia mobilne. To jeden z głównych objawów cryptojacking’u, które spowalniają Twoje systemy. Powinienieś poinformować swoich pracowników o tym terminie i poprosić ich o zgłoszenie wszystkich problemów z wydajnością urządzeń.

Przegrzanie

Wymagająca dużej ilości zasobów metoda cryptojacking może spowodować przegrzanie urządzeń komputerowych. W wyniku tego procesu Twoje urządzenia mogą ulec uszkodzeniu, a ich żywotność może ulec skróceniu.

Sprawdź użycie procesora

Sprawdź swoje komputery osobiste lub poproś zespół IT o monitorowanie wykorzystania procesora podczas korzystania ze strony internetowej z niewielką zawartością multimedialną lub bez niej. Jeśli zauważysz, że użycie procesora nadmiernie wzrosło w monitorze aktywności lub menedżerze zadań, na Twoim urządzeniu mogą być uruchomione skrypty Cryptomining.

Monitoruj strony internetowe

Cyberprzestępcy regularnie atakują strony internetowe, aby osadzić kod do wydobywania kryptowalut. Dlatego jeśli masz swoją witrynę musisz ją odwiedzać w określonych odstępach czasu, aby wykryć zmiany na stronie lub w plikach na serwerze. Wczesne wykrywanie może pomóc w zapobieganiu atakowaniu urządzenia.

Monitor Websites

Nowe trendy w cryptojacking’u

Cyberprzestępcy nieustannie zmieniają kod i opracowują nowe techniki osadzania zaktualizowanych skryptów w systemie komputerowym. Aktualizowanie wiedzy może pomóc Ci szynko wykrywać cryptojacking.

Sprawdzone źródła wiadomości:

 • TodayOnChain: TodayOnChain przedstawia aktualne informacje o kryptowalutach, które pomagają nam poznać różne rodzaje kryptowalut i zagrożenia związane z ochroną.
 • CoinCasso: CoinCasso to rozwijająca się platforma wymiany kryptowalut. Oferuje program partnerski, program ambasadorski, organizację konkursów i najnowsze wiadomości dotyczące kryptowalut.
 • CryptoSlate: CryptoSlate oferuje codzienne aktualizacje wiadomości z artykułami związanymi z kryptowalutą i blockchainem.

Kup Kryptowaluty Na Coincasso

Jak zapobiegać Cryptojackingowi: porady i taktyki

Wskazówki dotyczące zapobiegania crypotojackingowi:

 • Stale monitoruj szybkość przetwarzania i zużycie energii zasobów komputera
 • Użyj rozszerzeń blokujących wydobywanie monet dla przeglądarek np. ad blocker czy ad blocker plus
 • Używaj bardziej ukierunkowanych na prywatność programów blokujących reklamy
 • Zainstaluj oprogramowanie / aplikacje z najnowszymi aktualizacjami dla swojego systemu operacyjnego
 • Blokuj strony, które są postrzegane jako dostarczające skrypty cryptojacking

Identyfikacja czy urządzenie zostało przejęte przez cryptojackerów czy nie może być tudna. Ale możesz zadbać o kilka aspektów:

Przeszkol swój zespół IT

Poinformuj swój zespół IT o cybreatakach cryptojacking. Zapewnij im sprawdzone informacje o sposobach wykrywania i zapobieganie tego typu atakom. Dzięki temu będą mogli przewidzieć pierwsze oznaki ataku i podjąć natychmiastowe kroki w celu dalszego zbadania.

Użyj rozszerzeń Anti-Cryptomining

Zwykle skrypty cryptojacking używane są w przeglądarkach internetowych. Dlatego korzystne jest używanie rozszerzeń przeglądarki, takich jak minerBlock, No Coin i Anti Miner, aby blokować Cryptominerów w Internecie.

Użyj blokerów reklam (ad blocker)

Jak wiemy, skrypty Cryptojacking można osadzać w reklamach stron internetowych. Wykorzystanie programu do blokowania reklam może zidentyfikować i zablokować złośliwy kod wydobywający kryptowaluty.

Wyłącz JavaScript

Profesjonaliści zalecają, aby wyłączyć JavaScipt jeśli podejrzewasz infekcję swojego urządzenia. Wyłączenie JavaScript spowoduje zablokowanie wielu funkcji potrzebnych cyberprzestępcom.

Ważne fakty i statystyki dotyczące Cryptojackingu

 1. W marcu 2018 r. Prawie 50000 witryn potajemnie wykorzystywało skrypty do przechwytywania kryptowalut.
 2. Najpopularniejszym skryptem Cryptojacking stosowanym przez Cryptojackerów jest Coinhive.
 3. Cryptojacking to szybko rozwijająca się i popularna alternatywa dla oprogramowania ransomware, ponieważ wymaga mniej umiejętności technicznych i efektywnego sposobu na zarabianie pieniędzy.
 4. Cryptojacking może działać w systemach Windows, Mac i Android. Wykonuje się więc niezależnym od platformy.
 5. Większość cyberprzestępców wybiera cyfrową walutę o nazwie Monero, ponieważ jest ona bardziej anonimowa niż Bitcoin.

Cyber Hackers

FAQs

Jak długo trwa wydobycie 1 Bitcoina?

Według górników wydobycie jednego bitcoina zajmie 10 minut. Według badań wydobycie Bitcoina będzie wymagało 600 sekund (10 minut) lub 72000 GW (lub 72 terawatów) przy średnim zużyciu energii zapewnianym przez górników ASIC.

Jaki jest koszt wydobycia 1 Bitcoina?

Bitcoin jest najdroższą kryptowalutą do wydobycia według Crescent Electric. Średni koszt wydobycia wynosi 4161 USD za bitcoin.

Czy wydobywanie kryptowalut jest nielegalne?

To gdzie mieszkasz, możesz zadecydować o legalności wydobywania bitcoinów. Z powodu Bitcoina, waluty fiducjarne i kontrola rządu nad rynkiem finansowym mogą być zagrożone. Tak więc w niektórych miejscach Bitcoin jest nielegalny.

Czy wydobywanie kryptowalut jest legalne w Polsce?

Jak już wspomnieliśmy, proces wydobywania kryptowalut został wykorzystany do weryfikacji transakcji blockchain w sieci przy użyciu mocy obliczeniowej. W zamian górnicy zarobią kryptowalutę za świadczenie tej usługi. Tak więc w chwili pisania tego przewodnika nie ma takich przepisów zabraniających wydobywania kryptowalut w Polsce.

Ostatnie posty

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

Recent Posts

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

Недавний пост

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

Son Gönderi

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

READY TO BUY CRYPTO?
Create an account and start trading right now.

GET STARTED!

Copyright © Coincasso LT UAB 2018-2022