Większość z was prawdopodobnie słyszała o blockchain – technologii stworzonej przez Satoshi Nakamoto w 2009 roku. Na przykład jeśli pracujesz jako agent nieruchomości, technologia blockchain sprawi, że Twoje usługi będą na całkowicie innym poziomie. Najważniejszą rzeczą w sieci blockchain jest decentralizacja. Blockchain nie potrzebuje żadnej kontroli ze strony banku centralnego ani rządów. Spróbujmy więc wyjaśnić, czym tak naprawdę jest blockchain, zaczynając od podstawowych informacji na temat tej przełomowej technologii.
Krótko mówiąc, blockchain to technologia rozproszonych rejestrów. Jest to lista wszystkich transakcji dokonanych w sieci Bitcoin peer-to-peer – ale czym tak naprawdę jest sieć peer-to-peer? To protokół komunikacyjny, który zamiast mieć centralną lokalizację, która przesyła informacje przez Internet do poszczególnych komputerów, wykorzystuje pojedyncze urządzenia powiązane. Wszystkie one stale komunikują się i dzielą między sobą informacjami.
Źródło: Try Codnet
Na przykład: gdy pobierasz piracką muzykę przez Internet, za pośrednictwem sieci BitTorrent, zamiast jednego komputera lub jednego serwera posiadającego wszystkie te cyfrowe pliki multimedialne, wszystkie komputery w sieci mają i „inicjują” jakąś część każdego z nich. Pobierasz więc niewielki procent z każdego urządzenia w sieci, dopóki nie skompilujesz całego pliku. W ten sposób jest on zdecentralizowany, co oznacza, że wszystkie komputery pracują razem, aby zebrać informacje w jedną całość.
Każda transakcja kryptowalutowa dokonana w sieci Bitcoin ma unikalny identyfikator transakcji zwany hashem. Każdy hash jest generowany dla wszystkich transakcji. Następnie hash jest grupowany w 10-minutowych blokach. Co około dziesięć minut wszystkie dokonane transakcje są grupowane razem, a ta grupa hash’ów jest wysyłana jako równanie lub „algorytm” do rozwiązania przez komputery w sieci, zwane miners.
Miners, zwani są także nodes, są grupami procesorów i procesorów graficznych, połączonymi razem, ich głównym zadaniem jest rozwiązanie danego równania. Zasadniczo przyczyną tego równania jest proces weryfikacji, czy wszystkie transakcje w pojedynczych blokach są zgodne z prawem.
Gdy node (węzeł) uzna, że rozwiązał równanie, wysyła sygnał do pozostałych node’ów, aby sprawdzić, czy informacje są poprawne, a gdy 51% node’ów potwierdzi zgodność, blok zostaje dodany do sieci. Ten proces nazywa się wydobywaniem. Ale dlaczego miners to robią? Kiedy node faktycznie rozwiązał równanie, otrzymuje 12,5 Bitcoinów jako nagrodę za „dowód pracy”. Właśnie dlatego wydobycie jest tak popularne – 12,5 Bitcoinów na dzisiejszym rynku jest wartych około 112 000 USD.
Spróbuj tylko wyobrazić sobie, że Twój komputer ma wystarczającą moc obliczeniową, aby rozwiązać każdy blok: jeśli jesteś konsekwentny, możesz zarobić 112 000 USD co 10 minut!
The #Bitcoin network ‘s hash recovered and is now 104.5 EH/s (was 82.2 EH/s). pic.twitter.com/UsysTi2Kdx
— David_pokoi (@DPokoi) March 23, 2020
Podsumowując wszystkie powyższe informacje: miners rozwiązują algorytmy i kiedy weryfikacja przez pozostałe nodes zakończy się powodzeniem, blok zostaje powiązany z poprzednim blokiem. Kiedy tak się dzieje, każdy blok otrzymuje numer identyfikacyjny – hash. Hash łączy numer referencyjny z poprzednim blokiem, aby zablokować go w sieci. Każdy blok w sieci Bitcoin ma odniesienie do poprzedniego bloku, dzięki czemu jest tak bezpieczny.
