Bezpieczeństwo blockchain (łańcucha bloków) | CoinCasso Exchange

Blockchain – co to jest?

Blockchain to sposób rejestracji informacji, który prawie uniemożliwia modyfikację, włamanie lub oszustwo w systemie. Rejestrowane informacje mogą być aktywami materialnymi, takimi jak samochód, ziemia, pieniądze lub wartości niematerialne, takie jak branding, patenty lub własność intelektualna.

W technologii Blockchain każdy blok w łańcuchu zawiera kilka transakcji. Tak więc za każdym razem, gdy pojawia się nowa transakcja w Blockchain, rekord transakcji jest dodawany do rejestru wszystkich uczestników. Te wszystkie zdecentralizowane dane są zarządzane przez technologię Distributed Ledger Technology (DLT).

Niesamowite jest to, że cieszący się ogromną popularnością system DLT może zmniejszyć ogromną ilość dokumentacji, usprawnić łańcuchy dostaw, zaoszczędzić pieniądze i pobudzić rozwój IT.

Podsumowując, blockchain jest specjalnym rodzaj bazy danych.

Blockchain security
Blockchain security

Jak działa technologia blockchain?

Blockchain to publiczny rejestr elektroniczny opracowany w systemie P2P. System ten jest jawnie udostępniany różnym użytkownikom w celu generowania niezmiennego zapisu transakcji, za każdym razem opatrzonego znacznikiem czasu i powiązanego z poprzednim. Za każdym razem, gdy dodawany jest zestaw transakcji, dane stają się kolejnym blokiem w łańcuchu (stąd nazwa).

Blockchain można aktualizować tylko w drodze konsensusu między uczestnikami systemu. Wprowadzone nowe dane nigdy nie zostaną usunięte. Jest to technologia polegająca na dodawaniu wielu elementów i jednokrotnym zapisie, dzięki czemu jest to poprawny i możliwy do audytu zapis każdej transakcji.

Skoncentrujmy się teraz na typach Blockchain.

Rodzaje Blockchainów

Obecnie istnieją cztery typy sieci Blockchain:

 • Publiczny łańcuch bloków,
 • Prywatny łańcuch bloków,
 • Konsorcjum łańcuch bloków,
 • Hybrydowy łańcuch bloków.

Publiczny Blockchain to nieograniczający, rozproszony rejestr. Każdy, kto ma dostęp do Internetu, może zalogować się na platformie Blockchain i zostać autoryzowanym węzłem. Bitcoin i Litecoin Blockchain to przykłady najpopularniejszych publicznych blockchainów.

Prywatny Blockchain to restrykcyjna sieć. Jeśli chcesz uzyskać dostęp do prywatnego łańcucha bloków, musisz mieć pozwolenie określonej organizacji lub przedsiębiorstwa. Prywatne sieci Blockchain wykorzystywane do zarządzania łańcuchem dostaw, tożsamości cyfrowej, głosowania, własności aktywów itp.

Konsorcjum Blockchain to częściowo zdecentralizowana sieć, którą zarządza więcej niż jedna organizacja. Zazwyczaj konsorcjum Blockchain ma dostęp do banków, organizacji rządowych itp.

Połączenie publicznej sieci blockchain i prywatnego łańcucha bloków nazywa się hybrydowym blockchain’em. Przykładem hybrydowego łańcucha blokowego jest dragonchain.

Blockchain based cryptocurrency
Blockchain based cryptocurrency

Gdzie jest używana technologia łańcucha bloków?

Pierwszy raz technologia łańcucha bloków została użyta jako część kryptowaluty Bitcoin. Jednak jej praktyczne zastosowanie wykracza daleko poza kryptowaluty, a tachnologia z czasem na pewno wpłynie na wiele branż. Obecnie na rynku działa ponad 12 obiecujących aplikacji Blockchain.

W jaki sposób organizacje używają technologii blockchain?

Firmy takie jak Uber, Airbnb czy Expedia działają jako agregatory – scrntralizowane platformy, które łączą dostawców usług z klientami, którzy ich potrzebują. Największa firma turystyczna TUI Group jest pionierem w wykorzystywaniu technologii blockchain jako sposobu na zastąpienie agregatorów turystycznych.

