Co to jest Bitcoin? Co to jest kryptowaluta? [Kompleksowy poradnik] | CoinCasso Exchange

Chcesz wiedzieć więcej najpopularniejszej kryptowalucie? Nigdy wcześniej nie słyszałeś o BTC? Bitcoin ma wiele tajemnic! W tym artykule poznasz wszystkie najważniejsze informacje na temat BTC i będzie to Twój zasób numer jeden na temat tej cyfrowej waluty.

Co to jest Bitcoin?

Bitcoin to oryginalna kryptowaluta, oparta na zdecentralizowana rozwiązaniu. Nie jest kontrolowana przez scentralizowany bank lub administratora. Dodatkowo BTC działa w sieci peer-to-peer.

centralized decentralized distributed network what is bitcoin

Źródło: Blockchain Engineer

Więc czym tak naprawdę jest Bitcoin? Warto tutaj wyjaśnić samo słowo krypto, które oznacza kryptografię. Kryptografia to metoda ochrony informacji i komunikacji za pomocą kodów. Aby tylko osoby uprawnione mogły modyfikować i otrzymywać informacje im przeznaczone.

Kiedy kupujesz, sprzedajesz, dajesz czy tradeujesz za pomocą kryptowaluty, posiadasz klucz publiczny i klucz prywatny. Działa to tak, że twój klucz prywatny jest dostępny tylko dla Ciebie. Priorytetem jest zabezpieczenie takiego klucza. Nikt nie powinien mieć do tego dostępu poza tobą lub kimś, komu ufasz.

Natomiast klucz publiczny, który używany jest w całej sieci Bitcoin, służy do weryfikacji i upewnienia się, że transakcje są prawidłowe. Tak więc klucz prywatny jest używany przez Ciebie do inicjowania transakcji Bitcoin, a klucz publiczny jest używany przez serwery do weryfikacji i weryfikacji transakcji. I dla wyjaśnienia, twój klucz publiczny i prywatny nie jest powiązany z twoim nazwiskiem. Nie ma twojego numeru ubezpieczenia społecznego. Nie ma twojego numeru paszportu. Jest w 100% cyfrowy. To numer przypisany do ciebie.
Tak więc liczba wysyła pieniądze na inny numer, a następnie komputery pobierają wszystkie liczby i przetwarzają je w transakcje. Więc technicznie nie musisz być człowiekiem, aby dokonać transakcji. Możesz mieć sztucznie inteligentny komputer dokonujący transakcji. Czy ten cały opis może dać nam odpowiedź na pytanie “Co to jest Bitcoin“? Warto przyjrzeć się funkcjonalności i historii Bitcoina, aby zrozumieć, jak innowacyjna jest.

Historia waluty

Waluta zawsze była abstrakcyjną formą wartości. Aby dokładnie wytłumaczyć istotę walut możemy użyć przykładu jaskiniowców, którzy wymieniali np. włócznie za banana i odwrotnie.  Ustalono, że obie te rzeczy są wartościowe, więc można je wymieniać i tak właśnie się działo – powstał rynek. Ludzie zaczęli wymieniać towary i usługi na inne dobra.

Potem, w miarę rozwoju naszej cywilizacji. Zaczęliśmy używać metali szlachetnych (jak tytan, złoto, srebro czy miedź), które ze względu na trudności z wydobyciem, były bardzo wartościowe. Z czasem te metale szlachetne zostały przekształcone w monety. I tak powstał system płatności oparty na monetach. Następnie cywilizacja przeniosła się na papierowe pieniądze. I tak złote i srebrne monety były powiązane z banknotami. Potem nadszedł czas na pojawienie się karty debetowej. Twoja gotówka została zdeponowana w banku, twój bank dał ci małą plastikową kartę i powiedział: nie martw się, możesz użyć tego wszędzie, gdzie chcesz kupić banana.

evolution of money what is bitcoin

Źródło: Publish0x

W miarę upływu czasu mamy coraz mniej papierowych pieniędzy w obiegu i coraz więcej kart kredytowych, które przedstawiają jak ważna jest cyfrowa forma płatności. Obecnie głównym problemem z rzeczywistymi walutami fiducjarnymi (FIAT) kontrolowanymi przez rządy i banki jest to, że może wystąpić podobna sytuacja jak w Wenezueli, gdzie przez korupcje rządu wystąpiła ogromna hiperinflacja. I tak waluta Wenezueli (boliwar) znacznie straciła na wartości.

