Chainlink crypto – co go charakteryzuje? | CoinCasso Exchange

Istnieje kilka najbardziej znanych kryptowalut, takich jak Bitcoin czy Ethereum. Ale są też pewne cyfrowe aktywa (tokeny), o których powinieneś wiedzieć. Jednym z nich jest Chainlink. Jest on związany z blockchainem ETH i umożliwia mu współdziałanie z zewnętrznymi danymi. W tym artykule, zamierzam nauczyć Cię kilku faktów na temat tokena Chainlink. Jeśli szukasz stosunkowo nowej kryptowaluty z niską ceną, powinieneś przeczytać ten artykuł.

Czym jest Chainlink?

Chainlink to zdecentralizowany system (oracle), który ma na celu połączenie inteligentnych kontraktów ze światem rzeczywistym. Został on stworzony latem 2017 roku, dwa lata po pierwszym wydaniu Ethereum. Chainlink jest systemem, który pomaga naprawić słabe punkty funkcji, blockchaina, tzn. połączenia go z danymi z realnego świata. Pozwala on na bezpieczne i łatwe połączenie pomiędzy światem rzeczywistym a łańcuchem blokowym, poprzez stworzenie sieci wyroczni.

Chainlink, znany również jako token LINK po stworzeniu kosztował około 20 centów. Teraz cena Chainlink na rynku wynosi około 4,5$ za token. Jego cena nigdy nie była wyższa niż 5 dolarów. Całkowita kapitalizacja Linka wynosi 1,5 miliarda dolarów, więc warto obserwować tę kryptowalutę.

what is chainlink

Źródło: Coinmarketcap
 

Historia stworzenia Chainlinka

Chainlink (LINK) został opracowany przez Sergeya Nazarova. Głównym celem Nazarova było rozwiązanie problemu połączenia smart kontraktów z zewnętrznymi danymi. Jest on 32-letnim synem rosyjskich imigrantów, którzy przeprowadzili się do Nowego Jorku w latach dziewięćdziesiątych. Od najmłodszych lat uczył się obsługi komputera. Oboje jego rodzice byli inżynierami i wiedzieli, że jest to bardzo ważne. W gimnazjum czytał podręczniki do programowania i grał w wiele strategicznych gier wideo. Następnie, studiował filozofię i zarządzanie na Uniwersytecie Nowojorskim, ale już wtedy wiedział, że chce zostać przedsiębiorcą.

W 2010 r. był asystentem profesora Lawrence’a Lenihana z NYU (założyciela firmy inwestycyjnej Firstmark Capital zajmującej się inwestycjami na wczesnym etapie rozwoju), a następnie przez sześć miesięcy pracował w Firstmark nad analizą techniczną startupów technologicznych. CEO Chainlink jest również znany jako plaid man. Na prawie każdym wywiadzie, jaki udzielał, miał na sobie koszulę w kratkę.

Nazarov założył firmę SmartContract.com, by rozwiązać problem łączności danych zapisanych w łańcuchu blokowym, z danymi spoza niego. Został on CEO tej firmy, na CTO mianował Steva Ellisa, a Mark Oblad został szefem operacyjnym.

Link miał swoje początki we wrześniu 2014 roku, kiedy to została założona firma SmartContract.com. Głównym zadaniem zespołu było stworzenie połączenia pomiędzy publicznym blockchainem a danymi ze świata zewnętrznego. Opracowali oni produkt o nazwie Chainlink. Jednak pierwotne rozwiązanie oparte na wyroczniach scentralizowanych, stworzyło problem wyroczni.

Czym jest problem wyroczni?

Wyrocznia jest łącznikiem danych. Mogą one pochodzić z różnych źródeł jak API, itp. Inteligentne umowy są tak samo “inteligentne” jak informacje, które do nich trafiają. Bez nich, są tylko instrukcjami kodu. Jeśli ktoś podaje złe dane lub złośliwy kod, umowa będzie przetwarzać złe informacje takimi jakie są, dając nieprawidłowy wynik. Właśnie to nazywamy systemem wyroczni. Zespół Nazarova kontynuował pracę nad tym problemem i w 2017 roku SmartContract.com rozwiązał go, tworząc Chainlink, jakiego znamy obecnie. Zdecentralizowane połączenie pomiędzy źródłami danych zewnętrznych, a inteligentnymi kontraktami.

ICO Chainlinka miało miejsce we wrześniu 2017 r. Osiem lat po utworzeniu pierwszej kryptowaluty – Bitcoina. Sprzedaż tokena zakończyła się 19 września 2017 roku. Osiągnęła poziom 32 000 000 dolarów, co stanowiło 100% planowanej kwoty. Sukces ten pozwolił na rozwój projektu. Zespół SmartContract wprowadził Chainlink (LINK), który pozwala na bezpieczne połączenie inteligentnych kontraktów z danymi spoza blokckchainu.

System wyroczni, który pomaga w zawieraniu inteligentnych kontraktów

Jeśli jesteś zainteresowany kryptowalutami, prawdopodobnie słyszałeś już wcześniej o inteligentnych kontraktach. Umożliwiają one bezpieczne przeprowadzanie transakcji na blockchainie Ethereum.

