Co sprawia, że Solana jest wyjątkowa | CoinCasso Exchange
What makes Solana unique

Sieć Solana została uruchomiona niecałe 2 lata temu, ale już jest jednym z głównych konkurentów dla blockchainów Bitcoin i Ethereum ze względu na szybkie i tanie przetwarzanie transakcji. W tym artykule CoinCasso analizuje platformę blockchain Solana i jej główne cechy.

Krótka historia sieci Solana

Anatoly Yakovenko rozpoczął Solana ICO w 2018 roku, ale oficjalne uruchomienie blockchaina było możliwe dopiero w 2020 roku. Yakovenko jest założycielem Solana Lab, który ma doświadczenie w projektowaniu oprogramowania i jest zainteresowany wdrążeniem technologii blockchain, aby umożliwić większą prędkość przetwarzania.

Solana blockchain
Solana blockchain

Blockchain Solana ma na celu rozwiązanie tzw. blockchain trilemma – koncepcji zaproponowanej przez Vitalika Buterina, twórcę Ethereum. Zgodnie z tym trylematem, trzy ogromne wyzwania podczas budowania sieci kryptowalutowej to bezpieczeństwo, skalowalność i decentralizacja. Buterin twierdzi, że pokonanie ich wszystkich naraz jest niemal niemożliwe – jeden z elementów ma zostać naruszony. Większość blockchainów nie jest w stanie zapewnić idealnego rozwiązania i ominąć wszystkich tych problemów. Solana oferuje jednak unikalne rozwiązanie pozwalające na jeszcze szybsze i tańsze przetwarzanie transakcji

Fakty dotyczące Solany:

 • Przepustowość jest teoretycznie większa niż 50 000 TPS – transakcji na sekundę. Przykładowo blockchainy Bitcoina i Ethereum przetwarzają tylko 7 i 15 transakcji na sekundę.
 • Według oficjalnej strony Solany, obecnie przetwarzają oni około 2500 transakcji na sekundę.
 • Oprócz zwiększonej prędkości przetwarzania, Solana ma również niskie opłaty za transakcje – średni koszt jednej transakcji to tylko $0.00025
 • Liczba węzłów w sieci Solana sięga obecnie 1800.
 • Platforma Solana współdziała z smart kontraktami i dzięki temu wspiera różne aplikacje, od DeFi (zdecentralizowanych finansów) po rynki NFT.

Jak działa blockchain Solana

Technologia blockchain jest wciąż stosunkowo nowa, co oznacza, że jest jeszcze dużo miejsca na ulepszenia i postępy. Postęp technologiczny jest kluczowym czynnikiem, który umożliwia dalszy rozwój i udoskonalanie blockchainów, w tym Solana.

Proof-of-history (PoH) vs proof-of-stake (PoS)
Proof-of-history (PoH) vs proof-of-stake (PoS)

Przejdźmy od razu do rzeczy i porozmawiajmy o wyjątkowości blockchaina Solana. Po pierwsze, musimy zrozumieć, czym jest mechanizm konsensusu. Mówiąc najprościej, jest to mechanizm w systemie obliczeniowym lub blockchain na uzgodnienie dotyczące fragmentów danych. Platformy blockchain wykorzystują takie mechanizmy do zatwierdzania transakcji przez węzły. Pierwszy z nich i najbardziej powszechny mechanizm konsensusu nazywa się proof-of-work (PoW). Jednym z powodów, dla których Solana różni się od wszystkich innych sieci jest to, że używa kombinacji mechanizmów proof-of-stake (PoS) i proof-of-history (PoH).

 • Proof of stake – PoS

  Jak sama nazwa wskazuje, ten mechanizm konsensusu opiera się na stakingu. Ci, którzy chcą zatwierdzać transakcje, mrożą swoje tokeny. Im więcej tokenów natywnych danego blockchaina ktoś posiada, tym większe szanse, że zostanie wybrany przez algorytm na walidatora i otrzyma opłaty za transakcje (opłata sieciowa).