Kto jeszcze używa technologii łańcucha bloków? RiskBlock zapewniający informacje potwierdzające ubezpieczenia. Barclays także uruchomił już kilka inicjatyw blockchain, m.in. mające na celu śledzenie transakcji finansowych czy zwalczanie oszustw. Bank Hapoalim współpracuje z Microsoftem, aby stworzyć łańcuch bloków do zarządzania gwarancjami bankowymi.

Kup Kryptowaluty Na Coincasso

Najpopularniejszy łańcuch bloków

Jak omówiliśmy wcześniej w typach łańcucha bloków, najczęściej używaną siecią jest publiczny łańcuch bloków, ponieważ jest to system otwartego rejestru. Dzięki temu istnieje wiele węzłów z całego świata. W ten sposób publiczne łańcuchy bloków są zaufane, bezpieczne i przejrzyste, co jest zaletą publicznego Blockchain.

Z drugiej strony niższy TPS, wysokie zużycie energii, problemy ze stabilnością to wady publicznego Blockchaina.

Weźmy najczęściej używany przykład łańcucha bloków, czyli Bitcoin. Blockchain Bitcoina to niezwykle cenna sieć. Według badań jego obecna pojemność rynkowa (w momencie pisania tego tekstu) wynosi ponad 170 miliardów dolarów. Dlatego wydaje się wyrafinowany i wymaga istotnego, intensywnego obliczeniowo bezpieczeństwa.

Czy wiesz, że…

Pierwsza transakcja walutowa bitcoin miała miejsce między dwoma komputerami należącymi do Nakamoto (developera) i nieżyjącego już Hala Finneya (wczesnego entuzjasty kryptowalut) w styczniu 2009 roku.

Bitcoiny nie są drukowane, jak dolary, euro, funty czy rupie. Są tworzone przez komputery używające wolnego oprogramowania i przechowywane elektronicznie w programach zwanych portfelami. Najmniejsza jednostka bitcoina, która może umożliwić mikrotransakcje, nazywa się satoshi.

Termin Bitcoin ma dwie możliwe interpretacje. Token bitcoin odnosi się do kluczy do jednostki cyfrowej waluty, którą użytkownicy posiadają i którymi handlują. Token bitcoin jest przechowywany w portfelu bitcoin, który jest identyfikowany za pomocą ciągu cyfr i liter, na przykład „1A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7DivfNa”.

Bitcoin może być używany do płacenia za rzeczy elektronicznie, jeśli obie strony wyrażą na to zgodę. W tym sensie przypomina konwencjonalne dolary, euro, funty lub rupie, którymi można również handlować cyfrowo, korzystając z ksiąg rachunkowych należących do scentralizowanych banków.

Gdzie trzymasz swoje bitcoiny?

Przed trzymaniem jakiegokolwiek bitcoina musisz przechowywać go gdzieś w świecie fizycznym. Tak jakbyś trzymał swoje bitcoiny w portfelu. A gdy kontynuujesz transakcję, wartość przesłana do portfela Bitcoin jest zawarta w łańcuchu bloków.

Portfele Bitcoin przechowują klucz prywatny – ukryty fragment danych lub seed. Ten klucz wymaga podpisanych transakcji, matematycznego dowodu potwierdzającego, że transakcja pochodzi od właściciela portfela. Jeśli transakcja została przez kogoś wystawiona i zmieniona, zostanie zabezpieczona podpisem.

Ponadto wszystkie transakcje są transmitowane do sieci, więc potwierdzenie zajmuje około 10 do 20 minut. Proces ten nazywa się wydobyciem.

Wydobywanie to rozproszony system umów służący do potwierdzania oczekujących transakcji poprzez włączenie ich do łańcucha bloków. Implementuje szeregowy porządek w łańcuchu bloków, który chroni neutralność sieci i pozwala różnym komputerom uzgodnić stan systemu. Wszystkie transakcje spełniają surowe zasady kryptograficzne i są pakowane w blok i weryfikowane przez sieć.

Teraz skupmy się na bezpieczeństwie Bitcoin.

