Akademia Blockchain – Analiza Fundamentalna | CoinCasso Exchange

Rynek kryptowalut wydaje się spontaniczny i nieprzewidywalny tylko na pierwszy rzut oka, jednak każdy ruch na nim może być wyjaśniony przez pewien związek przyczynowo-skutkowy. Badanie tych wzorców i prognozowanie zachowań trendów przeprowadzają analitycy.

Podczas gdy analiza techniczna to przewidywanie ceny na podstawie jej przeszłych fluktuacji, analiza fundamentalna stara się przede wszystkim wyjaśnić, jaka jest przyczyna spadku/wzrostu ceny. Bada przyczyny, nie skutki. Bierze pod uwagę czynniki mikro i makroekonomiczne i analizuje wszystkie aspekty aktywów, które przyczyniają się do ich ogólnej wartości. Analiza fundamentalna jest podstawą inwestowania, szczególnie długoterminowego. W rzeczywistości niektórzy powiedzieliby, że naprawdę nie inwestujesz, jeśli nie przeprowadzasz analizy fundamentalnej. Analiza fundamentalna jest dobrym narzędziem do długoterminowych inwestycji, ale odpowiadając na pytanie, co dokładnie należy kupić, nie mówi, kiedy jest to najbardziej opłacalne. Na takie pytanie odpowiada analiza techniczna.

Analiza fundamentalna opiera się na założeniu, że w krótszym okresie rynki finansowe mogą być irracjonalne i emocjonalne. Jednak w dłuższej perspektywie zawsze powrócą do lub zbliżą się do rzeczywistej wartości rynkowej aktywów.

Trzeba podkreślić, że oczywiście analiza fundamentalna w przypadku rynku kryptowalut różni się nieco od analizy na zwykłym rynku papierów wartościowych. Nie ma zwykle dostępnych raportów na temat zarobków, ani zysku na akcję *(ang. Profit per share) do obliczenia. Większość projektów nie ma nawet jeszcze produktu! Brakuje “twardych” fundamentalnych danych, a branża jest na wczesnym etapie rozwoju. Kryptowaluty nie są korporacjami. Ich rentowność nie opiera się na generowaniu przychodów, ale zależy bezpośrednio od udziału społeczności (użytkowników, minerów i programistów).

Podstawy analizy fundamentalnej

Jeśli potrafisz rozpoznać przyszły potencjał projektu lub zdasz sobie sprawę, że projekt jest obecnie niedowartościowany na rynku, możesz zyskać.

Podstawowymi celami analizy fundamentalnej są:

  • mierzenie wartości wewnętrznej aktywów będących przedmiotem obrotu finansowego
  • rozpoznawanie przyszłych możliwości
  • identyfikacja ryzyk związanych z decyzją inwestycyjną i ich potencjalnego wpływu na rynek
  • oszacowanie uczciwej ceny rynkowej na podstawie danych podstawowych i całkowitej podaży

Istnieją czynniki wewnętrzne i zewnętrzne, które mają wpływ na perspektywę danego projektu. Do wewnętrznych zaliczamy np. technologię, na której oparty jest projekt, zespół który stoi za projektem, jak dużo użytkowników i programistów wspiera projekt, całkowita podaż monet w obiegu, całkowita kapitalizacja (podaż x cena), bezpieczeństwo, skalowalność, bycie umieszczonym na dużych giełdach kryptowalut itp. Zewnętrzne czynniki to takie kwestie jak regulacje prawne, nowe pojawiające się na rynku technologie, które mogą stworzyć konkurentów dla projektu w najbliższej przyszłości, ilość ataków hakerskich (może wpływać na rynek na wiele sposobów), bankructwo dużej giełdy kryptowalut, nowe warunki polityczne w różnych krajach itd. Przykładowo, do czynników zewnętrznych możemy zaliczyć niedawną reakcję (wzrostową) rynku kryptowalut na informacje o przedstawieniu przez Facebook nowej kryptowaluty o nazwie Libra. Na cenę mogą mieć wpływ także konkretne newsy i wydarzenia, w tym np. Ostatnia awaria CoinBase, po której cena Bitcoina znacząco spadła. Nie zapominajmy także o hard forkach i kradzieżach z giełd.