 • Proof of history – PoH

  Ten mechanizm konsensusu ma na celu zapewnienie prawidłowej kolejności bloków i transakcji. Blockchain Solana jest podzielony na sloty czasowe – walidator przetwarza transakcję i zamienia ją w blok. Węzeł wiodący dla takiego slotu jest wybierany za pomocą mechanizmu proof of stake z wyprzedzeniem, aby zaoszczędzić czas potrzebny na przetworzenie transakcji.

Połączenie proof-of-stake i proof-of-history jest tym, co wyróżnia blockchain Solany z tłumu wśród tak dużych sieci jak Ethereum czy Blockchain. Dzięki takiemu podejściu, sieć Solana zachowuje wszystkie trzy czynniki: bezpieczeństwo, skalowalność i decentralizację. W porównaniu z mechanizmem proof-of-history, Solana jest również bardziej przyjazna środowisku, ponieważ wydobycie i przetwarzanie transakcji zajmuje mniej czasu i energii elektrycznej.

Solana (SOL) token natywny

SOL jest tokenem natywnym Solany, który służy głównie do robienia stakingu do zatwierdzania transakcji. Solana (SOL) to również token zarządzania, który ma oferować zmiany i ulepszenia zarówno platformy, jak i blockchaina. Podobnie jak blockchain Solana, SOL został stworzony w marcu 2020 roku, ale już trafił do top 10 kryptowalut. Tylko w ciągu ostatniego roku cena Solany (SOL) wzrosła o 63%. W tej chwili w obiegu znajduje się ponad 500 milionów tokenów, ale tylko 40% jest dostępnych dla ogółu społeczeństwa. Pozostałe 60% jest kontrolowane przez fundację Solana i twórców sieci. Obecna krążąca podaż monet wynosi 345,6 mln przy kapitalizacji rynkowej 14,7 B$.

CoinCasso x Solana

CoinCasso exchange to rewolucyjna platforma wymiany kryptowalut z szeroką wizją i wielkim potencjałem. Naszym celem jest zbudowanie rozwiązania kryptowalutowego all-in-one dla finansów osobistych. Z ponad 75 000 aktywnych użytkowników, nasz startup obsługuje dwa główne blockchainy – ERC20 i BEP20. W najbliższej przyszłości dodamy również do naszej aplikacji zarówno sieć Solana, jak i token Solana (SOL). Teraz nasi użytkownicy będą mogli kupować, sprzedawać i handlować tokenami uruchomionymi w sieci Solana. Data uruchomienia zostanie ogłoszona wkrótce na naszych mediach społecznościowych:

Telegram – https://t.me/CoinCasso

LinkedIn – https://www.linkedin.com/company/18877077

FAQ:

Czym jest sieć Solana?

Solana to innowacyjna platforma blockchain, która może pochwalić się wysoką prędkością i niskimi kosztami przetwarzania transakcji w kryptowalucie. Solana blockchain jest dość nową siecią, ponieważ została uruchomiona dopiero w 2020 roku. Solana obsługuje również aplikacje uruchamiane na smart kontraktach, w tym rozwiązania DeFi i NFT.

Co sprawia, że Solana jest wyjątkowa?

Solana słynie z taniego i szybkiego przetwarzania transakcji kryptowalutowych. Tak doskonałą wydajność osiąga dzięki mechanizmom konsensusu proof-of-history i proof-of-stake. Walidator węzła z największą liczbą tokenów Solana otrzymuje prawo do zatwierdzenia transakcji kryptowalutowej i zapisania jej jako nowego bloku na blockchainie. Tacy walidatorzy otrzymują również opłatę sieciową za wykonanie tego zadania.

Jak działa Solana?

Pomimo bycia jedną z najnowszych sieci w porównaniu do takich gigantów jak Ethereum i Bitcoin, Solana już zbudowała reputację niezawodnej, bezpiecznej i stabilnej platformy. Połączone mechanizmy konsensusu Proof-of-history i proof-of-stake pozwalają na szybkie i tanie przetwarzanie transakcji. Dzięki temu platforma Solana jest bardziej atrakcyjna, funkcjonalna i użyteczna zarówno dla użytkowników, jak i deweloperów.

Ostatnie posty

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

Recent Posts

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

Недавний пост

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

Son Gönderi

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

READY TO BUY CRYPTO?
Create an account and start trading right now.

GET STARTED!

Copyright © Coincasso LT UAB 2018-2022