Obecnie sposób, w jaki teraz wykorzystujesz pieniądze, bez względu na to, czy chodzi o dolary, funty, euro czy jeny. Jest kontrolowany przez bank centralny, a bank centralny jest kontrolowany przez twój rząd. Tak więc każda transakcja, którą dokonujesz na rzecz innej osoby, firmy jest śledzona, weryfikowana i rejestrowana przez bank lub rząd. W ten sposób instytucje mogą śledzić obieg pieniądza.

Jak działa wirtualna waluta?

Co to jest kryptowaluta i dlaczego jest tak innowacyjna? Fajną rzeczą w krypto jest to, że są oparte na zdecentralizowanej sieci, dzięki czemu możemy wysyłać i odbierać środki bez żadnych pośredników.  Warunkiem jest tylko połączenie z Internetem. Dzięki temu możesz dokonać transakcji w każdym miejscu na świecie.

Kiedy więc zarejestrujesz się w sieci Bitcoin, otrzymasz tak zwany klucz prywatny i klucz publiczny. Twój klucz prywatny służy do zainicjowania transakcji z innymi użytkownikami, podczas gdy klucz publiczny wychodzi do sieci, aby zweryfikować i potwierdzić wszystkie dokonane transakcje.

 

Gdy pierwszy raz zalogujesz się do sieci, automatycznie otrzymasz klucz prywatny. Wtedy masz możliwość zmiany hasła. Warto odpowiednio zabezpieczyć swoje hasło, tak, abyś tylko Ty miał do niego dostęp. Podczas rejestracji otrzymujesz również podpis cyfrowy.

Twój podpis cyfrowy mówi, że jesteś właścicielem tego konta, a kiedy przesyłasz środki lub kupujesz krypto, podpis jest wysyłany z informacją „hej, mam jeden Bitcoin i przekazuję go tej osobie”. Komputer dostaje informację na temat tych danych, które później zostają dodane do łańcucha bloków – blockchain. Blockchain można porównać do księgi, które zbiera wszystkie najważniejsze informacje o transakcjach, które wykonujesz.

Pod tym względem kryptowaluty, takie jak Bitcoin, są znacznie bezpieczniejsze, ponieważ nie są upoważnione i monitorowane przez banki. Nie są upoważnione przez rząd centralny. Cały łańcuch podaży i popytu ma charakter globalny. Więc nie ma znaczenia status ekonomiczny twojego kraju. Twoja waluta jest zawsze wartością tego, co ludność z nią kojarzy.

printing money what is bitcoin meme

Więc w zależności od tego, ile masz lat powinieneś pamiętać firmę o nazwie Napster. Napster zaczynał jako firma, która udostępnia cyfrowe formy mediów, niezależnie od tego, czy była to muzyka, czy plik filmowy.

Napster stał się bardzo popularny, ale był związany z piracką muzyką i filmami. Firma została zablokowana przez rząd z powodu naruszenia praw autorskich. Kolejną ewolucją tego była Sieć BitTorrent. Rząd nie zablokował tej działalności, ponieważ sieć jest NIE scentralizowana.

BitTorrent wyróżnia to, że wszystkie pliki są rozpowszechniane wśród użytkowników aktywnych w sieci. Więc jeśli masz aplikację taką jak Vuze i posiadasz konkretny plik, możesz go udostępnić wszystkim. Każdy, kto chce uzyskać dostęp do któregoś z tych plików, uzyskuje dostęp do całej sieci i pobiera niewielki procent dopóki nie otrzyma całego pliku i w ten sposób NIKT nie jest powiązany z treścią. To wszystko jest tylko bezpłatną siecią losowych numerów powiązanych z adresami IP. I dlatego żadna osoba nie jest za to odpowiedzialna. Cała sieć działa razem.