Bitcoin Security
Bitcoin Security

Bezpieczeństwo Bitcoin

Posiadacze i handlowcy kryptowalut są szczególnie narażeni na cyberataki, ponieważ waluty cyfrowe działają tylko elektronicznie. Dlatego wybór bezpiecznego i niezawodnego portfela Bitcoin online jest bardzo ważny. Aby pomóc Ci uchronić Twoje kryptowaluty przed włamaniem, sprawdź nasze kilka sposobów na uniknięcie sprytnych zasadzek cyberprzestępców:

 • Wybierz portfel kryptowalut, który odpowiada Twoim potrzebom. Sprawdź wcześniej czy ma dobre opinie
 • Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe.
 • Zaszyfruj swój portfel Bitcoin.
 • Regularnie twórz kopie zapasowe całego portfela.
 • Skorzystaj z funkcji wielu podpisów.
 • Aktualizuj oprogramowanie.
 • Używaj różnych haseł do różnych kont.
 • Nigdy nie podawaj swojego klucza prywatnego.
 • Nie klikaj nieznanych lub podejrzanych linków.
 • Korzystaj z bezpiecznego połączenia internetowego.

Jeśli szukasz bezpiecznej i wydajnej platformy, wybierz giełdę kryptowalut CoinCasso.

Bitcoin digital currency security
Bitcoin digital currency security

Czym są smart kontrakty w Blockchain?

Smart contract to po prostu program, który działa na łańcuchu blokow Ethereum. Jest to zbiór danych i kodu, który pozostaje pod określonym adresem. Jeśli chcesz przeprowadzić transakcję i umowy między anonimowymi stronami bez zewnętrznego egzekwowania, jednostki centralnej lub systemu prawnego, wówczas łańcuch bloków wspiera ten proces poprzez inteligentne kontrakty.

Co więcej, Smart contract to umowa dotycząca kodu komputerowego zawarta między dwiema osobami. Umowa działa na łaćuchu bloków. Jest przechowywany w publicznej bazie danych, której nie można zmienić. Transakcje są pomyślnie inicjowane po spełnieniu warunków umowy. Nie ma problemu z zaufaniem strony trzeciej, który wystąpi. Najważniejszą rzeczą w transakcji inteligentnego kontaktu przetwarzanej przez łańcuch bloków jest transakcja jest wysyłana automatycznie, bez polegania na nikim lub stronie trzeciej.

Obecnie firmy ubezpieczeniowe, systemy opieki zdrowotnej, sektory rządowe i zarządzanie przedsiębiorstwami także używają inteligentnych kontraktów. Jednak do tworzenia cyfrowych tokenów do wykonywania transakcji wykorzystywane inteligentne kontrakty oparte są na Ethereum.

Smart kontakt ma zalety i wady, podobnie jak inny program. Omówmy więc zalety i wady inteligentnego kontraktu.

Kup Kryptowaluty Na Coincasso

Zalety inteligentnych kontraktów

Ponieważ inteligentne kontrakty działają w technologii Blockchain, zapewniają bezpieczeństwo, oszczędność i szybkość oraz standaryzację.

 • Bezpieczeństwo: smart kontrakt jest dystrybuowany i szyfrowany między węzłami. Gwarantuje, że umowa nie zostanie zmieniona bez Twojej zgody.
 • Oszczędność i szybkość: w kontraktach zautomatyzowano procesy i wyeliminowano większość pośredników.
 • Standaryzacja: Obecnie istnieje szeroki wachlarz inteligentnych kontraktów. Możesz wybrać jeden i zmienić go według swoich potrzeb.

Wady inteligentnych kontraktów

Inteligentne kontrakty są niedoskonałe! Poniżej przedstawiono luki w kontraktach inteligentnych, których nikt nie może uniknąć.