Smart kontrakty nie są podłączone do tzw. danych off-chain (danych, które nie są zapisane w łańcuchu blokowym). Blockchain nie może wchodzić w interakcję z danymi poza łańcuchem, ponieważ może to prowadzić do wielu stanów księgi rachunkowej blockchainu. Blockchain potrzebuje źródła wiedzy, które może być konsultowane ze światem zewnętrznym. Inteligentne kontrakty mają taką możliwość za pośrednictwem oracle.

an oracle system chainlink

Źródło: SmartContract
 

TPojawia się coraz więcej nowych typów aplikacji hostowanych na Blockchainie Ethereum. Prawdopodobnie słyszysz coraz więcej wiadomości o nowych rozwiązaniach opartych na łańcuchu blokowym. Są one zdecentralizowane, otwarte dla wszystkich i działają 24 godziny na dobę. Mogą również przechowywać i przekazywać wartość w postaci kryptowalut lub tokenów. Jeżeli jednak chodzi o łączenie się z danymi zewnętrznymi blockchain miał pewne niedociągnięcia. Dlatego też potrzebne było nowe rozwiązanie. Ideą Chainlink jest stworzenie zdecentralizowanego, odpornego na manipulacje systemu, który jest dostępny przez całą dobę i bezpieczny. Musi być on tak samo bezpieczny jak kryptowaluty, które obsługuje. Może zawierać w sobie wiele zewnętrznych informacji z różnych dziedzin. Co więcej, każda aplikacja, która będzie tego potrzebować, będzie mogła z niego korzystać.

Czy Chainlink to dobra inwestycja?

Jaka jest różnica pomiędzy tokenem a coinem?

Słowa “coin i “token” są często używane jako synonimy, ale są to dwa zupełnie różne pojęcia. Coiny (jak Bitcoin i inne Altcoiny) są pieniądzem cyfrowym, podczas gdy żetony są aktywami cyfrowymi. Mogą być one wykorzystywane jako forma płatności wewnątrz ekosystemu danego projektu. Daje to posiadaczowi prawo do uczestnictwa w sieci. Dobrym przykładem działania żetonów są bilety do kina. Nie można nimi opłacić rachunku, ale można ich używać w kinie do oglądania filmu. Warto pamiętać, że Chainlink jest tokenem, a nie coinem.

Chainlink jest wciąż nową kryptowalutą, więc wiele osób zastanawia się, czy warto kupić ten token. Link ukończył rok 2019 z zyskiem +529%. Jego kapitalizacja rynkowa wynosi ponad 1,5 miliarda dolarów. Ta kryptowaluta gwałtownie znalazła się na czołowych giełdach kryptograficznych. Jej obecny 24-godzinny wolumen wynosi około 293 000 000 dolarów. Prognozy dotyczące ceny Chainlink są bardzo optymistyczne. Link może okazać się również świetną inwestycją długoterminową.

Według doniesień, coraz więcej firm dołącza do współpracy z Chainlink. Jest to między innymi SWIFT, największy międzynarodowy system komunikacji bankowej, który ma zacząć korzystać z Chainlink PoC (Proof-of-concept). To może być ogromny krok dla wszystkich kryptowalut. Przeglądając twitter Chainlinka, bardzo często można zobaczyć coraz więcej firm rozpoczynających współpracę z tym linkiem.

Link oferuje różne użyteczne funkcje. Daje on użytkownikom łączność poprzez integrację różnych sieci z inteligentnymi umowami. Możliwość wysyłania płatności z inteligentnych umów na konta bankowe i popularnie używane sieci płatności w całkowicie bezpieczny sposób. Nie musisz martwić się o bezpieczeństwo swojego urządzenia i pieniędzy, gdy korzystasz z sieci Link. Znajomość rynku kryptograficznego i kupno LINK w odpowiednim czasie to dobry sposób na dodatkowe zarobki.

Jakie są zalety korzystania z Link?

Chainlink jest to oprogramowanie typu blockchain, pośredniczące pomiędzy inteligentnymi kontraktami, a kluczowymi zasobami spoza łańcucha, takimi jak kanały danych, różne interfejsy API oraz płatności z pomocą kont bankowych. Zapewniając inteligentnym kontraktom bezpieczny dostęp do tych kluczowych zasobów, ChainLink (Link) pozwala im naśladować rzeczywiste umowy, które wymagają zewnętrznego dowodu wydajności i konieczności dokonywania płatności w powszechnie dostępnych metodach płatności. Umożliwia to inteligentnym umowom osiągnięcie ich pełnego potencjału.

Gdzie można kupić Chainlink?

Chainlink, podobnie jak inne waluty kryptograficzne, można kupić na giełdzie, która obsługuje kryptowaluty. Aby otrzymać pierwszy token Chainlink za fiat, musisz mieć konto na platformie, która pozwala na obrót krypto. Będzie to wymagać podania adresu e-mail, loginu i hasła. Następnie należy zakończyć proces weryfikacji, by później zacząć kupować, sprzedawać lub handlować Chainlinkiem, aby zarobić trochę pieniędzy. Pamiętaj, aby używać tylko zaufanej platformy, w celu zakupu kryptowalut.

Podsumowując

Obecna cena Chainlink jest stosunkowo niska (w porównaniu do Bitcoina lub innych popularnych krypto na rynku), a jego kapitalizacja rynkowa znajduje się w pierwszej 15-tce wszystkich kryptowalut. Warto więc zwrócić uwagę na token Link. W przyszłości, Chainlink może być jednym z najważniejszych graczy na rynku kryptograficznym. Dodatkowo, jeśli Ethereum zyska na wartości, LINK również stanie się ważniejszy.

Ostatnie posty

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

Recent Posts

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

Недавний пост

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

Son Gönderi

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

READY TO BUY CRYPTO?
Create an account and start trading right now.

GET STARTED!

Copyright © Coincasso LT UAB 2018-2022