Bitcoin działa w ten sam sposób, tylko dotyczy innego obszaru – jest po prostu walutą. Głównym kluczem  bezpieczeństwa jest decentralizacja, ponieważ nie ma jednej osoby kontrolującej, wszyscy w sieci Bitcoin współpracują ze sobą.

Historia Bitcoina

W 2008 roku na anonimowej liście mailingowej o nazwie cypherpunk. Anonimowy użytkownik, działający pod pseudonimem Satoshi Nakamoto, opublikował artykuł, w którym stwierdził: „Myślę, że rozwiązałem problem informatyczny” i zaznaczył: „Znalazłem sposób na stworzenie systemu gotówki elektronicznej. Bezpośrednio między osobami w sieci peer-to-peer. ” Tego dnia opublikował white paper opisujący oprogramowanie, które opracował, aby stworzyć tę sieć peer-to-peer i stworzyć cyfrowe rozwiązanie dla globalnej waluty.

Warto opisać, jak wysyłać bitcoiny i jak je otrzymywać. Po pobraniu aplikacji Bitcoin na komputer lub urządzenie mobilne i zarejestrowaniu się oraz zakupie Bitcoina, cały system rozpoznaje, że jesteś właścicielem tej części BTC. Kiedy więc inicjujesz transakcję, system rozpoznaje, że użytkownik jest w posiadaniu wspomnianego Bitcoina i przenosi posiadanie tego BTC na inną osobę, rozpoznaje te transakcje z twojego podpisu cyfrowego, a także podpisu cyfrowego odbiorcy. Wszystko jest weryfikowane za pomocą klucza prywatnego, którego posiadasz.

bitcoin transaction life cycle what is bitcoin

Źródło: Bitcoin Wiki

Każda transakcja BTC jest połączona w sieci między wszystkimi użytkownikami. Transakcje zazwyczaj trwają 10 minut, ponieważ są one grupowane razem i wysyłane do node’ów (węzłów), gdzie poddane są weryfikacji. To wszystko jest skomplikowane dla komputerów, dlatego trwa aż 10 minut.

Termin “miners” (górnicy) oznacza grupy GPU i CPU, które rozwiązują te ogromne równania matematycznego. Gdy node myśli, że rozwiązał równanie, wysyła sygnał do wszystkich innych node’ów, ich komputery weryfikują i mówią: tak! to jest poprawna odpowiedź na to równanie. Następnie ten pojedynczy blok zostaje zablokowany i dodany do łańcucha bloków.

Tak więc każdy blok to 10-minutowy przyrost wszystkich dokonanych transakcji, a fajną rzeczą w blockchain jest to, że gdy transakcja, blok lub grupa transakcji jest zablokowana, nie można go zmienić bez zmiany kolejnych bloków, ponieważ każdy blok ma kod odniesienia do poprzedniego bloku. To wszystko łączy się razem. Niemożliwe byłoby zatem zmodyfikowanie historii bloków bez zmiany każdego kolejnego bloku. Właśnie dlatego bezpieczeństwo w blockchain jest tak niesamowite!

Bitcoin to nie tylko kryptowaluta, ale także program, sieć peer-to-peer. Historię Bitcoina sięga 2009 roku, kiedy Stany Zjednoczone były naznaczone kryzysem gospodarczym. Wszyscy znacie recesję. To była wtedy wielka sprawa. Satoshi Nakamoto zaproponował rozwiązanie dla walut: kryptowalutę. Waluta, która jest globalna, bez ograniczeń bez zarządzania i jest zdecentralizowana.

Bitcoin a zarabianie pieniędzy?

Historia ceny Bitcoin jest bardzo interesująca. Kiedy BTC powstał jego cena wynosiła mniej niż $1! Dużo zmieniło się 2017, kiedy to opinia publiczna zaczęła się interesować nową, cyfrową walutą. Od 2017 roku do 2018 roku cena BTC wzrosła z około $100 do $14.000.

 

To był olbrzymi wzrost w świecie kryptowalut i sprawił, że Bitcoin stał się niezwykle popularny. Jednak kiedy wśród społeczeństwa pojawiła się świadomość, że BTC ma dużą wartość, ludzie rozpoczęli sprzedaż tej waluty. Co spowodowało, że cena Bitcoina spadła bardzo gwałtownie.