 • Czynnik ludzki: Programiści mogą napotkać małe błędy w kodzie. A jeśli smart kontrakt znajduje się w łańcuchu danych, nie można go zmienić. I przez to można mieć kłopoty. DAO jest dobrym przykładem błędu ludzkiego. Błędy programistów w kodzie okazały się szkodliwe dla użytkowników, a niektórzy hakerzy wykorzystali błędy i ukradli około 60 milionów dolarów.
 • Niepewny stan prawny: Obecnie ze strony rządu nie prowadzi się monitoringu inteligentnych kontraktów. Problem zostanie rozwiązany, jeśli instytucje rządowe zdecydują się stworzyć strukturę prawną dla inteligentnych kontraktów.
 • Koszty realizacji: Bez programowania inteligentne kontrakty nie działają. Bardzo ważne jest, aby mieć doświadczonego programistę w zespole, aby tworzyć niezawodne inteligentne kontrakty i przyjmować wewnętrzną strukturę firmy pod kątem technologii Blockchain.

Ponieważ branża Blockchain pojawia się i zmienia każdego dnia, trudno jest znaleźć idealny zespół, który może przekształcić Twój pomysł w działającą aplikację Blockchain.

Poniżej 5 najlepszych firm, które zapewniają kompleksowe usługi Blockchain i bezpieczeństwo.

 • LeewayHertz: Jedna z czołowych firm technologicznych łańcucha bloków, przedstawia doradztwo Blockchain oraz kompleksowy rozwój i usługi łańcucha bloków w wielu domenach biznesowych.
 • Consensys: Firma opracowuje bezpieczne narzędzia i aplikacje Blockchain dla przedsiębiorstw. Opracowali i rozszerzyli wiele rozwiązań Enterprise Ethereum.
 • Blockchain Intelligence Group: Jest to jedna z szanowanych firm technologicznych Blockchain, która pomaga swoim zagranicznym klientom w usługach konsultacyjnych łańcucha bloków zgodnie z ich wymaganiami dotyczącymi tworzenia aplikacji.
 • Blockchangers: Firma zaznaczyła swoją obecność w branży IT dzięki najlepszej obsłudze klienta. Rozumieją wymagania swoich klientów i oferują potencjał nowoczesnych technologii.
 • ChromaWay: dostarcza inteligentne rozwiązania kontraktowe, obsługuje takie branże jak nieruchomości i finanse.

Kup Kryptowaluty Na Coincasso

Bezpieczeństwo Blockchain

Bezpieczeństwo Blockchain składa się z kompletnego systemu zarządzania ryzykiem dla sieci Blockchain. Wykorzystuje ramy cyberbezpieczeństwa, usługi zapewniające i najlepsze praktyki w celu przezwyciężenia ryzyka związanego z atakami i oszustwami.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo łańcucha bloków, na pierwszy plan wysuwa się IBM Blockchain. Firma buduje doskonałe rozwiązanie w zakresie bezpieczeństwa i efektywny łańcuch dostaw dla sektora opieki zdrowotnej, finansów, rządu, ubezpieczeń, handlu detalicznego, mediów i rozrywki.

W systemie łańcucha dostaw, IBM zlecił firmie Forrester zbadanie, w jaki sposób liderzy łańcucha dostaw wykorzystują dane do radzenia sobie z obecnymi zakłóceniami i raportowanie, w jaki sposób wykorzystanie łańcucha bloków może im pomóc w przyszłości.

Dodatkowo, w czasie trwania pandemii opieka zdrowotna i nauki przyrodnicze stoją przed nowymi wyzwaniami, w tym dostosowaniem łańcuchów dostaw w celu dostarczania sprzętu ochronnego oraz szybko rozwijających się terapii, testów i szczepionek. Szansą w tej sytuacji staje się technologia blockchaina. IBM pokazałł swoje znaczenie w opiece zdrowotnej i naukach przyrodniczych, umożliwiając współpracę i zaufanie. Stwierdził również, że nadal będzie liderem w podejmowaniu coraz większej liczby wyzwań. Idąc naprzód, firma stara się stworzyć nowe rozwiązania i osiągnąć wymierne wyniki biznesowe, wiodące instytucje finansowe są pionierami dzięki IBM Blockchain.

IBM pracuje z obiektami na wszystkich poziomach, aby udowodnić wartość Blockchain w wiodącej cyfrowej transformacji rządu USA. Automatyzując powtarzalne metody i udostępniając dane wśród uprawnionych członków sieci w sposób zdecentralizowany, Blockchain przezwycięża tradycyjne problemy w systemach.

