W jednym z naszych poprzednich artykułów z serii Akademii Blockchain opisaliśmy podstawowe definicje związane z tradingiem: wyjaśniliśmy – między innymi – czym jest day trading (handel dzienny) i margin trading (handel lewarujący). Aby pomóc Ci odnieść sukces jako trader, przygotowaliśmy kolejną część cyklu, w której wprowadzamy Cię w świat analizy technicznej.
enter>
Przypomnijmy, że dzienne transakcje są dokonywane krótkoterminowo, zwykle w ciągu jednego dnia. Bardzo często inwestorzy skupiają się w ciągu dnia na realizacji możliwie największej liczby transakcji, często przy niewielkim zysku. Jeśli transakcje są zawierane na dłuższy okres, możemy mówić bardziej o inwestycjach niż o handlu.
Analiza techniczna jest najstarszą formą analizy na rynku papierów wartościowych. Już w XVII wieku używali go japońscy kupcy ryżu. Korzenie nowoczesnej analizy technicznej pochodzą z teorii sformułowanej przez Charlesa Dow około 1900 roku.
Kontynuując dalej temat analizy technicznej, należy podkreślić, że skupia się ona głównie na analizie popytu i podaży, tj. dwóch głównych zmiennych, które określają cenę. Jest to uniwersalna metoda, którą można stosować na giełdzie, indeksach, surowcach, na rynku walutowym, ale także na rynku kryptowalut. Tam, gdzie jest cena, możemy zastosować analizę techniczną – oczywiście z jej dostosowaniem do specyfikacji danego rynku.
Istnieją trzy podstawowe zasady (podstawy), na których opiera się analiza techniczna:
Oznacza to, że wszystkie informacje o aktywach są zawarte bezpośrednio w cenie jego akcji. Dlatego nie jest konieczne analizowanie czynników politycznych lub ekonomicznych, ponieważ są one w pełni odzwierciedlone na wykresie.
Analiza techniczna dotyczy przewidywania przyszłości na podstawie wcześniejszych badań, przy założeniu, że zbiorowe zachowanie inwestorów na danym rynku jest powtarzane zgodnie z określonymi wzorcami.
Ceny mają pewne tendencje i będą podlegać tym trendom, dopóki nie pojawią się wyraźne sygnały zapowiadające odwrócenie tego trendu. Chodzi o to, że rynek nie jest chaotyczny – na wykresie można stwierdzić, czy mamy tendencję wzrostową, czy spadkową. Analityk techniczny rozpoczyna pracę od określenia trendu rynkowego. Trendy utrzymują się, dopóki nie wystąpi żadne istotne zdarzenie, które mogłoby je złamać i odwrócić.
Wszystkie informacje potrzebne do analizy technicznej są odczytywane bezpośrednio z wykresów przedstawiających historyczne zmiany cen analizowanego papieru wartościowego, waluty lub surowca. Prawidłowo przeprowadzona analiza techniczna wymaga użycia odpowiednich narzędzi, takich jak wskaźniki i wykresy. W analizie technicznej używamy głównie trzech danych: ceny, czasu i objętości. Wskaźnik analizy technicznej uwzględnia te parametry, oblicza i informuje, czy warto kupować lub sprzedawać.
W następnym artykule zapoznamy Was ze światem wskaźników analizy technicznej. Zostańcie z nami!
CoinCasso LT UAB
Registration code: 305813174
Vilnius, Vilkpėdės g. 22, LT-03151, Lithuania
Address code 156-983-575
Disclaimer: Cryptocurrency trading can involve high risk and may not be suitable for every investor. Before deciding to trade cryptocurrency, you should carefully consider your investment objectives, level of experience, and risk. You can make money from trading, but there is also the risk that you may lose some or all of your initial investment. Therefore, never invest money that you cannot afford to lose.
Copyright © Coincasso LT UAB 2018-2022