W 2019 r. Cena BTC do około $500 za bitcoiny, a teraz zaczynamy zauważać znaczny wzrost, tak jak to miało miejsce w 2017 r. Ostatnio Bitcoin osiągnął ponad $12 000 i spadł nieco do około 9 000. Te wszystkie wahania, są bardzo normalne, szczególnie jeśli chodzi o nową walutę. Ludzie nie są pewni swojej stabilności, handlują BTC, aby szybko zarobić. Jednak z czasem to wszystko się unormuje i BTC będzie stabilną walutą.

Podsumowanie

Wyjaśniając co to jest Bitcoin, możemy powiedzieć, że jest to waluta cyfrowa w systemie zwanym blockchain, w którym grupy transakcji są blokowane razem i weryfikowane przez tysiące komputerów jednocześnie. To wszystko sprawdza transakcje i upewnia się, że są one prawidłowe.

Ta nowa kryptowaluta jest wyjątkowo bezpieczna, ponieważ działa w sieci, którą nie kontroluje żadna osoba. Każda transakcja jest wysyłana do sieci peer-to-peer w celu weryfikacji, aby upewnić się, że jest bezpieczna. Istnieje klucz publiczny i prywatny. Klucz prywatny należy do Ciebie. Klucz publiczny wychodzi do sieci, aby zweryfikować transakcje, które są oznaczone podpisem cyfrowym.

confirmed transactions per day all time bitcoin

Źródło: Blockchain.info

Następną najważniejszą kwestią, o której musisz pamiętać, jest to, że sieć Bitcoin nie ma pośredników, co wyróżnia ją od systemów bankowych. Sam system bankowy pochłania bardzo dużo czasu i jest po prostu bardzo złożony. A wszystkie środki są zarządzane, monitorowane i rejestrowane przez instytucje finansowe, dzięki czemu waluty, takie jak funty, dolary, euro i jeny, są śledzone globalnie. Dlatego opłaty za transakcje międzynarodowe są niezwykle wysokie.

W sieci Bitcoin peer-to-peer to użytkownik inicjuje transakcję za pomocą swojego klucza prywatnego i publicznego, aby rozprzestrzenić się w sieci, mówiąc, że wysyłam (X) ilość Bitcoinów do tego użytkownika, ta osoba otrzymuje fundusze prawie natychmiast. Mówię o bardzo szybkich prędkościach transakcji, a jedyna opłata, którą musisz zapłacić, to w zasadzie pokrycie kosztów technicznych, na których działają programy w celu weryfikacji transakcji. Więc w zasadzie płacisz niewielki procent rachunku za energię, aby wszystkie te transakcje odbywały się przez Internet.

Stan rynku kryptowalut

Obecnie na rynku obserwuje się duży spadek na tradycyjnych giełdach, co może być związane z epidemią COVID-19. Jednak cena BTC jest nadal dość stabilna. Dlatego Bitcoin jest nie tylko bezpieczny, szybki i globalny. Obserwowaliśmy ewolucję waluty w czasie. Kiedyś handlowaliśmy patykami, kamieniami, owocami i warzywami, potem przeszliśmy na monety, następnie na pieniądze papierowe, a teraz stosujemy rozwiązania cyfrowe. To tylko kolejny krok w ewolucji walut. Przygotowaliśmy więcej artykułów, w których omówimy takie kwestie, jak wydobywanie bitcoinów, portfel bitcoinów i wiele więcej. Kryptowaluty to obszar, który ciągle się zmienia, więc bądź na bieżąco!

Możesz również posłuchać naszego podcastu – Krypto akademia CoinCasso:

… lub zobaczyć nasz film wyjaśniający o tym, “Co to jest Bitcoin?“:

Ostatnie posty

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

Recent Posts

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

Недавний пост

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

Son Gönderi

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

READY TO BUY CRYPTO?
Create an account and start trading right now.

GET STARTED!

Copyright © Coincasso LT UAB 2018-2022