Cybersecurity of crypto
Cybersecurity of crypto

Giełda blockchain

Giełda Blockchain to platforma kojarząca kupujących i sprzedających. Obie działają w ten sam sposób, wymieniając inne aktywa, takie jak akcje. Giełdy Blockchain zwykle pobierają niewielką opłatę, zwykle procentową zwaną „opłatą opartą na wolumenie”.

Giełda blockchain pozwala handlowcom na wymianę kryptowalut na kryptowaluty lub za pomocą walut fiat.

Skoncentrujmy się teraz na trzech typach giełd kryptowalut na rynku:

 • Tradycyjne platformy transakcyjne
 • Platformy handlu bezpośredniego
 • Brokerzy kryptowalut

Na tradycyjnych platformach transakcyjnych kupujący i sprzedający mogą handlować kryptowalutami zgodnie z aktualną ceną rynkową. Tutaj giełda działa jako „pośrednik” i przeważnie nie pobiera opłat za każdą transakcję.

Na platformach handlu bezpośredniego kupujący i sprzedający mogą handlować bezpośrednio, ponieważ jest to ekosystem online typu peer-to-peer. Zwykle platformy handlu bezpośredniego umożliwiają sprzedawcom ustalanie kursu wymiany, ponieważ platforma nie stosuje stałych cen rynkowych.

W brokerach kryptowalut (platformy internetowe) kupujący i sprzedający mogą handlować kryptowalutami po cenie rynkowej. Nawet oni mogą również handlować za niewielką opłatą. Wymiana odbywa się za pośrednictwem brokera, ponieważ nie łączy bezpośrednio kupującego i sprzedającego.

Giełda to nie to samo, co portfel, czyli miejsce do cyfrowego przechowywania kryptowaluty po jej zakupie. Niektóre platformy, w tym CoinCasso zapewniają obie opcje. Inni tego nie robią, co oznacza, że ​​inwestorzy muszą przenieść swoją kryptowalutę w inne miejsce.

Nie wszystkie giełdy są sobie równe. Jak wyjaśnia oficjalna witryna Bitcoin, „zapewniają one bardzo różne stopnie bezpieczeństwa, ochrony, prywatności i kontroli nad Twoimi funduszami i informacjami”.

Kupujący i sprzedający

Przede wszystkim kupujący musi zasilić konto giełdowe, aby dokonać zakupu. Aby to zrobić, można użyć lokalnej waluty lub innej kryptowaluty. Co więcej, prawie wszystkie giełdy akceptują przelewy bankowe lub karty debetowe / kredytowe.

Podaż i popyt

Fakt podaży i popytu, ceny nie są ustalane przez giełdy. Pełnią rolę pośredników, łącząc kupujących i sprzedających, a ceny dyktują podaż i popyt. Dlatego na różnych giełdach możesz zobaczyć różne ceny.

Buyers and seller blockchain solutions
Buyers and seller blockchain solutions

Oszustwo lub hakowanie w systemie Blockchain

Jedną z wielu propozycji zwiększaenia wartości dla łańcucha bloków jest zmniejszenie ryzyka oszustwa. Sieci Blockchain opierają się na pozwoleniach i uprawnieniach, które zależą od typu i formacji Blockchain. Takie oparte na uprawnieniach sieci łańcucha bloków ograniczają dostęp do systemu i mogą skutecznie zapobiegać nieuczciwym działaniom.

Jakie rodzaje oszustw są wykrywane?

 • Oszustwo finansowe
 • Oszustwa dotyczące tożsamości
 • Oszustwa w łańcuchu dostaw

W jaki sposób blockchain może powstrzymać oszustwa?

Oszustwa można zmniejszyć, umożliwiając opcje udostępniania informacji w czasie rzeczywistym i aktualizując rejestr za zgodą wszystkich stron w łańcuchu bloków. Obniży to również ogólne koszty i czas procesu.