Zanim cokolwiek kupisz, musisz się zorientować, ile jest to naprawdę warte. Zawsze myśl o tym, jakie zmiany mają miejsce na rynku i jak wpłynie to na projekt. Sprawdź jaka technologia stoi za projektem i czy jest on unikalny. Jak wypada na tle konkurencji? Upewnij się, że projekt posiada jasny roadmap. Powinieneś zwrócić uwagę na to, jaki problem projekt ma zamiar rozwiązać i czy jest on jasno przedstawiony. Mówi się, że jeśli nie wiesz, jaki problem rozwiązuje projekt w ciągu pierwszych pięciu minut researchu, nie powinieneś inwestować. Sprawdź, kto stoi za projektem, jakie ma opinie i czy zespół jest doświadczony. Kolejne kwestie to to, czy projekt posiada dużych inwestorów i czy sprzedaż tokena cieszy się powodzeniem. Zobacz na specyfikację tokena. Jakie jest jego zastosowanie i całkowita podaż? Jaka jest dystrybucja? Ile procent tokenów trafi do społeczności, a ile zostanie zachowanych przez firmę? Na czym zarabia projekt, jaki jest jego model biznesowy i jak środki zostaną rozlokowane? Czy projekt jest obecny w social media? Jak wygląda jego marketing i związane z tym perspektywy na przyszłość? Powinieneś zwrócić uwagę na także na wielkość rynku – przykładowo porównaj projekt koncentrujący się na ogólnoświatowym systemie finansowym i drugi z nich tylko na świecie hazardu online. Różnica w wielkości rynku nie oznacza, że powinieneś inwestować zawsze w większy projekt, ale powinieneś o tym pamiętać, analizując ryzyko w porównaniu z nagrodą. Na jakim poziomie projekt zapewnia płynność i jaki jest wolumen – to kolejne podstawowe pytania, na które powinieneś znaleźć odpowiedź.

Zawsze przed zainwestowaniem powinieneś przeczytać Whitepaper danego projektu. Stanowi on główne źródło oceny projektu. Minusem Whitepapera jest to, że czasem jest on napisany w bardzo techniczny sposób, często niezrozumiały dla początkujących entuzjastów kryptowalut.

Śledź regularnie profile społecznościowego danego projektu. To główny pomost pomiędzy zespołem marketingowców i przede wszystkim programistów a społecznością. Bądź aktywny i zadawaj pytania odnośnie rozwoju projektu. Uzyskaj jak najwięcej informacji na temat tokena/kryptowaluty. Jeśli taki istnieje, powinieneś także śledzić aktualizacje od deweloperów na ich oficjalnym blogu.

Fora to kolejny świetny sposób na lepsze zrozumienie projektu, a także odczuć “otaczających” danego coina. Możesz znaleźć łatwą do zrozumienia analizę coinów na forach. Różnorodność myśli pozwala lepiej zrozumieć projekt, zwłaszcza jeśli nie jesteś zaawansowany technicznie.

Powinieneś rozważyć, dla kogo tworzona jest kryptowaluta i czy jest to dla tych odbiorców naprawdę użyteczny produkt.

Powyżej przedstawiliśmy podstawowe założenie analizy fundamentalnej i kroki, które powinieneś podjąć w celu oszacowania rentowności danego projektu. Życzymy Ci powodzenia na tej drodze!

Ostatnie posty

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

Recent Posts

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

Недавний пост

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

Son Gönderi

What does market cap mean in crypto
MACD trading strategy
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading
Williams Alligator: how to use in crypto trading

READY TO BUY CRYPTO?
Create an account and start trading right now.

GET STARTED!

Copyright © Coincasso LT UAB 2018-2022