Technologia blockchain to rozproszona księga dostępna dla każdego, aby przeczytać w dowolnym momencie. Nie ma możliwości zmiany żadnego z bloków w łańcuchu bloków, ponieważ próba sprawiłaby, że nie pasowałby już do poprzedniego bloku i bloku przed nim. Zmieniając jeden blok, wymusza zmianę w każdym kolejnym bloku, zanim ustawi się następny 10-minutowy blok. Zmiana ta musi również zostać zweryfikowana przez wszystkie nodes w sieci. Właśnie dlatego Blockchain jest tak niezawodną Księgą, ponieważ wszyscy wiedzą, że informacje są zablokowane i nie można ich zmienić.
Aby zmienić blok, wszystkie nodes muszą być zweryfikowane i sprawdzone, szczególnie pod względem zmian w bloku. Jeśli wszystko jest w porządku, wszystkie nodes się zgadzają – blok jest dodawany do blockchain. W ten sposób hakerzy nie będą mieli dostępu do sieci blockchain i jej nie zmienią.
Blockchain jest w zasadzie prostym narzędziem do rejestrowania wszystkich transakcji w sieci. Tę technologię można wykorzystać w różnych dziedzinach, na przykład w nieruchomościach lub przy transakcjach samochodowych. Kiedy sprzedajesz swój pojazd, wszystkie informację oraz całą umowę można powiązać w blockchain i ustanowić jako trwały zapis w księdze rachunkowej zawartej z osobą, która kupiła od Ciebie samochód .
Zrzut ekranu z Blockchain.com
Do sieci blockchain każdy ma dostęp. Jednak jej plusem jest anonimowość, ponieważ nie przedstawia informacji na temat osób, które uczestniczą w transakcji. Udostępnia tylko ich cyfrowy podpis.
Wszystkie bloki w sieci blockchain mają numery referencyjne do poprzedniego bloku, blokując je na swoim miejscu. Pierwszy jest jedynym, który jest inny – Blok Genesis. Nie ma numeru odniesienia do poprzedniego bloku. Krótko mówiąc, jest to blok „0” – pierwszy blok istniejący w blockchainie Bitcoina. Ktoś może zapytać: co z przyszłością blockchain?
Źródło: Blockgeeks
W swojej najbardziej podstawowej formie blockchain jest metodą zaufania. Ludzie ufają blockchainowi, ponieważ wiedzą, że nie można go zmienić. Ludzie umieszczają informacje w łańcuchu bloków, wiedząc, że będzie tam na zawsze.
Można to wykorzystać w wielu różnych aplikacjach. Wyobraź sobie, że byłeś autorem utworów muzycznych, napisałeś piosenkę i umieściłem ją w blockchainie. Pięć lat później ktoś znalazł twoją piosenkę i postanowił ją skopiować. Ta piosenka stała się niezwykle popularna, zyskała miliony milionów wyświetleń na różnych portalach społecznościowych, a ta osoba zarobiła na tym mnóstwo pieniędzy. Możesz pokazać poprzez blockchain, że byłeś prawdziwym twórcą tej piosenki, ponieważ blok ten był opatrzony znacznikiem czasu z twoim numerem identyfikacyjnym, twoim imieniem i tekstem, i możesz udowodnić, że ta piosenka była faktycznie twoja.
W ciągu najbliższych kilku lat technologia blockchain będzie wykorzystywana coraz częściej. Blockchain będzie istniał w każdej branży i będzie to bezpieczny, niezawodny i uczciwy sposób prowadzenia ksiąg wszystkich zawieranych transakcji. Bo taki właśnie jest blockchain: po prostu to księga do zapisywania historii.
CoinCasso LT UAB
Registration code: 305813174
Vilnius, Vilkpėdės g. 22, LT-03151, Lithuania
Address code 156-983-575
Disclaimer: Cryptocurrency trading can involve high risk and may not be suitable for every investor. Before deciding to trade cryptocurrency, you should carefully consider your investment objectives, level of experience, and risk. You can make money from trading, but there is also the risk that you may lose some or all of your initial investment. Therefore, never invest money that you cannot afford to lose.
Copyright © Coincasso LT UAB 2018-2022