Łańcuch bloków zapewnia bezpieczeństwo identyfikatora cyfrowego osoby w sposób, który sprawia, że ​​jest on odporny na manipulacje. W przypadkach, gdy dane identyfikacyjne są przechowywane w ramach wymaganego pozwolenia, upoważnione strony mają dostęp do jednej wersji prawdziwych informacji, a weryfikację transakcji może przeprowadzić tylko znana strona. Dzięki temu zapisy są bezpieczne i ważne.

Oszustwa w łańcuchu dostaw są również poważnym problemem, z którym boryka się ostatnio kilka firm. Sieci łańcucha dostaw wydają się dość złożone ze względu na proces, w który zaangażowanych jest kilka osób. Jednak można im zapobiec, dzięki bardziej przejrzystej i łatwiejszej identyfikowalności oszustw w łańcuchu bloków. Dzięki bezpieczeństwu i weryfikacji nie można manipulować produktami blockchain. Aktualizacja ma miejsce po zawarciu umowy między wszystkimi zatwierdzonymi uczestnikami. Jednak digitalizacja Blockchain pomaga w śledzeniu produktów do ich pochodzenia.

How does Blockchain improve security
How does Blockchain improve security?

Jak bezpieczny jest łańcuch bloków?

Obecnie najbardziej zabezpieczoną technologią ochrony danych jest właśnie łańcuch bloków. Dzięki szerokiej gamie aplikacji Blockchain służy do tworzenia bezpiecznych sieci. A jeśli chodzi o bezpieczną wymianę danych, usługi programistyczne łańcucha bloków mogą pokonać tradycyjne podejścia.

Przyjęcie technologii łańcucha bloków może poprawić relacje między technologią a prywatnością użytkowników. Blockchain tworzy strukturę danych z nieodłącznymi cechami bezpieczeństwa. Opiera się na zasadach decentralizacji, kryptografii i konsensusie, które zapewniają zaufanie do transakcji.

Udział członków w rozproszonej sieci umożliwia decentralizację w technologii blockchain. Oznacza to, że pojedynczy użytkownik nie może zmienić rejestru transakcji, więc nie ma pojedynczego punktu awarii. Chociaż technologie łańcucha bloków różnią się w niektórych krytycznych aspektach bezpieczeństwa.

W jaki sposób sieci blockchain poprawiają bezpieczeństwo?

Szybki postęp w technologii cyfrowej przyniósł również nowe wyzwania związane z bezpieczeństwem danych. Organizacje muszą zabezpieczyć swoje dane, wdrażając silne mechanizmy uwierzytelniania i kryptograficznego przechowywania kluczy.

Aby wdrożyć model bezpieczeństwa na pomoc przychodzą rozwiązania Blockchain. Administratorzy muszą opracować model ryzyka, który może uwzględniać wszystkie ryzyka biznesowe, ładu korporacyjnego, technologicznego i procesowego. Następnie muszą ocenić zagrożenia dla rozwiązania związane z technologią blockchain i stworzyć model zagrożeń. Następnie administratorzy muszą zdefiniować mechanizmy zabezpieczeń, które ograniczają ryzyko i zagrożenia, w oparciu o następujące trzy kategorie:

 • Egzekwuj kontrole bezpieczeństwa, które są unikalne dla łańcucha bloków
 • Zastosuj konwencjonalne środki kontroli bezpieczeństwa
 • Egzekwuj kontrolę biznesową dla Blockchain

Wnioski

Blockchain to tylko jedna z kilku rozwijających się technologii, które będą wspierać to, co inni nazwali Czwartą Rewolucją Przemysłową. Ale w przeciwieństwie do sztucznej inteligencji, Internetu rzeczy i innych bardziej widocznych technologii cyfrowych, jest w dużej mierze niewidzialnym czynnikiem.

Zrozumienie technologii blockchain i jej potencjalnego zastosowania powoduje, że pojawia się szerszy zestaw pytań, które zapewnią zajęcie liderom biznesowym, społecznym i rządowym przez wiele lat. Cześć z nich omówimy w kolejnych artykułach.

Ostatnie posty

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

Recent Posts

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

Недавний пост

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

Son Gönderi

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

READY TO BUY CRYPTO?
Create an account and start trading right now.

GET STARTED!

Copyright © Coincasso LT UAB 2018-2022